Ahmet Mergen Kimdir? Ahmet Mergen’in Eğitim ve Çalışma Hayatı

0

Ahmet Mergen alanındaki en başarılı borsacılardan birisidir. Borsacılarla birlikte kripto para ve forex yatırımcılarının da yakından tanıdığı bir isim olmayı başarmıştır. 1951 yılında Üsküdar’da doğmuştur. Şu anda evli ve bir çocuk babasıdır. Başarılı bir eğitim ve iş hayatı geçirmiş günümüzde de hala bu konuda çalışmaya devam etmektedir. Birçok televizyon kanalında ve internette özellikle teknik analiz konusunda bilgi paylaşımında bulunmaktadır.

Ahmet Mergen Eğitim Hayatı

İlk olarak Galatasaray lisesinde okumuş daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü bitirmiştir. Daha sonra Amerika’da West Coast Üniversitesinde İşletme mastırı yapmıştır. Son olarak ise yine Amerika’da California State Üniversitesinden Yüksek Makine Mühendisi olarak mezun olmuştur.

Ahmet Mergen’in İş Tecrübeleri ve Çalışma Hayatı

Ahmet Mergen iş hayatına 1992 yılında Gedik Yatırım firmasında başlamıştır. Sonrasında;

 • 1996 – 1998 yılları arasında ParkBank Kadıköy Şube Koordinatörü olarak çalışmıştır.
 • 1998 – 1999 yılları arasında ParkBank’da Yatırım Fonları müdürü olmuş ve 1 yıl bu görevde çalışmıştır.
 • 1999 yılında ParkBank’dan ayrılan Ahmet Mergen, Yeniden Gedik Yatırım firmasında çalışmaya başlamıştır. 99’dan 2002 yılında kadar Gedik Yatırım Firmasında, Yatırım Fonları Müdürü Olarak Görev almıştır.
 • 2002 Yılında Gedik yatırım firmasının Bakırköy şubesinde müdür oluştur. 2008 yılına kadar da burada görevini sürdürmeye devam etmiştir.
 • 2008 yılında buradaki görevinden ayrılarak Tacirler Yatırım firmasında stratejist olarak göreve başlamıştır. Buradaki görevinde de 2014 yılında kadar çalışmaya devam etmiştir.

Ahmet Mergen 2014 yılında Destek Menkul Değerler firmasına geçmiş ve burada da stratejist olarak çalışmaya başlamıştır. Şu an ise Ahmet Mergen Acar Menkul Değerler şirketinde çalışmaktadır. Eğitim hayatı kadar iş hayatı da başarılarla dolu bir insandır. Çalıştığı bu çeşitli firmalar ve çeşitli görevler sayesinde alanında birçok bilgi edinme fırsatı bulmuştur. Bunun yanında Ahmet Mergen, internet üzerinden videolar ile dersler vermektedir. Bu derslerin konularını teknik analiz oluşturmaktadır.

Bunun yanında birçok televizyon kanalına katılmış ve hisse senetleri, Bitcoin gibi yatırım araçları hakkında analizlerde bulunmuştur. Hala da aktif olarak televizyonlardan ve sosyal medya hesabından bu tür paylaşımlara devam etmektedir.

Ahmet Mergen’in Kitapları ve Yayınları

Ahmet Mergen hayatı boyunca birçok kitap da çıkarmıştır. Kitaplarının konusunu tabii ki ekonomi ve finans oluşturmuştur. İlk kitaplarını daha iş hayatı başlamadan çıkarmaya başlamıştır. Kitapların konusunu genel olarak teknik analiz oluşturmuştur. İlk kitabı 1992 yılında çıkmıştır. Çıkan bu ilk kitabın adı Grafiklerle Borsa olmuştur. 1992- 1993 yıllarında Panaroma ve EP dergilerinde de yazılar üretmiştir. Senetler üzerine olan bu yazılarını haftalık olarak yazmıştır. Daha sonrasında;

 • 1993 yılında Kurtlarla Tango isimli ikinci kitabını piyasaya sürmüştür.
 • 1995 Yılında Kurt Kapanı kitabı çıkmıştır.
 • 1996 – 1999 yılları arasında farklı dergilerde senet yorumları yapmaya devam etmiştir.
 • 1997 yılında Fibonacci isimli kitabını çıkarmıştır.
 • 10 yıl aradan sonra 2007 yılında Mumların Gizemi adlı kitabını piyasaya sürmüştür.
 • Son olarak 2015 yılında İchimoku Bulutu adlı kitabını çıkarmıştır.

Bunun yanında günümüzde hala Habertürk, NTV, Bloomberg HT, EkoTürk gibi çeşitli kanallara konuk olmaktadır. Dünya ekonomileri ve analizler üzerine konuşmakta ve yorumlarda bulunmaktadır.

Ahmet Mergen Hakkında Merak Edilenler

Ahmet Mergen’in hayatı bunlarla sınırlı kalmamıştır. Dolu dolu bir geçmişe sahip olan Mergen’in 1979 – 1990 yılları arasında Amerikan Hisse Senetleri (New York Stock Exchange) piyasasında alım satım tecrübeleri olmuştur. Yine OEX ve hisse senetlerine bağlı opsiyon piyasalarında da alım satım işlemleri gerçekleştirmiştir. Bunun yanında Portföy Yönetimi (Broker) ve VOB (Vadeli işlem opsiyon borsası) sertifikalarına sahiptir.

Ahmet Mergen sosyal medyada sadece Twitter hesabı kullanmaktadır. Yaklaşık 270 bin takipçili kullandığı bu sosyal medya hesabı üzerinden düzenli paylaşımlarda bulunmakta, genel haberleri paylaşmaktadır. Ayrıca yapmış olduğu bazı teknik analiz çalışmalarını da hesabından paylaşan Ahmet Mergen esprili paylaşımları ile de yatırımcıların takip etmekten keyif aldığı isimler arasında yer almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.