Dolar Bugün Kaç TL? Altın’da Yükseliş Devam Eder mi? | 7 Mayıs 2021

0

7 Mayıs 2021 Cuma sabahından tüm takipçilerimize merhaba. Dün TCMB faiz kararı açıklandı. Faiz oranlarında beklenildiği üzere herhangi bir değişiklik yapılmadı. Dolar kurunda 8,30 seviyesi altına inildi ve şu sıralarda da 8,28 seviyesine yakın işlemlerin devam ettiği görülmekte.

Ons altın fiyatında da dün 1,800 dolar seviyesi aşıldı. Şu an itibari ile ons altın 1,820 doları aşmış durumda. Ons altın fiyatında yaşanan yükseliş, gram altın fiyatlarını da etkiledi. Gram altın fiyatı 480 lira seviyesini aştı.

Yurtdışı hisse senedi piyasalarında rekor seviyelerden işlemler geçmeye devam ediyor. Hem Wall Street hem de Avrupa borsalarında yukarı yönlü seyir hakim. Bugün ABD’de tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar verileri izleniyor olacak.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 7 Mayıs 2021

 • Dün Türk mali piyasaları, aslında sonucu belli, politika metni ise biraz muğlak olan TCMB’nin olağan PPK toplantısını takip etti. TCMB beklenildiği üzere politika faizini %19 seviyesinde sabit tutarken, para politikası duruşunu da değiştirmedi.
 • Karar ardından yayımlanan kısa politika metni, TCMB’nin, “politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir” cümlesi ile göreceli ‘şahin’ duruşunu koruduğunu gösterdi.
 • Bu hali ile bakıldığında, kararın piyasa beklentilerine paralel hatta bir tık da olsun pozitif karşılandığını, ama önemli bir piyasa hareketi de doğurmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.
 • Mesela, her hafta TCMB tarafından açıklanan haftalık para ve banka istatistiklerine göre, 30 Nisan ile biten haftada, toplam DTH, parite ve fiyat etkisinden arındırılarak bakarsak (gerçek kişi 0,2 miyar dolar almış, tüzel kişi ise 0,4 milyar dolar satmış) anlamlı bir değişim kaydetmediğini görüyoruz. Halen daha yurtiçi yerleşik gerçek kişilerin döviz aşkı bitmemiş! Demek ki, izlenen politika, dolarizasyon sürecini terse çevirmeye yetmiyor!
 • Her ne kadar dün gözümüz TCMB kararında olsa da, asıl hareketin, Yellen’in iletişim kazasının atlatılması ardından yurtdışı piyasalarda yaşandığını görüyoruz. Doların piyasa faizi olarak takip edilen, 10 yıllık devlet tahvil getirisinin enflasyondan arındırılmış reel hali (eksi) %1,01 seviyesine gerilemesi ile, adeta tüm piyasalarda ralli yaşandı.
 • EURUSD paritesi 1,2070 seviyesine kadar yükselirken, asıl hareket, son zamanların boynu bükük iki tane ‘ışıl ışıl’ enstrümanında yaşandı. Altının ons fiyatı 1,820 dolar ile 3 ayın zirvesine yürürken, portföyümüzde uzun bir süredir taşıdığımız gümüşün ons fiyatı günü %4 yakın yükselişle 27,4 dolar seviyesinden tamamladı.
 • Bu kadar iyimser bir havanın içerisinde, USDTRY kurunun halen daha 8,30 seviyelerinin altı/üstü gibi bölgelerde salınması, yapısal anlamda TL’nin ne kadar zayıf olduğunu gösteriyor. Teknik manada, aşağıda 8,18 seviyesinin altında gecelik kapanış görmeden, yukarı yönlü risklerin bittiğini savunamayız.
 • Yurtdışı cephede artan coşku, kendisini bir kez daha hisse senedi piyasalarında gösterdi. ABD borsaları geceyi yükselişle tamamlarken, iyimserlik hız kesmeden bu sabaha da taşındı. Pasifiği her iki ucunda da alım isteği korunuyor: Hakim renk yeşil!
 • Bugün piyasaları günün ikinci yarısında çok önemli bir veri bekliyor. ABD’de her ayın ilk Cuması olduğu üzere, tarım dışı istihdam verisi saat 15:30’da açıklanacak. Reuters anketine göre, tarım dışı sektörde manşet istihdamın 978bin kişi artması, işsizlik oranın ise %5,8 olması bekleniyor. Manşet verinin belirgin bir şekilde yüksek gelmesi (beklenti aralığı 600bin ile 2,1 milyon arası), piyasalarda var olan iyimserliği sekteye uğratabilir.
 • Neden mi? Hatırlayınız, FED Başkanı Powell, enflasyondaki küresel yükseliş baskısına çok iyi bilse de, şimdilik geçici olacağını savunarak, ultra gevşek para politikasından çıkmak için istihdam piyasasındaki sorunlara işaret ediyor. Bu bakış açısıyla, ‘sağlam’ bir rapor, ‘coşkulu havayı’ sekteye uğratabilir.
 • Bu arada, FED, Perşembe günü finansal istikrarla ilgili son raporunda, finansal varlık fiyatlarında yükselişe karşı ‘coşkulu’ yatırımcıları ‘olası çökmelere’ karşı uyardığını görüyoruz. FED Guvernorlerinden Brainard, ABD ekonomisi koronavirüs salgınından çıkarken ve yatırımcı iştahı arttıkça, yükselen hisse senetleri, internet kaynaklı “meme” yatırımlarının yarattığı sistemsel riskleri yakından izlemek ve finansal sistemin dirençli olmasını sağlamak önemlidir dedi!
 • Her ne kadar piyasalar bu tip açıklamaları umursamasalar da, özellikle, kripto para piyasasında boy gösteren küçük yatırımcıların (hele bir de zarar kes emri nedir hiç bilmeyenlerin) azami dikkatli olmasını öneriyorum!
 • Herkese iyi bir haftasonu diliyorum.

İnfo Yatırım – Dolar Yorumu – 7 Mayıs 2021

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs ayı Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında merkez bankası faiz oranı kararını açıkladı. Karar beklentilere paralel olarak faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde gerçekleşti. Böylelikle politika faizi yüzde 19 seviyesinde sabit tutuldu.

Karar metni incelendiğinde Nisan Enflasyon Raporu’nda yer alan tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruşun sürdürüleceğinin ifade edildiği görüldü. Bu metin ile birlikte piyasalarda faiz indirimlerinin beklendiği kadar erken olmayabileceği yönünde beklentiler oluşturdu. Karar ile birlikte USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.27 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi, haftanın son işlem gününde de bu seviyelerin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor.

Yeni günde piyasalar TSİ 15:30’da ABD kanadında açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisi açıklanacak. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.36521 – 8.45204 – 8.55108 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.19213 – 8.00156 – 7.78514 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

İnfo Yatırım – Altın Yorumu – 7 Mayıs 2021

Nisan ayında gerçekleştirdiği hareketlenmeler ile ayı değer kazanımları ile kapatan altın fiyatlarındaki değer kazanımları Mayıs ayında da devam ediyor. İçerisinde bulunduğumuz haftaya ve Mayıs ayına 1767 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti ve bu hareketlenmeler dün dolar endeksindeki değer azalışları ile hız kazandı. Bu hareketler ile kritik 1800 seviyeleri geçildi.

Haftanın son işlem gününe 1814 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında, gün içerisinde ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verileri takip edilecek. TSİ 15:30’da açıklanacak olan veriler ile birlikte altın fiyatlarında volatilite oldukça artacaktır. Tarım Dışı İstihdam verileri ile birlikte gelecek olan İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar verileri izlenecek.

Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1825.76 – 1850.44 – 1870.72 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1801.12 – 1785.07 – 1760.56 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Alan Yatırım – Borsa Yorumu – 7 Mayıs 2021

Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi TCMB’nin faiz kararını açıkladığı işlem gününü %0.54 değer kazancıyla 1,428 puandan tamamladı. Gün boyunca alıcılı bir görünüm sergileyen endeks son 1 ayın zirvesini gördü. Haftanın son işlem gününde ABD tarafında istihdam verileri takip edilecekken, yurt içinde önemli bir veri akışı olmayacak.

Global risk iştahındaki toparlanmanın da etkisiyle BIST100 endeksinin güne artıda başlaması beklenebilir. Endekste ana hedef 1,445 seviyelerinde oluşurken, geri çekilmelerde 1,400 ve 1,390 seviyeleri ilk destek noktaları olarak takip edilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.