3 Mart 2021 – Dolar Analizi – Euro ve Altın Yorumları- Piyasa Haberleri

0

Yurtdışı piyasalarda pozitif bir görünüm hakim. Hızlanan aşılama süreci ve ABD’de teşvik paketi beklentileri ile ABD borsalarında yukarı yönlü bir seyir hakim. Avrupa vadelilerde de yükseliş dikkat çekiyor. Güne Borsa İstanbul’un da yukarı yönlü başlaması bekleniyor.

Dolar Ne Olur?

Dolar güne 7,35 seviyesinden başladı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve dolar endeksinde geri çekilme yaşanıyor. Buna paralel olarak dolar kurunda da düşüş görülebilir. Yükselişlerde 7,44 seviyesi direnç bölgesi olarak takip edilebilir, düşüşlerde ise 7,25 seviyesi izlenecek.

Türkiye’de açıklanacak olan enflasyon verisi oldukça önemli. Enflasyonda yaşanabilecek olası yükselişler, TCMB’nin yeni bir faiz artırımı olarak algılanabilir.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Yorumu

Hafta başında gelen sert satışlar sonrası 7,21 seviyesine kadar geri çekilen Dolar/TL, dünkü yükselişle beraber ivme kazanırken 7,35 seviyesinden dengeli görünüyor. ABD Tahvil getirilerindeki artışın etkisinin azalması ve açıklanan büyüme verileri sonrasında Türk Lirası, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışıyor.

Türkiye’de 2020 yılı büyüme verilerinin açıklanmasıyla birlikte ekonomik toparlanmaya dair beklentiler iyileşiyor. Hazine ve Maliye Bakanı Elvan yaptığı açıklamada Mart’ın ikinci haftasında Cumhurbaşkanı Erdoğan reform paketini açıklayacağını bildirdi. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde 7 TL psikolojik eşiğin üzerinde 7,35 TL civarında seyreden kurda 7,40 ve 7,55 TL direnç seviyeleri takip edilmesi gerekirken satış baskının görülmesi durumunda ise 7,28 ve 7,20 destek seviyeleri önem arz ediyor.

Dinamik Menkul – Dolar Yorumu

USDTRY paritesi 7,3531 direnç seviyesi altında işlem görmeye başladı. Bu seviyenin altında 4 saatlik bar kapanışın devam etmesi durumunda satış baskısı artabilir.

Bu durumda ilk destek seviyemiz 7,2745 olacaktır. Aksi halde, 7,3531 seviyesini aşması durumunda ise 7,5232 direncini takip ediyor olacağız.

Destek: 7,2745 — 7,0829 — 6,8066

Direnç: 7,3531 — 7,5232 — 7,6284

Euro Ne Olur?

Euro bölgesinde son dönemde açıklanan veriler genel anlamda olumlu. Özellikle Almanya’da gelen olumlu veriler ekonomide iyiye gidişat olduğunu ortaya koyuyor. Yükselen ABD tahvil faizleri ile sert gerileyen euro, dün ABD’de beklentileri tam olarak karşılamayan veriler sonrası bir miktar toparlandı.

Şu an için Euro/TL paritesi 8,88 seviyesinden, euro dolar paritesi ise 1,2080 seviyesinden işlem görüyor. Gün içerisinde ABD ve Avrupa’da açıklanacak olan PMI verileri takip edilecek.

Alan Yatırım – Eurusd Analizi

Euro Bölgesi ve ABD tarafından gelecek PMI verileri öncesinde Euro Dolar paritesi 1.21 seviyesinin altında sıkıştı. ABD doları piyasalardaki iyimserliğin baskısı altında zayıf bir görünüm sergiliyor.

Euro, Dolar karşısında günü 0.37% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Euro, Dolar karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber EURUSD paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 1.2120 ve 1.2160’de, destek seviyeleri ise 1.2070 ve 1.2030’de bulunmaktadır.

Gedik Yatırım – Euro Yorumu

Euro Bölgesi’nde enflasyon yıllık bazda %1,0 olan beklentilerin altında %0,9 seviyesinde açıklanarak değişim göstermedi. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da işsizlik oranı ocakta beklentileri karşılayarak %6 düzeyinde sabit kalırken, perakende satışlar yıllık bazda artış beklentisine rağmen %8,7 azalış kaydetti.

Diğer yandan ECB yetkilileri son haftalarda tahvil getirilerinde yaşanan yükselişin Euro Bölgesi’nin kırılgan ekonomisine zarar verdiğine değinirken, ECB’nin istenmeyen her türlü sıkılaşmaya karşı tepki verebilecek durumda olduğunu vurgulandı. Yurt içinde bugün açıklanacak enflasyon rakamları ön planda bulunuyor. Açıklanacak rakam TCMB’nin kararları üzerinde belirleyici olacağından yakından izleniyor. Euro/TL kuru bu sabah 8,87’lı seviyelerden fiyatlanıyor.

Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın fiyatlarında önceki gün gece seansında sert bir gerileme yaşanmış ancak dün bir miktar toparlanma yaşanmıştı. Bugünde 1,730 dolar üzerinde kalıcılık sağlayan altın fiyatlarının yönü yatırımcılar tarafından merak ediliyor.

Işık FX – Altın Yorumu

Dünkü işlem gününde sabah saatlerinde 1707 seviyesine kadar geri çekilme gördüğümüz emtiada; öğleden sonra ABD dolarının küresel çapta değer kaybetmesiyle birlikte, gelen alımlarla beraber 1737 seviyesinden pozitif kapanış gerçekleşti. Uzun vadeli görünümde düşüş trendi içinde kalmaya devam eden Değerli Metal, yeni işlem gününde ise, şuan için 1735 Dolar seviyesine yakın bir miktar satıcılı fiyatlama görmekteyiz.

Aşağı yönlü hareketlerin devamı halinde; 1727, 1720, 1700 ve 1682 destek seviyeleri ilk etapta izlemeye alınabilir. Öte yandan, yeniden görülebilecek alımlarda ise; 1747, 1764, 1784 ve 1795 direnç noktaları takibimizde olacak.

Gedik Yatırım – Altın Analizi

Ons altın bu hafta 1707$ ile haftanın en düşük seviyesini test etmiş ve bu seviyeden destek bulmuştur. Şu sıralarda 1730$ çevresinde olan altın için yatay ve zayıf bir görünüm var. Dolar sınırlı yükselişte, tahvil faizi geçen haftaya göre sakin. Dün, Fed üyesi Brainard açıklamalarında, işsizlik ve enflasyonun hedeflerden uzakta olduğunu ve Fed’in varlık alım programını azaltması için gereken koşulların sağlanmasının zaman alacağını belirtti.

Tahvil faizi hala piyasaların gündeminde olduğu için Fed üyelerinden gelen açıklamalarda yakından izleniyor. Brainard söylemleri, erken bir aksiyona işaret etmediği için ons altın için olumlu. Yarında Fed Başkanı Powell konuşması önemli olabilir. Bugün ABD verileri takip edilecek. Ons altın için 1746$ – 1761$ – 1777$ dirençler, 1719$ – 1707$ – 1690$ destekler.

3 Mart 2021 – Piyasa Haberleri – İktisatbank

 • Türk mali piyasaları, yıla en iyi gelişmekte olan ülke para birimi sıfatı ile başlayarak adeta olumlu anlamda ayrışırken, son 10 gündür ‘huzursuzluk’ açık bir şekilde kendisini gösteriyor.
 • Kısaca hatılamak gerekirse, Berat Albayrak isminin kulislerde zikredilmeye başlaması, Sn. Cumhurbaşkanı’nın o dönemdeki politikaları sahiplenmesi ve Yiğit Bulut’un TCMB rezervleri ile ilgili çıkışı, yaklaşan AK Parti Kongresi ve TCMB’nin olağan toplantısı öncesinde, TL’yi adeta ‘incitti’.
 • Takdir edersiniz ki, dışarıda da yangının adı ‘yaklaşan enflasyon’ korkusu olunca ve piyasaların FED’den önce kendi faizini yükselterek (risksiz faiz olan ABD 10 yıllıklar) riskten kaçısı tetiklemesiyle, başta hisse senetleri, kıymetli metaller ve gelişmekte olan ülke para birimleri satış baskısına maruz kaldı.
 • Hafta başı, ABD faizlerinin bir nebze de olsun sakinlemesi ile tüm piyasalar, geride bıraktığımız hafta esen sert rüzgarlar ve Cuma günü kasırgaya dönüşen havanın yaralarını sarmaya çalışırken, Türk Lirası da, küresel iyimserliğe eşlik etmiş, 7,50 seviyesine dayanan USDTRY kuru, hızla 7,20 seviyesine toparlarken, Borsa İstanbul sert alımlara sahne olmuştu.
 • Lakin, içeride, gerek İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO), gerekse de Ankara için Türk-İş’in açıkladığı enflasyon verilerinin, dünyada esen enflasyon korkusunu içeride daha da perçinlemesi, bugün açıklanacak resmi enflasyon verisinin piyasanın %0,8 olan medyan tahminini de aşacağı endişesi, dün USDTRY kuru üzerinde yeniden baskı kurdu.
 • TÜİK tarafından açıklanacak enflasyonun %1’in üzerinde gelmesi durumunda, %14,97 olan son yıllık enflasyon gerçekleşmesi, %16 seviyesine yaklaşarak; TCMB’nin %17 olan politika faizi üzerinde ilave bir baskı oluşturacak.
 • Hali hazırda, Güney Afrika, Rusya, Meksika, Brezilya ve Çin’in toplamı kadar faiz veren net enerji ve emtia ithalatçısı Türkiye’nin, dünyada artan enerji, gıda ve emtia fiyatları karşısında içeride %16’ya yaklaşacak bir enflasyon gerçekleşmesi durumunda ilave politika tepkisi vererek faiz artırımına gidebilecek mi? Piyasalar henüz bu sorunun cevabı hakkında kesin bir kanıya varmadıkları için, TL üzerinde baskı devam ediyor.
 • Dün, ABD faizleri, %1,60 ani çıkışı ardından %1,40-1,45 bandında göreceli olarak sakin bir seyir izlerken, USDTRY kuru akşamüzeri %1,5 civarında yükseliş kaydederek 7,42 seviyesini test etti. BİST100 endeksi dün göreceli sakin bir seyir izlerken, yabancı nezdinde Türkiye’nin kasko primi olarak görülen 5 yıl vadeli CDS risk primi, 300 baz puan civarında kalarak bu karmaşada olumlu sinyal sunan tek gösterge oldu.
 • Yurtdışı bankaların TL lehine kaleme aldığı raporlara 15 gün önceye kadar alışmıştık. Societe General EURTRY’de (kısa) TL lehine yeniden pozisyon önerirken, Standard Chartered, enerji fiyatlarının artışına dem vurarak, cari açığın, normalleşmenin yaratacağı turizm gelirlerinde daha fazla artacağını ileriye sürerek sene sonu için USDTRY kur tahminini 9,00 olarak korudu (biz kendimizi bu kampa yakın görmüyoruz).
 • 2020 sonu itibariyle, finans dışı kesimin net döviz pozisyonu 157,6 milyar dolar açık verdi. Kısa vadeli pozisyon ise 25,2 milyar dolar artıda seyretti. TCMB’nin dün açıkladığı bu veriye göre, finans dışı kesimin döviz varlıklarının ile döviz yükümlülükler arasında büyük fark korunmaya devam etse de, şirketlerin döviz riskini büyük bir marj ile yönetmeye devam ettiklerini de görüyoruz.
 • Yarın toplanacak olan OPEC+ üyelerinin, sürü aşılanması nedeniyle pandemiye yönelik artan normalleşme beklentilerine paralel üretim artışına gitmelerini ve vanalarını açması bekleniyor. Lakin, üretim artışı konusunda tam bir mutabakat olmadığını da görüyoruz. Suudi Arabistan vanayı daha az açmayı savunurken, Rusya ise tam ters tarafta yer alıyor. Geçen hafta 69 dolara dayanan Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı, bu sabah 62 dolar seviyelerine geriledi.
 • Dolar endeksi dün sessiz sedasız 91,4 seviyesini test ederek son 1 ayın zirvesine yükseldi. Gerçi gün sonuna doğru kazanımlarını bir miktar geri vermesi ile EURUSD paritesi yeniden 1,21 ; GBPUSD ise 1,40 seviyesine dayandı.
 • Her ne kadar biraz iddialı olsa da, yaşanan enflasyon korkusu, ABD tahvil faizlerinde yükseliş ve haliyle paranın (doların) faizinin yükselmesi ile değer kazanmaya çalışan DXY’nin bu macerasının nedense çok da uzun boylu olmayacağını, toz bulutun oturması ile riskli varlıkların yeniden değer kazanmaya aday olduklarını düşünmeye devam ediyoruz.
 • Bu nedenle, gümüş pozisyonlarımıza sıkı sıkı sarılmaya devam ederken, son haftalarda hırpalanan altını da portföyümüze eklemek için kenarda hazır bekliyoruz.
 • USDTRY’de 2 kademe uzun pozisyonumuz devam ediyor. Giriş noktalarımız oldukça iyi seviyelerden olduğundan, bugün açıklanacak enflasyon verisi sonrası devam mı tamam mı sorusunun da cevabını bulacağız.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macron dün görüştü. İkili ilişkilerin ve bölgesel konuların ele alındığı toplantı, ay sonunda yapılacak AB Liderler Zirvesi öncesinde önemli olduğunu düşünüyoruz.
 • Sabah saatlerinde Asya piyasaları iyimser bir günü tamamlamaya çalışıyor. Asya’nın yeşillere bürünmesi ile ABD borsalarının da vadeli işlemleri artıda. Veri takviminde dünyada bugün hizmet sektörü PMI verileri takip edilecek; merkez bankacıların konuşmaları önemli olacak.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.