Dolar Ne Kadar Oldu? Bugün Dolar Kaç TL? 31.03.2021 Analizler

0

Döviz kurları güne yükselişle başlıyor. TL’de yaşanan değer kaybı devam ederken dolar kuru güne 8,35 üzerinden başlıyor. Dün TCMB Başkan Kavcıoğlu’ndan gelen açıklamalarla bir miktar yatışan piyasadaki volatilite bu sabah yeniden başlamış gibi duruyor. Özellikle 8,40 seviyesine doğru yükselişlerde yeniden banka satışları görülme ihtimali var, bu nedenle yukarı yönlü hareketlerde 8,40 seviyesi aşılmadığı sürece bir satış fırsatı oluşabilir. Yarın TCMB Başkanı’nın yerli ve yatırımcılara mesaj vermesi beklenirken, bu açıklamaların kurlar üzerinde nasıl bir etkisi olacağı takip edilecek.

Kabine değişikliğine dair henüz resmi bir açıklama yok. Her ne kadar Cumhurbaşkanına yakın isimlerce dillendirilmiş olsa da hala kabine de bir değişiklik olmadıpı görülüyor. Piyasada bu yönde oluşan beklentilerde şu an için karşılanmış değil. Bu nedenle yurtdışı borsalarda yükseliş devam ederken, Bist tarafı satış baskısıyla karşılaşmakta. Önümüzdeki dönemde Bakanlar Kurulu’nda yapılabilecek değişiklikler ve TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun açıklamaları ile TCMB’nin atabileceği adımlar kur üzerinde etkili olabilir. Geçelim güncel uzman yorum ve analizlerine..

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 31.03.2021

 • Türk mali piyasaları dün oldukça zor bir günü geride bıraktı. Gün içerisinde off-shore TL faiz oranının gerilemesi (Londra’da TL faizin normalleşmesi) USDTRY kuru üzerinde büyük bir baskı kurdu.
 • Azalan güven duygusu, artan piyasa tansiyonu haliyle ciddi bir kırılganlığı da beraberinde getiriyor.  Haliyle, Londra piyasalarında %1,400 seviyesini gören TL faizin %20 seviyesine gerilemesi ile – TL likidite artıkça – beraberinde döviz talebi de artıyor ve kur yukarıya gidiyor.
 • Dün gün içerisinde, 8,45 seviyesine kadar yükselen USDTRY kuru, 8,58 seviyesindeki tarihi zirvesinin kıyısına kadar gelmiş oldu. Hem de, TCMB’nin koruma kalkanının (fainin) %19 olduğu bi dönemde!
 • TL’nin değer kaybı, alternatif piyasalar üzerinde de baskı kurdu. Bu kapsamda BİST100 Bankacılık endeksi %1 daha düşerek son 8 günde kaybını %21 seviyesine taşırken, yabancı indinde Türkiye risk primi 5 yıllık CDS ise 480 baz puana yükseldi!
 • Dün havanın daha da ‘bozması’ ardından sessizliğini ‘bozan’ ve Banka Genel Kurulu’nda konuşan Başkanı Kavcıoğlu, paniği bir nebze de olsa dindirmeye çalıştı. Konuşmasında enflasyon görünümünde kayda değer bir iyileşme olana kadar mevcut sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceğinin altı çizilirken, TÜFE’nin üzerinde bir politika faizi izleneceği de vurgulandı.
 • Sıkı para politikası ve reel getirden söz eden yeni Başkanın açıklamalarının, Ağbal’ın açıklamaları ile aynı paralelde olması, piyasaların kafasını daha da karıştırsa da, bir nebze de olsun kur üzerindeki baskıyı alarak USDTRY’yi 8,25 seviyesine kadar itti; ama gün kapanışı 8,35 seviyelerinden oldu. İnanılmaz bir oynalık! Nasıl önümüzü göreceğiz? (bakınız grafik)
 • Lakin, yatırımcı güveninin kaybolduğu ve bu tip ‘ağrı kesicilerin’ etkisinin uzun soluklu olmadığını artık çok iyi biliniyor. TCMB’nin kaybolan güveni yeniden tesis etmesi için en azından 15 Nisan olağan PPK toplantısının sonucunun beklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun sonucu olarak da kısa vadede piyasada var olan volatilitesinin devamı olası görünüyor.
 • Elbette, kur üzerinde yukarı yönlü baskıda içsel nedenler büyük bir rol oynasa da, ABD 10 yıllık tahvil faizinin %1,80’e dayanarak 14 ayın, beraberinde dolar endeksinin de (DXY) 4 ayın yeni zirvesi olan 93,4’e yükselmesi, yani kısaca doların dışarıda da değer kazanması, etkili oldu.
 • Doların küresel bazda değer kazanması ile kıymetli madenler de yılın en düşük seviyesine geriledi. Altında taşıdığımız 1,695 ve 1,745 seviyelerinden iki kademe uzun pozisyonumuz dün 1,695 seviyesinde zarar kes ile kapanmış oldu. Gümüş pozisyonlarımızı ise korumaya devam ediyoruz (bakınız grafik).
 • ABD’de 1,9 trilyon dolar teşvik paketi ardından 3-4 trilyon dolar büyüklüğünde yeni bir altyapı teşvik paketi üzerinde konuşulması, tahvil faizlerini yukarıya itmeye devam ediyor. Kısa vade, ABD faizlerinde sakinleme olmadan, büyük bir beklenti içinde değiliz (bakınız grafik).
 • Türkiye’de dün açıklanan yeni vaka sayısı 37,303 ile bugüne kadar açıklanan en yüksek rakam oldu. Breziya’da ise can kayıpları korkutucu seviyelere yükseldi.
 • Yatırım Bankası Goldman Sachs, Türkiye ile ilgili büyüme tahminini %5,5’ten %3,5’e güncellerken, ABD ve Çin önderliğinde, IMF, 2021 yılı dünya büyüme tahminini yukarı yönde revize etmeye hazırlandığını okuyoruz.
 • Yılın ilk çeyreğinin son iş günü. Kazanda pek çok kepçe bugün farklı yönde dönebilir; piyasalarda dalga boyu da artabilir. Asya’da kırmızıların hakim olduğu bir güne başlıyoruz. ABD borsalarında ise yatay bir seyir hakim.
 • Veri takviminde içeride ekonomik güven endeksi ve dış ticaret verileri, dışarıda ise Almanya işsizlik, Euro Bölgesi TÜFE, ABD özel sektör istihdamı ön plana çıkıyor. Piyasalarda ise, hedge fon Archegos’un yarattığı tahribatın boyutu konuşuluyor!

Piramit Menkul – Dolar Yorumu – 31.03.2021

Küresel piyasalarda dün, ABD tahvil faizleri 2021’in zirvesine ulaşması ile risk iştahı negatif seyretti. Emtialar sert satışlar ile karşılaşırken Dolar Endeksi(DXY) dünkü işlemlerde güçlenmeye devam etti. Dolar Endeksi(DXY) dünkü işlemlerde 92,883-93,354 bandında alıcılı hareket etti. Gelişmekte olan ülke para birimleri, Dolar Endesi’nin yukarı yönlü hareketinden negatif etkilendi. Kısa vadeli yönde takip ettiğimiz 5 günlük AO’sı 92,95, 22 günlük AO’sı 92,22 seviyelerine yükseldi.

DXY’nin teknik bakımdan 93,00 seviyesinin üzerinde kapanışlar yapması durumunda, 93,50-94,00 dirençlerini hedefleyebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 93,00-92,80 önemli destekler olarak takip edilebilir.

Dolar/TL kuru dünkü işlemlerde 8,1975-8,4543 bandında alıcılı hareket edildi. Kısa vadeli yönde takip ettiğimiz 5 günlük AO’sı 8,17, 22 günlük AO’sı 7,77 seviyelerine yükseldi. Kasım 2020 tarihinden itibaren en yüksek seviyesini test eden Dolar/TL’de 8,40 direnci kırılması durumda 8,50- 8,70 dirençleri hedeflenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde 8,20-8,25 kısa vadeli destekler olarak izlenebilir.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Yorumu – 31.03.2021

TCMB’de Başkanlık görevini üstlenen Şahap Kavcıoğlu, piyasa ile temaslarına devam ediyor. Bu temaslar çerçevesinde yarın yerli ve yabancı yatırımcıların olduğu bir video konferansta konuşma geçekleştirecek. ABD yönetimi yeni bir teşvik paketi üzerinde çalışmalarını sürdürürken paketin 2 Trilyon Doları aşması bekleniyor.

Yurtdışına baktığımızda ise yukarı yönlü hareketinin kuvvetlendiren dolar endeksi satış baskısını artırıyor. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin sürmesi beklenen kurda 8,40 ve 8,48 TL direnç seviyeleri takip edilecek. Olası aşağı yönlü hareketin oluşması durumunda ise 8,25 ve 8,20 destek seviyeleri test edilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.