Ölü Kedi Sıçraması Nedir? Borsada Fiyatlamaları Nasıl Etkiler?

0

Borsa piyasasına giriş yaptığınız andan itibaren birçok farklı kavram ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin, çok ilginç kavramlardan biri olan ölü kedi sıçraması veya dünya genelinde bilinen İngilizce karşılığı ile dead cat bounce en önemli borsa hareketlerinden birisidir.

Ölü kedi sıçraması, borsa piyasasında yaşanan uzun bir düşüş süreci veya devam eden düşüş trendi sırasında ortaya çıkan ayı piyasasında geçici süre ile yaşanabilecek bir iyileşmeyi ifade eder. Yani genellikle hisse senetlerinde sürekli bir şekilde görülen düşüşler sırasında bazen küçük bir fiyat artışı yaşandığında, bu durum ölü kedi sıçraması olarak adlandırılır ve kısa süreçte bir düzelme yaşanabilir. Aslında zaten düşüş trendleri sırasında belirli periyotlarda fiyatlar geçici bir süreyle yükseldiği zaman kısa süreli toparlanma periyotları yaşanır ve bu süreçte felsefe olarak “Bir ölü kedi dahi yeterince hızla düşerse sıçrar” fikri göz önünde bulundurulduğu için bu hareket ölü kedi sıçraması olarak adlandırılır.

Ölü Kedi Sıçraması Nedenleri Nelerdir?

Ayı piyasası olarak ifade edilen sürekli bir şekilde yaşanan düşüşler ve devam eden düşüş trendleri ile ortaya çıkan piyasalarda çok güçlü ve iddialı yatırımcılar yer alabilir. Bu çeşit piyasalarda en güçlü yatırımcılar ve iddialı yatırımcılar dahi bir süre geçtikten sonra pozisyonlarını yeniden düşünmeye başlarlar. Genellikle borsa piyasasında 6 hafta üst üste düşüş yaşandığında ayı pozisyonunda bulunan yatırımcılar bir short yani kısa işlem yaparak kazanç sağlama amacını güderler.

İddialı yatırımcılar yani ayı pozisyonunda bulunan yatırımcılar kısa pozisyonlar alarak kazanç sağlamayı denerken, uzun vadeli yatırımcılar ise bu durumda fiyatların alt seviyeye ulaşacağını düşündükleri için uzun pozisyon almayı deneyebilirler. Yaşanan bu durum piyasada bir alım baskısı ortaya çıkarır.

Hisse senedi piyasasında teknik analiz yapan uzmanlar tarafından en sık kullanılan fiyat modellerinden biri ölü kedi sıçramasıdır. Seyredilen bu durumda öncelikle geçerli trend olan düşüş durumunun tam tersi olarak bir yükseliş görüldüğünde, ardından yine hızlı bir fiyat düşüşü yaşanacaktır. İşte bu noktada ortaya çıkan yeni fiyat, yükselişten önceki fiyatın daha da bir alt seviyesine düşeceği için ölü kedi sıçraması yaşanır.

Kısa vadeli yatırım yapan kişiler ortaya çıkan bu küçük hareketler sayesinde kazanç elde etmeye çalışmak için kısa pozisyon alarak bu durumu bir fırsata çevirirler. Yaşanan bu sıçrama dev ekonomilerde bir resesyon veya bir hisse senedi ya da bir hisse grubunda dahil rastlanabilecek bir durumdur. Bir borsa piyasasında zirve veya düşüşün belirlenmesi her ne kadar zorsa, ölü kedi sıçraması için de önceden tahmin sağlamak en yetenekli yatırımcılar için dahi çok zordur.

Dünyada Dead Cat Bounce İçin Örnekler

1981 yılında bir İngiliz gazetesi olan The Guardian tarafından yayınlanan bir makalede Londra pazarında hisse senetlerinde bir düşüş yaşanması sonrasında bir ralli bulunmadığı, aslında piyasada hiç tepki ile karşılaşılmadan serbestçe düşüşün devam ettiği ve bunun ticarette ölü kedi sıçramaları şeklinde adlandırıldığı belirtmişti. Bu gibi farklı bir örnek 2009 yılında New York borsasında yaşanırken, 2001 yılı Mart ayında ABD borsasında görülmüştür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.