Borsada Ralli Devam Eder mi? Yeni Zirveler Görülür mü?

1

Hisse senedi piyasalarında yatırımcılar son 1 yıl içerisinde ciddi kazançlar elde etti. Yurt dışı borsalarda son bir kaç aydır yaşanan sert düşüşlerden de etkilenmeyen Borsa İstanbul yükselişini sürdürdü. Zaman zaman sert satışlar görülse de akabinde toparlanmasını bilen bir Borsa İstanbul izledik. Peki borsanın yükselişi nereye kadar sürer, borsada ralli devam eder mi?

Borsada Yaşanan Ralli Hakkında

ABD’de son açıklanan enflasyon verisi sonrası piyasalarda volatilite arttı. Fed‘in Kasım toplantısında 75 bp faiz artışı yapmasına artık kesin gözüyle bakılıyor. Durum böyle olunca yurt dışı hisse senedi piyasaları bundan olumsuz etkilendi ve düşüşe geçti. Ancak Borsa İstanbul yükselişini sürdürdü ve haftayı 3,600 puan üzerinde kapadı.

Son dönemde adından sık söz ettiren enerji hisseleri Rusya’dan gelen Türkiye’yi gaz dağıtım üssü yapma haberi ile yükselişlerini devam ettirecek gibi görünüyor. Diğer taraftan bilanço dönemine de girmiş bulunuyoruz. Beklentisi oldukça yüksek bilançolara sahip şirketler var BIST içerisinde. Özellikle bu dönemde bilanço bazlı yükselişler görülebilir. Tabi büyük ölçekli şirketlerin bilançolarının iyi gelmesi de borsanın yükselmesine ve yeni zirvelerin görülmesine yardımcı olabilecektir.

Borsa neden yükseliyor diye bakıldığında karşımıza çıkan en önemli etkenlerden bir tanesi de enflasyonist ortam. İnsanlar enflasyon karşısında parasının değerini korumak istiyor. Bugün bir vatandaş parasını faize yatırmak istese maksimum alabileceği faiz rakamı %23 lerde ancak güncel enflasyon oranı %80.  Yani enflasyon karşısında parası büyük oranda değer kaybedecek. Son dönemde kripto paralarda yaşanan durgunlukta bu alana olan talebi ciddi oranda azalttı. Durum böyle olunca ve son 1 yıl içerisinde borsanın yükselişi de göz önüne alınınca, yatırımcıların enflasyona karşı parasının değerini koruma amacı ile hisse yatırımları yaptıklarını söyleyebiliriz. Borsanın yükselişindeki en büyük etkenlerden biri kesinlikle bu. Çünkü zaten yabancı yatırımcı oranı son yılların en düşük seviyelerinde. Yerli yatırımcıların yükselttiği bir borsa izlemekteyiz, bu da enflasyona karşı parasının değerini korumak isteyen yatırımcıların gücünü gösteriyor diyebiliriz aslında.

Borsada Yükseliş Ne Kadar Sürer? Yeni Zirve Gelir mi?

Global anlamda faiz oranlarının arttığı bir ortam var. Buna karşın Türkiye ise faiz indirimlerine gidiyor. Bu nedenle global piyasalarda sert satışlar yaşanırken Türkiye’de borsada yükseliş devam ediyor. Ancak yatırımcıların şunu unutmaması gerekir. Hiç bir yükseliş sonsuza kadar devam edemez. Bu piyasaların işleyişini aykırı bir durumdur. Nedenler ve sonuçlar göz önüne alındığında, borsada yükselişin bir süre daha devam edebileceği söylenebilir. Ancak bu yükseliş inişli çıkışlı hareketlerle beraber gelebilir.

Yılbaşında asgari ücrette ciddi bir artış yapılacağı konuşuluyor. Bu emekli maaşlarından tutun, memur maaşlarına ve her alanda çalışanların daha fazla para kazanacağına işaret ediyor. Dolayısı ile de borsaya da eskisinden daha fazla yatırım yapabilecek bir kesimin oluşması anlamına gelebilir. Özellikle yurt dışına ihracat yapan şirketlerin bilançolarında da rekor karlar bekleniyor. Bu gibi durumlar bilanço bazlı yükselişleri de beraberinde getirebilir. Bu detaylar göz önüne alındığında borsada yeni zirveler görme olasılığımız yüksek görünüyor.

Hisse Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şirketlere yatırım yaparken dikkatli olmakta fayda var. Bilanço dönemine giriş yapıyoruz., bu nedenle bilançolarının güçlü gelmesi beklenen şirket hisselerine yatırım yapmak önemli. Tabi bu şirketlerin değerlerinin aşırı artmamış olması da gerekiyor. Bir çok şirket önden bilanço fiyatlamasına girdiği için, doğru bir seçim yapmak zor olabilir. Bu anlamda şirketlerin F/K oranları PD/DD oranları gibi detaylar ada bakmakta faydalı olacaktır. Özsermaye karlılığı, esas faaliyet karı gibi önemli detayları gözden kaçırmayarak, teknik anlamda da yükseliş potansiyeli taşıyan şirketlere öncelik vermek doğru olacaktır.  Teknik analiz yaparken en çok kullanılan indikatörlerden de destek alabilirsiniz. Tabi diğer bir unsur ise bir portföy oluşturmaktır. Tüm birikiminizi bir hisseye yatırmak yerine en az 2-3 hisse senedine yatırımlarınızı bölmeniz mantıklı olacaktır.

Hisse senedi yatırımlarını yaparken aracı kurumların paylaşmış olduğu model portföylere de ara sıra göz atmakta fayda olacaktır. Bankacılık hisselerinde yapılan manipülasyon sonrasında bazı tutuklamalar yapılmıştı. Önümüzdeki günlerde buna dair gelebilecek yeni açıklamalar ve bankacılık hisselerinin göstereceği performansta Borsa İstanbul’un yönünü tayin edecek gibi görünüyor. Bankacılık sektöründe yüksek bilanço beklentileri var. Bu nedenle bu alanda da yukarı yönlü hareketler oluşabilir. Yine de yatırımcıların temkinli olması, detaylı araştırmalar yapması önerilir. Özellikle patronlara da dikkat etmekte fayda var. Borsada adı çıkmış bazı hisse senetleri ve patronları var. Adese, nibas, hubvc, ittfh vb. bir çok hisse senedi sayılabilir. Son 1 yılda borsanın yükselişine eşlik edemeyen bu tarz hisselere bulaşmak maalesef yatırımcılarına kayıplar getirdi. Dolayısı ile doğru hisselerle yolda olmanın önemini unutmayın. Hisse senetlerinin sert düşüş yaşadığı ortamlarda devreye giren, devre kesicilerle ilgili hazırlamış olduğumuz içeriğe borsada devre kesici nedir başlığından ulaşabilirsiniz.

1 yorum
  1. Yiğit diyor

    borsa 4000 puanı aştı gerçi üzerinde kapanış yapamadı dun bi denediler 4000 üzeri ama tutunamadı. yurt dışı borsalar pozitif muhtemeln bugün yine bi 4k üzeri denemesi gelecek ve bugünkü günlük kapanış 4k üzerinde olacak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.