Ons ve Gram Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

0

Piyasalar söz konusu olduğunda altın, dolar veya diğer ekonomik birimlerin birden fazla etkenden etkilenmesi söz konusu olur. İçinde bulundukları piyasaların tamamı birbiri ile ilişkili olduklarından dolayı da bu etmenleri bilmeden ve hareketleri analiz etmeden yatırım yapmak zarar olmasına neden olacaktır. Altın fiyatını etkileyen faktörler nelerdir sorusunun cevabı birden fazladır. İlk olarak dolar kuru ile entegre olduğu unutulmamalıdır. Dolar üzerinden hesaplama yapıldığından dolayı dolara bağlı olarak hesaplamalar yapıldığı bilinmelidir. Bu ve daha fazla faktör bir araya gelerek değerlendirilmelidir.

Doların Yükselişi ve Düşüşü Altını da Etkiler

Dolar dünya üzerinde en yaygın kullanılan para birimlerinden bir tanesi olduğundan ve siyasi olarak da bir parasal değer ifade ettiğinden dolayı doların her piyasada bir karşılığı vardır. Altın ve dolar arasındaki ilişki ise petrole kadar uzanır. Petrol, altın ve dolar ilişkisi sonucunda bir rakam ortaya çıkar. Bu rakam altın fiyatının ortaya çıkmasına neden olur. Dolar da bir çok etmene bağlı olarak belirlenir. Bunun için altın piyasası global bir sistemdir.

Altın ve diğer değerli ürünler dış etmenlerden ve piyasada meydana gelen olaylardan etkilenir. Açıklanan bir rapor, kredi notu, ülkede yaşanan bir siyasi gerginlik veya dış siyasete bağlı olarak bile fiyat değişir. Bu durumlar dış etmenlerin piyasaya yansıması olarak değerlendirilebilir. Etmenlerin ülke tarafından nasıl değerlendirildiği ve ne derece yabancı paraya bağlılık olduğu da önemlidir.

Ons Altını ve Gram Altını Etkileyen Faktörler

Ons altın fiyatını etkileyen faktörler ile gram altın fiyatını etkileyen faktörler birbirinden ayrılmaktadır. Çünkü ons altın dolar cinsinden fiyatlanmaktadır ve doların düşüşü küresel piyasalarda altının yükselişi anlamına gelir. Gram altın fiyatı ise dolar ile doğru orantılı fiyatlanabilmektedir. Çünkü gram altın fiyatını etkileyen iki faktör bulunur. Bunlar dolar tl fiyatı ve ons altın fiyatıdır. Bu iki parite de yani hem ons altın hem de dolar kuru aynı yönde hareket ediyor ise gram altın da o yönde hareket edecektir. Bu durumda ons altın ve dolar tl yükselişte ise gram altın fiyatı da yükselecektir. Tersi durumda ise gram altın düşüşe geçecektir.

[ilgili_yazi id=”184″]

Ons altın fiyatı ve gram altın fiyatı savaş, terör olayları, piyasalarda oluşan endişe durumlarında yükselişe geçer. Çünkü güvenli liman talebi ile hem ons altın hem de dolar kuru bu tür durumlarda yükselir dolayısı ile gram altın da yükselecektir.

Ons altın fiyatı Fed faiz indirirse yükselişe geçer. Ancak bu durumda Fed’in faiz indirmesi doları olumsuz etkiler. Dolayısı ile dolar kuru geriler. Bu da gram altın fiyatında sabit kalma ya da düşüş yönlü harekete sebep olacaktır. Ons altındaki yükseliş çok aşırı olmadığı sürece gram altının Fed’in faiz indirimi yapması durumunda düşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Fed faiz arttırır ise bu kez ons altın fiyatı düşecektir. Ancak dolar kuru yükselişe geçecektir. Dolayısı ile de ons altın düşse bile gram altın fiyatı dolardaki yükseliş sebebi ile yukarı yönlü hareketlenebilir. Çünkü Fed’in faiz artışı dolar kurunda ons altından daha büyük bir etki yapabileceğinden ons altın düşse bile gram altının yükseldiğini görebiliriz.

[ilgili_yazi id=”22″]

Talep ve Arz

Altın fiyatını etkileyen faktörler nelerdir sorusuna en temel cevaplardan bir tanesi de talep ve arzdır. Çünkü belli dönemlerde meydana gelen talep artışı fiyatların yukarı yönlü çıkmasına neden olur. Talebin azalması halinde de aynı şekilde azalma söz konusu olacağı unutulmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.