Azerbaycan’da Asgari Ücret, İşçi Maaşları ve Aylık Masraflar 2020

2

Kardeş ülke olarak bilinen Azerbaycan’da yaşamak isteyen bir çok Türk vatabndaşı bulunuyor. Tabi vatandaşlarımız iş olanaklarını, aylık yaşam masraflarını merak ediyorlar. Genellikle belli vasıflara sahip işçiler Azerbaycan’da çalışmayı düşünse de vasıfsız işçi olarak gitmeyi düşünenler de bulunuyor. Bu nedenle asgari ücret tutarı büyük önem taşıyor. Bu yazımızda da Azerbaycan’da asgari ücret ne kadar sorusuna cevap verecek ve merak edilenleri paylaşacağız.

Azerbaycan’da son dönemde bazı ekonomik ve siyasi sıkıntılar baş göstermiştir. Bu nedenden ötürü 2020 yılı için asgari ücret tutarında henüz bir zam yapılmamıştır. Ancak önümüzdeki aylar içerisinde zam yapılması beklenmektedir. Şuan için güncel asgari ücret ve işçi maaşları ile ilgili detayları paylaşıyoruz. Asgari ücrete gelecek zam oranı sonrasında yeniden güncelleme yapacağız.

Azerbaycan’da Asgari Ücreti 2020

Son yıllar içerisinde ekonomik durum olarak gelişmiş bir yapı içerisinde bulunan ve giderek daha gelişen bir noktaya ulaşan Azerbaycan, para birimi ile Türk para birimine göre daha değerli bir durumda bulunmaktadır. Kültürel ve tarihi olarak Türk yapısı ile benzer bir yapıya sahip olan Azerbaycan, yaşam koşulları anlamında da benzer bir yapı göstermektedir.

[ilgili_yazi id=”523″]

Neredeyse Türkiye’de alınan asgari ücretle sağlanan geçim Azerbaycan’da asgari ücretle sağlanan geçime denktir denilebilir. Ancak başkentler açısından karşılaştırma yapıldığında, Azerbaycan başkenti Bakü’de yaşam İstanbul’a göre daha ucuz bir şehirdir. Türkiye’nin diğer şehirleri ile yaklaşık olarak eşit yaşam şartları oluşturmaktadır.

Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Azerbaycan’da net asgari ücret 2020 yılı itibari ile yaklaşık 2000 TL civarında bir rakam oluşturmaktadır. Bu rakam Azerbaycan manatı ile dönüşüm yapıldığında, yaklaşık olarak 650 Azerbaycan manatı üzerinde bir değer göstermektedir. 2020 yılında asgari ücret düzenlemesi henüz yapılmamıştır. Önümüzdeki aylarda Azerbaycan’da asgari ücret rakamlarında artış beklenmektedir. Ancak henüz 2020 Azerbaycan asgari ücreti ile ilgili bir zam kararı alınmış değildir.

Günümüz ekonomik durumu düşünüldüğünde, Türkiye’de uygulanan asgari ücret ile Azerbaycan’da uygulanan asgari ücret neredeyse aynı rakamlara tekabül etmektedir.

2020 yılı için Türkiye’de asgari ücret 2,324 lira olarak açıklanmıştır. Azerbaycan’da henüz 2020 yılı için asgari ücret zam oranı belli olmadı. Muhtemelen TL karşılığı Türkiye’de ki asgari ücret civarında olan bir yeni asgari ücret açıklaması gelebilir. Azerbaycan’da güncel asgari ücret oranı açıklandığında sayfamızdan açıklanacaktır.

Çalışma koşulları açısından Azerbaycan’da özellikle Bakü ve Gence şehirleri iş imkanları için zengin şehirlerdir. Fakat diğer şehirlerde çok yüksek iş imkanları bulunmamaktadır. Petrol ve doğalgaz fiyatlarının ucuz olması ve yaşam koşullarını Azerbeycan için avantajlı hale getirmiştir.

Azerbaycan’da Asgari Ücret İle Geçinilir mi ?

Azerbaycan gibi bir ülkede asgari ücret ile geçinmek isterseniz, öncelikle çalışma koşullarını göz önünde bulundurmalısınız. Neredeyse Türkiye ile aynı sistemde Sabah 8 akşam 5 arasında çalışılmaktadır. Türkiye ile benzer lezzetlere ve mutfak kültürüne sahip ülkede iklim koşulları da benzerlik gösterir.

[ilgili_yazi id=”517″]

Azerbaycan’da yaşamak için manat üzerinde birikim ve yatırım gerçekleştirebilirsiniz. Azerbaycan’da yaşam koşulları düşünüldüğünde, ulaşım, yakıt ve gıda masrafları gayet uygundur. Ülkede yerleşim için kira masrafları düşünüldüğünde, 200 manat ile başlayan miktarlarda kira giderleri görülebilmektedir.

Diğer yaşam giderleri düşünüldüğünde ise en yüksek oranda 100 Manat gibi miktarlara ulaşan faturalar ile elektrik, yaklaşık 20 manat kadar su masrafı ve 30 manat gibi bir doğalgaz masrafı ile birlikte kolay bir ev yaşamı sağlanabilir. Manatpara biriminin ekonomi platformlarında gösterimi AZN şeklinde olmaktadır. 4 kişilik bir aile aylık 200 manat gibi bir ücret ile gayet rahat gıda masraflarını ve ev masraflarını karşılayabilir. Giyim konusunda ise ülkede Türkiye’de üretilmiş giyim ürünleri sıklıkla tercih edilmektedir.

09.08.2021 Güncelleme

Azerbaycan’da 2021 yılı için asgari geçim düzeyine ilişkin Azerbaycan Cumhuriyeti Kanunu” A.C. Cumhurbaşkanı tarafından 31 Aralık 2020 tarihinde onaylanarak yayımlanmıştır. Bu kanuna göre, 2021 yılı için asgari geçim düzeyi, ülke geneli için 196 Manat (115,3 ABD Doları), çalışabilir nüfus için 207 Manat, emekliler için 162 Manat, çocuklar için 175 Manat olarak belirlenmiştir.

2 Yorumlar
  1. KH013 diyor

    Burda kişi başına düşen aylik emek hakkı 180 manat Yanı 647 TRY

  2. Özkan diyor

    Bilgi diye paylaşmışsınız asgari ücret kaç manat bi yazsaydınız bari

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.