Dolar Bugün Ne Kadar? 1 Nisan 2021 Dolar Kuru Yorum ve Analizleri

0

TCMB Başkanı değişikliği olduğundan beri dolar kurunda oldukça dalgalı bir seyir izlenmeye devam ediyor. Bugün yeni başkan Kavcıoğlu’nun yatırımcılarla bir konferansı olması bekleniyor. Burada verilecek mesajlar ve açıklamalar piyasanın yön tayin etmesi açısından oldukça önemli olacaktır diye düşünüyoruz.

Diğer taraftan hemen yanı başımızda iki komşumuz Ukrayna ve Rusya arasında giderek artan bir gerilim var. Burada olası bir savaş ihtimali TL’nin zayıflamasına neden olabilir, bu nedenle iki ülke arasında yaşananları gelecek açıklamaları takip etmekte fayda olacaktır.

Gün içerisinde Türkiye’de açıklanacak olan imalat PMI verisi ile birlikte ABD’de açıklanacak veriler takip edilmeli. Dolar endeksinde yaşanan değer artışının devam etmesi halinde bunun kur tarafına da yansıyabileceği unutulmamalı.

Öte yandan bir süredir devam eden garan hisse senedi üzerinde yaşanan satış baskısının bugün endekste devam edip etmeyeceği de önemli göstergelerden biri olacaktır. Dün Ünlü Yatırım üzerinden satılan 60 milyon lot satışın bugün de devam etmesi borsa tarafında olumsuz görünümü devam ettirebilir. Ancak şu an için yurtdışı pozitif bir fiyatlama içerisinde, bu nedenle açılışta alıcılı bir başlangıç beklediğimizi de belirtelim. Geçelim kurumların güncel yorum ve analizlerine.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 1 Nisan 2021

 • Günlerdir Merkez Bankasında yaşanan kan değişimi ve bunun piyasa dinamikleri üzerinde yarattığı tahribatı konuşuyoruz. Geriye pek çok cevapsız soru kaldığının, biraz sıkıcı olduğumuzun da farkındayım. Günaydın.
 • Dün Türk mali piyasaları bir nebze de olsun sakin bir günü geride bıraktı. Takdir edersiniz ki, hafta ortası sessizliğini bozan TCMB’nin yeni Başkanı Kavcıoğlu, reel faizden (enflasyondan fazla faiz) söz ederek enflasyonda kayda değer bir iyileşme olana kadar mevcut sıkı para politikası duruşunu koruyacağını açıklaması, ateşi bir nebze de olsun durdurdu.
 • USDTRY kuru, dün sabah saatlerinde 8,35 seviyelerini test etmesi ardından günün ikinci yarısında 8,25 seviyesine kadar geri çekildi. Belki de, ay sonu, hatta dönem sonu olmasının da bu süreçte etkisi vardı. Ama en azından kurdaki yükseliş dün durmuş oldu.
 • Anadolu haber ajansına göre, Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davayı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iade etti. Bu haber, dün USDTRY kurunun geri çekilmesinde bir miktar da olsa etki yaratmış olabilir. Lakin, iade etme kararı ardında, eksiklik tespit edildiği ve bu kararın dava açılmama anlamında yorumlanmaması gerektiğini düşünüyoruz.
 • Takdir edersiniz ki, piyasalar açısından en büyük testi, TCMB, 15 Nisan, belki de 6 Mayıs tarihinde düzenlenecek olağan PPK toplantısında verecektir. Gerek Kavcıoğlu’nun dündü ‘şahin’ açıklamaları gerekse de kaleme alınacak politika metni bu süreçte yol haritası olacaktır.
 • Teknik bir bakış açısı ile, USDTRY kurunda 8,18 seviyesinin altında yaşanacak günlük bir kapanış, yukarı yönlü hareketin devamını bir nebze de olsun sorgulatacaktır. Lakin, TL’nin son yaşanan olaylardan sonra kulvar değiştirdiğini, tutunacak bir çapa eksikliğinde, ihtiyacımız olan yabancı yatırımcıyı çekmede elimizin zayıfladığını da not etmek gerekiyor.
 • Borsa İstanbul Bankacılık (XBANK) endeksinde kan kaybı dün de devam etti. Endeks Mart ayını %22 değer kaybı ile tamamladı. XBANK’ın yavaş yavaş aşırı satım bölgesine geldiğini de not etmek gerekiyor! Alım için kenarda hazır bekliyoruz (bakınız grafik).
 • Türkiye’de dün yeni vaka sayısı 39bini aşarak rekor kırarken, Hindistan’dan sonra en fazla günlük vaka ile ikinci sıraya yerleşti. Test yapılan her 100 kişiden 15 kişinin hasta olması düşündürücü! Türkiye’nin vaka haritası kıpkırmızı olurken, pandemide Avrupa’dan da olumsuz sinyaller geldiğini görüyoruz. Fransa 4 hafta boyunca tam kapanma kararı aldı!
 • Dün ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin kimi güçlü kimi zayıf gelmesi sonrası, doların değer kazancı bir nebze de olsun duraksadı. Dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizleri hafif de olsa geri çekilirken, EUR/USD paritesi 1,1750 seviyesini altında işlem görmeye devam etti. EUR/USD 1,1750 seviyesinde EUR kısa, dolar uzun pozisyondayız. 1,1620 kar al; 1,1790 zarar kes seviyemiz.
 • Risk iştahının göstergesi olan ABD’nin Nasdaq borsası dün geceyi %1,5 yükselişle tamamladı. Biden’in artık trilyonları saymakta zorlandığımız yeni teşvik paketleri haliyle büyümeyi desteklediği için hisse senedi piyasalarını da olumlu etkiliyor. Lakin, büyüme enflasyon demek ve piyasalar FED’den önce doların piyasa faizini (10 yıllık tahvil getirisi) %1,75 seviyesine taşıdı bile. Enflasyon kaygılarının ivmelenmesi ve hisse senedi temettü getirilerinin düşmeye devam emesi durumunda, faizlerini daha da yukarı giderek küresel risk iştahını ‘baltalama’ ihtimali göz ardı edilmemelidir.
 • Müsadenizle, bu noktada, kıymetli madenler için bir paragraf daha açmak isterim. FED’in bilanço büyüklüğü neredeyse son 1 senede %100 arttı. Likiditenin kulaklardan fışkırdığı, FED’in faiz yükseltmeyeceğini söylediği, enflasyon beklentilerinde yaşanan artış ve aşılanmaya rağmen rekor kıran vaka sayıları ve yeniden artan izolasyonlar daha güzel bir kıymetli maden zemini (ortamı) hazırlayabilir mi? Pek çok varlık adeta balon gibi şişerken altının son 1 yılın (salgın öncesi düzeye) dönmesini açıklamakta zorluk çekiyorum! (bakınız grafik)
 • Yılın ikinci çeyreğine piyasaların iyimser bir görünüm ile başlıyor. Asya borsalarıda %1’i aşkın yükselişlere, ABD borsalarının vadeli işlemleri de daha küçük ölçüde eşlik ediyor. Mali piyasaların gündeminde bugün tüm dünyada açıklanacak imalat sanayi PMI verileri, içeride ise her hafta Perşembe günü olduğu üzere TCMB’nin haftalık bülteni ve İTO enflasyon verisi takip edilecek.
 • Reuters’in, Chainanalysis’e dayandırarak vermiş olduğu haberde, Ağbal’ın görevden alındığı hafta sonunda, kripto para işlem hacminde ani bir yükseliş yaşanmış. Bir zamanlar altın, gayrimenkul ve dolara yatırım yapan Türk insanı, zincire kripto paraları da eklemiş. Nereden bakarsak bakalım, son bir yılda Bitcoin Türk Lirası karşısında 10 kat değer kazandı! Bitcoin bu sabah 60 bin doların kıyısında işlem görmeye devam ediyor.
 • Archegos Capital’in dramatik erimesinin sonuçlarını yavaş yavaş su yüzüne çıkmaya başladı. Nomura ve Credit Suisse hisseleri kolektif olarak 9 milyar dolar gerilediğini de not ederek bültenimizi bitirelim.
 • Ona bugün şaka yapacağınıza, onu sevdiğinizi söyleyin. Hadi yap bir değişiklik!

Tacirler Yatırım – Dolar Analizi – 1 Nisan 2021

Dün sabah saatlerinde 93,43 seviyesini test etmesinin ardından yönünü aşağı çeviren dolar endeksi, akşam saatlerinde doğru 92,89 seviyesine kadar indi. Gün içerisinde satıcılı bir seyir izleyen dolar endeksi günü 93,23 seviyesinden yatay bir seyirle tamamladı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise dün %1,70 – %1,7530 bandında seyretti. Dolar endeksindeki kazançların bir kısmının silinmesi ile birlikte dün GOÜ para birimlerinde alıcılı bir seyir hakimken, Türk lirası %1’in üzerinde kazançla dolar karşısında en iyi performans gösteren üçüncü gelişen ülke para birimi oldu. 8,2247 seviyesine kadar gerileyen USDTRY paritesi ise günü 8,2489 seviyesinden düşüşle tamamladı.

Türkiye 5 yıllık CDS primi 474,52 puana gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi %18,86’ya indi. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 8,2650 seviyesinden işlem görüyor. Dolar 93,25 seviyesinde hareket ettiği takip ediliyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise %1,73 seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyor.

Teknik görünme baktığımızda kurda 8,20 seviyesinin destek konumunda olduğu takip ediliyor. Kurun kısa vadede bu destek seviyesi üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda yukarıda 8,32 ve 8,40 dirençlerini takip etmeye devam edeceğiz. 8,20 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise aşağıda 8,1245 ve 8,04 destekleri izlenecek.

Bugün yurt içi piyasalarda İSO/Markit Mart PMI verileri, İTO Mart enflasyon verileri ve 19 – 26 Mart haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri açıklanacak. Yurt dışında ise Avrupa ve ABD’den gelecek olan Mart ayı Nihai İmalat PMI verileri, Almanya Şubat Ayı Perakende Satışlar, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları ve ABD Mart Ayı ISM İmalat Endeksi verileri takip edilecek.

İnfo Yatırım – Dolar Yorumu – 1 Nisan 2021

TÜİK Mart ayına ait ekonomik güven endeksini açıkladı. Açıklamaya göre Türkiye’de ekonomik güven Mart ayında 98.9 seviyesine yükseldi. Yükselen bu seviye ile birlikte endeks Ocak 2020 yılından bu yana en yüksek seviyelere çıkmış oldu. Diğer yandan yine yurtiçinden gelen Dış Ticaret Açığı verisi izlendi. Şubat ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.7 arttı ve böylelikle 3 milyar 299 milyon dolara yükseldi.

USDTRY paritesine baktığımızda ise ABD kanadında küresel bazda piyasaları etkileyen hazine tahvil faizlerindeki baskının TL üzerinde de zaman zaman yaşandığı görülüyor. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 8.01 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmiş ve 8.45 seviyeleri test edilmişti.

Haftanın ilk günlerinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren dolar endeksinde yaşanan bir miktar geri çekilme ile birlikte USDTRY paritesinde de gevşeme hareketleri gerçekleşti. Bu gevşemeler ile 8.25’in altında fiyatlamalar gerçekleşti. Yeni günde piyasalar yurtiçinden gelecek olan İmalat PMI verisini takip edecek. Veri 10:00’da açıklanacak.

USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.37228 – 8.47227 – 8.55083 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 8.15026 – 8.00130 – 7.85217 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.