Dolar Ne Olur? Altın Fiyatı Ne Kadar? Piyasa Analizleri | 5 Mayıs 2021

0

5 Mayıs 2021 Çarşamba sabahından herkese merhaba. Dün piyasalara damga vuran isim ABD Hazine Bakanı Janet Yellen oldu. Yalı kurt Yellen önce piyasaların aşırı ısınmasını önlemek için bir noktada faiz artırılmak zorunda kalınabilir dedi. Daha sonra ise yaptığı açıklamalarla bu sözü egale edercesine konuştu.

Yellen para politikası işinin Powell’a ait olduğunu ve FED’in kararlarına karışma gibi bir durumun söz konusu olmadığını ima etti. Faizlerin bir süre daha düşük kalması gerektiğini düşündüğünü söyledi. İlk açıklaması ile satış yiyen borsalar, ikinci açıklama ile toparlanmaya başladı.

Altın fiyatları ise ilk açıklama sonrasında yaklaşık 20 doların üzerinde geriledi. İkinci açıklama ile hafif toparlama çabası içerisinde olsa da,, hala ons fiyatı 1,780 dolar altında kalmayı sürdürüyor.

Dolar kurunda ise dün Yellen’ın açıklamaları sonrası net bir hareket görülmedi. Bugün ise hafif yukarı yönlü bir eğilimle güne başlayan dolar kuru, 8,35 seviyesi civarında işlem görüyor.

Bugün ekonomik takvimde ABD ve AVRUPA PMI verileri izleniyor olacak. Yine ABD öncü tarım dışı istihdam verisi de piyasalarda izleniyor olacak. Yarın ise dolar için kritik bir gün olarak dikkat çekiyor. TCMB’nin yarın yapacak olduğu faiz toplantısı çıkacak karar ve açıklama metni dolar kuru üzerinde etkili olabilecektir diyerek geçelim, yatırım firmaları ve uzmanların güncel piyasa yorumlarına..

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 5 Mayıs 2021

 • Dün günün büyük bir kısmında sakin, hatta iyimser bir seyir izleyen küresel mali piyasalar, ABD Hazine Bakanı Yellen’in (hatırlayınız FED’in bir önceki başkanı) açıklaması ardından sert bir dalgalanmaya maruz kaldı.
 • Yellen, mali teşvik ve destek paketlerini ima ederek (hükümet harcamaları) “bir noktadan sonra ekonomideki ısınmayı dengelemek için faizler artacak” yönünde beklenmedik çıkışı, aslında bilmediğimiz bir şey olmasa da, veya bir sinyal olarak görülmese de, ilk etapta sözlü bir müdahale olarak kabul edildi.
 • Takdir edersiniz ki, daha günler önce sonuçlanan FED’in olağan FOMC toplantısı ardından konuşan Başkan Powell, bırakın faiz artırımını, tahvil alımları ile sağlanan trilyonlarca dolar paranın bile azaltılmasının gündemde olmadığını söyleyerek, emek piyasasındaki sorunlara (istihdam) atıfta bulunmuştu.
 • Müstakbel Yellen ablamızın açıklamasından sonra, takdir edersiniz ki, piyasaların ahengi dün akşam üzeri biraz da olsun bozuldu. Daha basit bir anlatımla, risk iştahı denince akla ilk gelen Nasdaq borsası ve teknoloji hisseleri, satış baskısına maruz kaldı: geceyi %2’ye yakın düşüşle tamamladı.
 • Hafta başında, uzun bir süredir sabırla beklediğimiz ve yatırımcı kimliğimiz ile satın aldığımız gümüş adeta %4 yükselişle şaha kalkarken, dün Yellen sonrası kazanımlarının bir kısmını geri vermek zorunda kaldı. Teknik manada, gümüşün halen daha 50,100 ve 200 günlük ortalamaları arkasına alarak yoluna devam etmek istediğini görüyoruz.
 • Örnekleri uzatmak mümkün olsa da, dün parti tüm süratli ile devam ederken, birinin aniden yanlışlıkla da olsa ışığı açması, doğal olarak dolar karşısında fiyatlanan pek çok enstrümanın boynunu büktü. Şimdilik bunu bir trend değişimi yerine kar satışları olarak okumamak istediğimizin altını çizmek isteriz.
 • Yellen’in iletişim kazası olarak nitelendirmek istediğimiz dünkü çıkışı sonrası kendi ifadesini de faiz artırımı “öngördüğüm ya da önerdiğim” bir şey değil diyerek düzeltmeye çalıştığını not edelim. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %1,59 ile yatay bir seyir izleyip ciddi bir tepki verememesi de, dün yaşanan türbülansın şimdilik kalıcı olmayacağını gösteriyor.
 • Yellen sonrası, Türk mali piyasalarında ise bozulma neredeyse olmadı. Yabancı yatırımcı yokluğunda, dün gün boyu 8,30 seviyesinin hemen üzerinde salınan kur, istifini hiç bozmadı. Bunu iyi bir şey gibi algılamamak gerekiyor.
 • Hatırlarsanız, cari açıkta bozulma, merkez bankası rezervlerinde keskin azalma ve turizm sezonuna yönelik büyük endişelerin yaşandığı içinde bulunduğumuz ekosistemde, döviz girişine ciddi anlamda ihtiyacımız var. Bu nedenle de, IFF, USDTRY için adil değer tahminini haftabaşı 7,50 seviyesinde 9,50 seviyesine yükseltmişti.
 • Bu bağlamda, USDTRY kurunda bir süre daha  8,18 – 8,48 geniş band aralığının korunacağını düşünsek de, risklerin yukarı yönlü olduğunu düşünüyoruz. USDTRY kurunda 2 kademe uzun pozisyonumuz devam ediyor.
 • Dün, TCMB, her ay olduğu üzere, enflasyon verisi sonrası fiyat gelişmeleri açıkladığı Enflasyon Raporunu yayımladı. Raporda bilmediğimiz bir şey yok. Özellike tarımsal emtialarda ve metallerde yükselişe dikkat çekilmiş. TCMB’nin dünkü değerlendirme raporu ardından yarın sonuçlanacak olağan PPK toplantısında faiz oranlarının sabit tutulacağı ve politika metninin şahin kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz.
 • Hazır cari açık, rezervler ve USDTRY kurundan söz etmişken, yeni güne geçmeden, dün yine TCMB tarafından açıklanan Nisan ayı reel döviz kuruna da birkaç cümle ile değinelim. TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru, Nisan ayında bir önceki aya göre 3,3 puan; son 1 yılda yaklaşık 7 puan, son 2 yılda ise 10 puandan fazla reel değer kaybı yaşandı. Bu kadar zayıf bir TL ile enflasyonla nasıl mücadele edilecek?
 • Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında, Çin ve Japonya piyasalarında tatilin konumunun devam ettiğini, diğer bölge borsalarında ise ılımlı yükselişlerin yaşandığını görüyoruz. Benzer bir şekilde, ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde %0,3 oranında yükselişler görülüyor. Bu da bize, Yellen’in iletişim kazası sonrası yeni günün daha ılımlı başladığını gösteriyor.
 • Makro cephede ise, bugün Almanya, ABD ve Euro Bölgesinde hizmet PMI rakamları, ABD’de özel sektör ADP verisi ve ISM hizmetler PMI verileri önem arz ediyor.

İkon Menkul – Dolar Yorum – 5 Mayıs 2021

Geçtiğimiz işlem gününde 8.2406 ve yükselen trend çizgisi bölgesinde gelişen alımlarla yükselen parite 8.48-8.13 düşüşünün %50.0 fibonacci düzeltme bölgesi olan 8.3100 bandı üzerine yükseldi.

8.3100 bölgesini destek yapma arayışında olan paritede yukarı yönelimin sürmesi halinde %61.8 fibo bölgesi olan 8.3500 ve %78.6 fibo bölgesi olan 8.4100 bandı direnç bölgeleri olarak izlenebilir. Aşağı yönelimlerde ise 8.2945 ve siyah yükselen trend çizgisi ilk destek bölgeleri olarak takip edilebilir.

Destekler: 8.2945-8.2406-8.2014
Dirençler: 8.3500-8.4100-8.4840

 

Ahlatçı Yatırım – Dolar Analizi – 5 MAYIS 2021

Dün ABD Hazine Bakanı Yellen’in açıklamalarıyla güçlenen Dolar ve tahvil faizlerinde görülen yükseliş sonrası döviz kurunda yukarı yönlü hareket kuvvetlendi. TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon oranı aylık yüzde 1,68 artış gösterirken yıllık enflasyon yüzde 17,14 oldu. Yarın yapılacak olan Mayıs ayı TCMB PPK Toplantısı yakından takip edilecek.

Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,35 ve 8,38 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,30 ve 8,25 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

Ahlatçı Yatırım – Borsa Yorumu – 5 Mayıs 2021

Toplam işlem hacmi 18.1 milyar TL oldu. Bankacılık endeksi %1.24 düşerken, sanayi endeksi ise %0.30 yükseliş yaşadı. Endekste bugün de 1.410 seviyesi izleyeceğimiz ilk destek seviyesi olacak.

Gün içinde bu seviyede de tutunma sağlanacak olursa endekste devamı gelebilecek tepki alımlarıyla bu hafta takibimizdeki diğer bir seviye olan 1.430 ilk direncine doğru hareketler gözlenebilir. Endekste genel görünümde 1.410 altında kısa vadeli düşüş trendine doğru bir geri dönüş oluşursa diğer destek noktası olan 1.385 seviyesi tepki alımları için takibimizde olacak.

1.430 üzerine geçiş oluşması durumunda 1.445 ve 1.458 seviyeleri yeni hedefler olabilir. 1.385 altına inilmesi durumunda 1.365 ve 1.345 seviyelerine doğru hareketler meydana gelebilir.

Destekler: 1.410 / 1.385 / 1.365
Dirençler: 1.430 / 1.445 / 1.458

 

A1 Capital – Altın Yorumu – 5 Mayıs 2021

Dün Yellen’ın konuşması sonrası dalgalı bir fiyatlama oluşsa da 1792 – 1764 bölgesinde fiyatlamaların devam ettiğini takip ediyoruz. Yükselişin devamı adına 1792 direncini yakından izlemeyi sürdürüyoruz. Bu seviye aşılabilirse 1817 ve 1855 dirençlerini takibe alacağımızı belirtelim.

Bunun yanında 1778 desteği geri çekilmelerde izlenecek ilk seviye konumunda. Bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi ile 1764 ve 1723 desteklerini takibe alacağız.
Dirençler: 1792 – 1817 – 1855
Destekler: 1764 – 1723 – 1700
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.