Dolar Ne Olur? Altın Analizleri, Borsa ve Kripto Para Yorumları – 22.06.2021

0

Dolar kurunda yukarı yönlü hareketler dikkat çekiyor. Dolar endeksinde yaşanan gevşemeye rağmen TL varlıklarda değer kaybı devam ediyor. Dolar kuru yine sabah saatlerinde 8,80 denemesi gerçekleştirdi ancak bu seviyeden bir satışla karılaştı.

Yurt dışı borsalarda görünüm pozitife dönmüş durumda. Bugün FED Başkanı Powell’ın Temsilciler Meclisi’nde yapacak olduğu konuşma takip ediliyor olacak. Onun dışında ABD’de mevcut ev satışları verisi de takip edilebilir. Türkiye’de ise tüketici güveni verisi açıklanacak.

Borsa İstanbul’da dün yine satıcılı bir seyir hakimdi ancak kapanışa doğru gelen alımlarla piyasa yeşile döndü. ABD ve Avrupa borsalarına bakıldığında BIST tarafında bugün de pozitif bir başlangıç yapılması beklenebilir.

Altın fiyatlarında, DXY tarafında yaşanan geri çekilmeye yukarı yönlü bir tepki oluşmuş durumda 1,790 dolar seviyesine kadar yükselen altın tarafında 1,800 dolar seviyesi psikolojik direnç bölgesi olarak dikkat çekiyor.

Bitcoin ve kripto paralarda ise bir miktar geri çekilme var. Bitcoin 33.000 dolar altında kalmaya devam ediyor. BTCUSD’de yaşanan geri çekilmeler altcoinlerde daha fazla düşüşe neden oluyor. Burada Bitcoin’in 30 bin dolar üzerinde kalıp kalamayacağı takip ediliyor olacak diyerek geçelim günün öne çıkan uzman yorum ve analizlerine..

İktisatbank – Güncel Piyasa Haberleri – 22.06.2021

 • Geride bıraktığımız hafta Çarşamba günü sonuçlanan olağan FED FOMC toplantısında 2023 yılı faiz projeksiyonlarında yapılan yukarı yönlü revizyon ve devamında Cuma günü St. Louis Başkanı Bullard’ın tahvil alım programında azaltıma gidilmesinin tartışılmaya başlandığı yönünde açıklaması, küresel finansal piyasalarda parti havasını bozmuş, yakıtı adeta kulaklardan fışkıran bol para ve yok denecek kadar düşük faiz oranlarından alan piyasalar, beklenen ama zamanı biraz erken olan bu söylem değişikliği ile karamsar bir moda bürünmüştü.
 • Akabinde olanları zaten bültenimizde günlerdir işliyoruz. Gümüş ve altın gibi bu sene pek de beklenilen performansı sergileyemeyen kıymetli madenler, çok sert bir satış baskısına maruz kalırken, risk iştahının göstergesi konumunda olan hisse senetleri satışlara sahne oldu. Beraberinde ise, bu pozisyonları almak için satılan doların geri alınması ile, DXY (doların piyasa sepet kuru) son 2 ayın tepesine yükselmişti.
 • Hava elbette sert bir şekilde bozarken, FED yetkilileri de bunu görmezden gelemedi. Bir kere peşinen söylemeliyim mi, FED’in politika duruşunu sıkılaştırma sinyaline rağmen bunu ne zaman yapacağı veya sürecin nasıl bir şekil alacağı henüz net değil; ayrıca da yarının konusu hiç değil!
 • FED, geçen hafta tabir caizse piyasaların havasını yoklamak isterken, bunu da, uzun vadeli faizleri çok da yükseltmeden mevcutta uyguladığı ultra-gevşek para politikasından çıkarak yapmak istiyor. Takdir edersiniz ki, piyasa reaksiyonu da çok sert olunca, süreci yöentmek de pek kolay olmuyor.
 • Bu bağlamda, Cuma günü Bullard’ın yapmış olduğu açıklamanın yarattığı olumsuz piyasa reaksiyonu sonrasında, haftanın ilk iş günü yine konuşan Bullard, tahvil alım programını azaltmak için görüşmeler yeni başlıyor ve “bunu uygulamaya koymak biraz zaman alacak” dedi. Her ne kadar yeni bir şey söylemese de, tonun biraz yumuşatılmak istenmesini, piyasa reaksiyonuna bağlıyoruz.
 • Anlaşılacağı üzere, FED, elinden geldiği kadar, piyasaları bozmadan, yavaş yavaş politika duruşunu sıkılaştırmaya çalışacaktır. Bu sürecin de en hafif bir şekilde yapılacağı beklentisi, küresel mali piyasalarda var olan karamsar havayı törpüleyebilir.
 • Bullard ardından dün küresel mali piyasalarda sert esen rüzgarların biraz da olsun hafiflediğini görüyoruz. ABD Doları (DXY) elde ettiği kazanımları bir miktar da olsun törpülerken, EURUSD paritesi yeniden 1,19 , GBPUSD ise 1,39 seviyesinin üzerine yükseldi. Kıymetli madenler cephesinde de durum pek farklı değildi. Gümüşün ons fiyatı 26 dolar, altının ise 1,790 seviyesine toparladı. Teknik manada, her ikisinde de, aşağıda 25,10 ve 1,730 seviyeleri, olumsuz havada çekim gücü etkisi yaratacaktır.
 • ABD dolarında yaşanan hafif de olsa geri çekilmeye rağmen, kripto para piyasasından temel ve teknik nedenlerden ötürü, satıcılı hava ağır basıyor. Çin, en büyük bankalarını ve ödeme şirketlerini kripto para ticaretini daha sıkı sıkıya kapatmaya çağırdığını söyleyen bir duyuru yayımlaması ile dün satışlar biraz daha belirgin bir hal aldı.
 • Amiral gemi Bitcoin 31bin dolar seviyesine kadar gerilerken, kripto para piyasasının genelinde düşüş eğilimli bir seyir yaşanıyor. Geçen haftalarda Bitcoin ile ilgili öne çıkardığımız sert düşüş ihtimali, El Salvador haberleri ile sekteye uğramıştı. Lakin, teknik anaizde sıklıkla karşılaştığımız “death cross – ölüm kesişmesi” nedeniyle, tepki yükselişleri ardından (belki de bir kez daha 40bin seviyesi denenecek) yönün aşağıya devam etmesini ve 21bin dolar seviyesine varan bir düşüşün kartlar arasında olduğunu göz ardı etmiyoruz. 30bin seviyesinin altında düşüş ivmesi hız kazanacaktır (bakınız grafik).
 • Türk mali piyasaları, yurtdışı hava bozarken, içsel faktörlerin de yardımı ile, tüm zamanların en yüksek seviyesinin kıyısında işlem görmeye devam ediyor. USDTRY kurunda riskleri yukarı yönlü olarak görmeye devam ediyoruz (bakınız grafik).
 • Bu arada Türkiye’de dün açıklanan merkezi yönetim borç stoğunun Mayıs sonu itibariyle 2 trilyon TL’yi aştığını not edelim. Bu rakam, GSYH’nin yaklaşık %37’sine denk geliyor.  TÜİK 2020 yılı geçici satın alma paritesini açıkladı. Bu bağlamda Türkiye’de kişi başı GSYH Avrupa ortalamasının %36 altında kaldı. Türkiye bu sonuçla 37 ülke arasında 31inci oldu (bakınız grafik).
 • Dünyadan haberlere baktığımızda, Çin’in müdahalesi iie bakır fiyatları sert gerilerken, İran’ın seçilen yeni Cumhurbaşkanı Raisi, Pazartesi günü İran ile altı dünya gücü arasında 2015 nükleer anlaşmasını canlandırmak için yapılan görüşmeleri destek beyanında bulundu. Sıkı bir Batu karşıtı olan Raisi, Washington’un tüm yaptırımları kaldırsa bile ABD Başkanı Biden ile görüşmeyi reddetti.
 • Hazır İran’dan söz etmişken, Brent petrolün de varil fiyatının bu sabah 75dolar seviyesini aştığını not edelim. Gümüş pozisyonlarımızdan 28dolar seviyelerinden çıkmamız ardından Nasdaq borsasında işlem gören XLE (enerji sektörü ETF’i satın aldık). Petrol cephesinde, dünyada devam eden toparlanmaya ve canlanan ekonomik aktivitye paralel riskleri yukarı yönlü görüyoruz (pozisyonlanmamız da açıkca görüşümüzü destekliyor) (bakınız grafik).
 • Yeni gün başlangıcında, Asya piyasaları, dünkü yaşanan sert satışlar ardından yara sarmaya çalışıyor. Dün %4 gerileyen Tokyo borsası Nikkei, bu sabah %3 yükseldi. Asya genelinde ve ABD borsalarının vadeli işlemlerinde hakim renk yeşil.
 • Bugün FED Başkanı Powell TSİ21.00’de Senato’da konuşacak. İçerde tüketici güven endeksi ve Hazine’nin iki ayrı tahvil ihracı takip edilecek. Dışarıda ise ABD ikinci el konut satışları önem arz edebilir.

Piramit Menkul – Dolar Yorumu – 22.06.2021

Dolar/TL kurunda dünkü işlemlerde 8,7185-8,7953 bandında hareket edildi. Kurda gün içi gelen alımların etkisi ile yeni tarihi zirve seviyesi (8,7953) test edildi. Teknik açıdan 8,80 kısa vadeli direnç olarak izlenebilir. Bu direncin geçilmesi halinde, 8,90 ara direnç olmak üzere 9,00 kanal direnci hedefe girebilir. Orta vadeli yönde takip ettiğimiz MACD indikatörünün ”AL” konumuna dönmesi yukarı yönlü hareketleri desteklemektedir. Güçlenmeyi temsil eden RSI indikatörü 65 seviyesinde seyretmektedir.

Olası aşağı yönlü hareketlerde 8,70- 8,60 destekleri takip edilebilir. Sonraki önemli destek olarak 50 günlük AO’sı (8,48) izlenebilir. Geçtiğimiz haftaki Fed toplantısı ardından yeni haftada Fed başkanlarından gelen şahin açıklamalar takip ediliyor.

James Bullard, Fed’in ilk faiz artırımını 2022’nin sonunda yapmasını beklediğini söylemesi ile küresel risk iştahı haftaya zayıf başladı. Geçtiğimiz hafta orta vadeli yönde takip ettiğimiz 200 günlük AO’sı 91,00 üzerinde güç kazanan Dolar endeksi (DXY) dün 92,00 direnci üzerinde satış baskısı altında kaldı.

Bugün Fed Başkanı Jerome Powell’ın Salı günü Temsilciler Meclisi’nde yapacağı konuşma DXY’nin yönünde etkili olabilir. Veri gündeminde ise yurt içinde tüketici güven endeksi yurt dışında ABD’de Philadelphia Fed imalat dışı aktivite endeksi ve konut satış, Euro Bölgesi’nde ise öncü tüketici güven endeksi verileri takip edilecek.

A1 Capital – Altın Analizi – 22.06.2021

1756 desteğine ulaşılması sonrası bir miktar alımların hız kazandığını görmekteyiz. Bu doğrultuda 200 günlük üssel ortalama olan 1811 ve 1830 dirençleri kısa vadede takip edilmelidir. Özellikle 1830 direncinin aşılması durumunda alımların 1876 seviyesine kadar sürmesi beklenebilir.

Bunun yanında 1756 desteğini geri çekilmelerde takip etmeyi sürdüreceğiz. Kırılımın sağlanması durumunda 1720 ve 1670 destekleri potaya girecektir.

Dirençler: 1811 – 1830 – 1876
Destekler: 1756 – 1720 – 1677

İnfo Yatırım – Dolar Yorumu – 22.06.2021

Geçtiğimiz hafta Fed’in projeksiyonları 2023 yılının sonuna kadar en az iki faiz artışına işaret etmesi ve yapılan açıklamalar ile birlikte varlık alım programının önümüzdeki toplantılarda tartışılabileceğine yönelik beklentiler dolar endeksinde değer kazanımları yaşanmasına neden olmuştu. Diğer yandan TCMB’de para politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirmiş ve beklentilere parale olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmemiş ve sıkı para duruşu vurgusu yapılmıştı.

USDTRY paritesi de geçtiğimiz haftayı 8.72 seviyelerinde kapatmıştı. Yeni haftanın ilk işlem gününde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Pazartesi günü St. Louis Fed Başkanı Bullard; Komite’nin varlık alım azaltımı konusunu artık konuştuğunu, fakat bunun uygulanmasının ise zaman alacağını belirtti.

Haftanın ikinci işlem gününde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Tüketici Güveni verisini takip edecek. Ardından TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Mevcut Ev Satışları verisi izlenecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 8.80017 ve 8.85003 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.71613 – 8.65041 – 8.50161 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

IŞIK FX – Altın Yorumları – 22.06.2021

ONS ALTIN- Dünkü işlem gününü 1782 Dolar seviyesinden pozitif kapatan emtiada, yeni günde de; şuan için 1789 Dolar civarından alıcılı işlemler görmekteyiz. Bu yöndeki hareketlerin devam etmesi halinde; 1794-1797 direnç bölgesi ilk etapta kritik olacak.

Buranın kalıcılıkla aşılması durumunda ise; 1815 seviyesi bir sonraki hedef haline gelebilir. Diğer yandan, Değerli Metal’de yeniden görülebilecek geri çekilmelerde ise; 1776 ve 1764 destek noktalarını izleyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.