Dolar Ne Olur? Altın Ne Kadar? TCMB Faiz Kararı | 6 Mayıs 2021

0

6 Mayıs 2021 Perşembe sabahından herkese merhaba. Dolar kurunda bir kaç gündür devam eden yükseliş ivmesi ile beraber 8,38 seviyesine doğru çıkışlar yaşandı ancak gün sonu kapanışları 8,35 altında gerçekleşti. Şu sıralarda da 8,34 civarında bir seyir var.

Piyasalarda Bugün – 6 Mayıs 2021

Kapalıçarşı’da dolar kuru almak istediğinizde 8,36, satmak istediğinizde 8,32 seviyesinden işlem yapabiliyorsunuz. Bugün TCMB faiz kararını açıklayacak ve döviz kurları bu kararı bekliyor. Açıkçası faizlerde değişiklik olması beklenmiyor ancak her iki tarafa da sürpriz yapabilir görüşünü paylaşan analistlerde yok değil. Faizler sabit kalsa bile önümüzdeki döneme ilişkin faiz kararlarında nasıl bir yol izlenecek sorusunu cevabı hala bulunabilmiş değil. Bu nedenle bugünkü toplantıdan çıkacak olan faiz kararı metni de önem taşıyor olacak.

Dolar kuru ve ons altın tarafında yaşanan yükselişler gram altın fiyatının da 480 lira seviyesine doğru yükselmesine neden oldu. Kapalıçarşı’da gram altın almak istediğinizde 478 liraya alabilirken gram altınlarınızı 476 lira seviyesinden bozdurabiliyorsunuz. Bugün TCMB kararı ile birlikte dolar kurunda bir hareketlenme yaşanması durumunda, gram altın fiyatları da bundan etkilenecektir diye hatırlatmış olalım.

Ons altın fiyatı da güne yukarı yönlü başlayanlardan. Dün 1,770 seviyesine kadar gevşeyen ons fiyatı şu sıralarda 1,790 dolar üzerinde fiyatlanıyor.

Bugün Türkiye’de olduğu gibi yurtdışında da önemli bazı veri açıklamaları bulunuyor. Bunlara bakıldığı vakit, İngiltere MB Faiz kararı, İngiltere PMI verileri, ABD’de İşsizlik haklarından yararlanma başvuruları, FOMC üyelerinin yapacak olduğu açıklamalar ve Avrupa’da perakende satış verileri ile AMB Başkanı Lagarde’ın açıklamaları yer alıyor. Yani veri açısından oldukça yoğun bir gün geçireceğiz. Bu verilerin de piyasalarda oynaklığı artırmasını ve volatilitenin yükselmesini bekleyebiliriz.

Özellikle ons altın fiyatı için kritik bir gün olacağı söylenebilir. Yarın ki tarım dşı istihdam ve işsizlik verileri öncesinde bugün FED üyelerinden gelecek açıklamalara ve ABD işsizlik haklarından yararlanma başvurularına odaklanılmış olsa da, diğer verilerinde dolar endeksi ve ABD tahvil faizleri üzerinde etkisi olması beklenebilir. Bu nedenle bugün piyasaları ekstra takip etmek faydalı olacaktır diyerek geçelim günün öne çıkan yatırım kurumları analizleri ve piyasa haberlerine..

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 6 Mayıs 2021

 • Küresel mali piyasalar, dün gün boyu ‘mide ağrısından’ kurtulmaya çalıştı. Yedikleri bir yemekten ziyade, ABD Hazine Bakanı Yellen’in ‘iletişim kazası’ dünyada enflasyonun arttığı bir dönemde, piyasaları huzursuz etti.
 • Artan emtia ve enerji fiyatlarının yarattığı küresel enflasyon ve faiz artırımının konuşulduğu bir ortamda, Yellen ablamızın ‘odadaki  fili’ huzursuzlandırması, gün boyu temkinli hatta biraz da endişeli havanın devam etmesine neden oldu.
 • Günün ikinci yarısında ise, Cuma günü ABD’de açıklanacak resmi istihdam raporu öncesinde, dün açıklanan ADP özel sektör istihdam verisinin beklentileri karşılayamaması, bir nebze de olsun günün ılımlı tamamlanmasına neden oldu.
 • Risk iştahının göstergesi konumunda ABD’nin Nasdaq borsası, düşüşünü ikinci güne de taşırken, en büyük 500 şirketin işlem gördüğü S&P500 endeksi ile Dow Jones Sanayi Endeksi geceyi artıda tamamlamayı başardı.
 • Yellen sonrası, ABD’de her ayın ilk cuması olduğu üzere yarın açıklanacak Tarım Dışı İstihdam (TDİ) verisi, büyük önem taşıyor. Reuters anketine göre, tarım dışı sektörde, 650bin ile 2,1 mio kişi arasında (medyan 978bin kişi) istihdam artışı bekleniyor. Mart ayında, 916bin kişi olarak gerçekleşen TDİ verisi ardından, Nisan ayında da gerçekleşmenin beklenti aralığının tepesinde gelmesi, Yellen’in iletişim kazasının FED cephesinde de yankı bulmasına neden olacaktır!
 • Hatırlayınız, FED Başkanı Powell, enflasyonun yükselişinin geçici olduğunu söyleyerek, topu işgücü piyasasındaki sorunlara atmıştı. Verinin, bu cenahta da işlerin yolunda gitmesini göstermesi, piyasaların ahengini topyekun bozabilir. Akabinde de, haftaya Çarşamba günü açıklanacak TÜFE verisi önem arz edecektir.
 • Düne dönersek, günün ikinci yarısında, ADP verisi ile yaşanan kısmı rahatlamaya paralel, içeride de, gün içinde adım adım 8,37 seviyesine kadar yükselen USDTRY kuru, geceyi 8,32 seviyelerinde tamamladı. İçeride görünümün sıkıntılı olduğu rahatlıkla görülüyor.
 • Özellikle, Batı aleminde aşılama faaliyetlerinin sürat kazaması, ABD’de ise petrol stoklarının sert gerilemesi ile Brent cinsi petrolün varil fiyatı yeniden
 • 70 dolar seviyesine yaklaştığı göz ardı edilmemelidir. Emtia fiyatları tam gaz yükseldiği bir ortamda, TCMB’nin sene sonu için %12,2 enflasyon tahminin piyasa katılımcıları tarafından pek de benimsenmediğini itiraf etmek gerekiyor! Dün açıklanan TCMB’nin beklenti anketine (ankete katılanların beklentisi) göre, yıl sonu enflasyon beklentisi %13,12’den %13,81’e yükseldi!
 • Bu bağlamda, Nisan enflasyonunun %17 seviyesini aştığı, üreticinin talebi gördüğü anda kendisine yansıyan %35 enflasyonu tüketiciye aktarmaya hazır olduğu bir ortamda, TCMB’nin faiz indiriminden söz etmesinin pek de kolay bir argüman olmayacağını düşünüyoruz.
 • Bugün TSİ14:00’da sonuçlanacak olağan Mayıs ayı PPK toplantısında, politika faizinin %19 seviyesinde sabit tutularak, politika metninin ise şahin tonunu korumasını bekliyoruz. Olası bir sürpriz karar ise, sert piyasa dalgalanmasına sebebiyet verebilir. USDTRY kurunda oyun alanın çizgileri 8,18-8,48 seviyesinde korunmaya devam ediyor. Geçildiği yöne doğru hareketin ivme kazanmasını bekliyoruz. Mevcut gelişmeler, risklerin yukarı yönlü olduğuna işaret ediyor. USDTRY kurunda 2 kademe uzun pozisyonumuz devam ediyor.
 • Farkındaysanız, yukarıda bol bol emtia fiyatlarında yaşanan yükselişleri adeta ballandırarak anlatarak küresel enflasyon tehdidinden söz ettik. Soya fasulyesi, mısır, brent petrol, bakır, şekere kadar her şey rekor kırarken, Bloomberg emtia endeksi de son 10 yılın en üst düzeyine yükselmişken, bilin bakalım ligin en altında yer alan dörtlü hangileri: Portakal Suyu, Altın, Kakao ve Gümüş!
 • Çok açık bir şekilde, kıymetli madenlere karşı yatırımcı ilgisizliğinin devam ettiğini görüyoruz. ETF’lere olan giriş çıkışlardan da bunu çok açık bir şekilde görebiliyoruz (bakınız grafik). Lakin, her şeye rağmen, bu ayrışmanın uzun soluklu olmayacağını (olmaması gerektiğini) düşünüyoruz.
 • Yellen’in iletişim kazasını bizzat kendisinin düzeltmesi ve akabinde dün konuşan FED yetkililerinin de enflasyondaki yükselişin geçici olduklarının altını çizmesi ile bu sabah piyasaların klavuzu ABD 10 yıllık tahvil getirisi yeniden %1,58 seviyesine çekildi. Bu bağlamda, Yellen öncesi şaha kalkan gümüşün ons fiyatı da bu sabah yeniden kritik 26,50 seviyesini zorlamaya başladı.
 • Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında tatilden dönen Japonya borsası %2 yükselişle başı çekerken, ABD borsalarının vadeli işlemlerinde ise küçük çaplı da olsun düşüşler görülüyor.
 • Mali piyasaların gündeminde bugün içeride PPK kararlarının dışında, her hafta Perşembe günü olduğu üzere, TCMB’nin haftalık para ve banka verilerini takip edeceğiz. Gözler bir diğer taraftan ise Türkiye cephesinde ivme kazanan diplomasi trafiğini takip ediyor.

İkon Menkul – Dolar Yorumu – 6 Mayıs 2021

Geçtiğimiz işlem gününde 8.3100 destek bölgesi üzerinde gelişen alımlarla 8.48-8.13 düşüşünün %61.8 fibonacci bölgesi olan 8.3500 direnç bandı üzerine kadar yükselen parite bu bölgede tutunma sağlayamadı ve yeniden 8.3100 desteğine çekildi.

Bugün TCMB faiz kararını takip edeceğimiz paritede 8.3100 destek bandı altına kırılımlarda 8.2722 ve 8.2406 seviyeleri sonraki destek bölgeleri olarak izlenebilir. Yukarıda ise 8.3500 seviyesi ilk direnç bandı olarak takibimizde kalmaya devam ediyor.

Destekler: 8.3100-8.2722-8.2406
Dirençler: 8.3500-8.4100-8.4450

Ahlatçı Yatırım – Dolar Analizi – 6.05.2021

Piyasalar TCMB PPK Toplantısına odaklanmış durumda. Herhangi bir faiz değişikliğine gidilmesi beklenilmese de karar metninde yer alacak olan ifadeler yakından takip edilecek. ABD Hazine Bakanı Yellen’in açıklamalarıyla güçlenen Dolar yukarı yönlü hareketine devam ediyor.

Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,35 ve 8,38 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,30 ve 8,25 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

Ahlatçı Yatırım – Altın Yorumu – 6 Mayıs 2021

Dolar endeksindeki yukarı yönlü hareket kuvvetlenirken Ons Altın’da yatay bir seyir söz konuş olmaya devam ediyor. ABD Hazine Bakanı Yellen’in açıklamalarının ardından geri çekilmelerin hızlandığı görüldü. Yarın açıklanacak olan ABD Tarım dışı istihdam Altın için önemini koruyor.

Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1795 ve 1800$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1780 ve 1765 destek seviyeleri yakından izlenecek.

Bugün yapılacak olan TCMB PPK toplantısı döviz kurunda hareketliliğe neden olabilir. Döviz kurunda görülen görülmesi muhtemele hareketlilik ile yukarı yönlü seyrin kuvvetlenmesi bekleniyor.

Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 485 ve 490 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumunda ise 475 ve 465 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.

İnfo Yatırım – Borsa Yorumu – 6 Mayıs 2021

Geçtiğimiz gün piyasalara ABD Hazine Bakanı Jannet Yellen’ın açıklamaları küresel piyasalarda küçük çaplı krize neden olsa da sonrasında tekrar Yellen’ın yaptığı açıklamalarla piyasalar toparlandı. Yellen önce ABD ekonomisinin yüksek hükümet harcamaları nedeniyle aşırı ısınmasını önlemek için faiz oranlarının ılımlı bir şekilde artması gerekebileceğini söyledi. Ardından ‘faiz artırımının ön görüldüğü ya da önerdiği’ bir şey olmadığını söyledi. İlk açıklamanın ardından ABD piyasalarında özellikle teknoloji sektörü paylarında sert düşüşler yaşandı.

Yurtiçi piyasalar tarafına bakıldığında ise bugünün ana gündem maddesi TCMB faiz kararı olacak. TCMB’nin son toplantısındaki karar metnindeki güvercin tutum ileriki dönemler için ‘faiz azaltımı’ sinyali verse de bugünkü toplantıdan faiz artırımı öngörmüyoruz.

BİST100 endeksinde yön arayışı devam ediyor. BİST100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününe hafif alıcılı bir seyirle başladı. Günün ilk yarısını da alıcılı geçiren endeks, ABD tarafında beklentilerin altında açıklanan ADP Tarım Dışı istihdam verisi ile negatife yöneldi.

Volatilitenin düşük olduğu işlem gününü %0,27 oranında 1.420 seviyesinden tamamladı. Bilişim sektörü payları %1,29 oranında değer kazanırken, finansal kiralama faktöring sektörü payları %5,41 oranında değer kaybetti. BİST100 endeksinde 1.426 – 1.433 – 1.442 direnç, 1.411 – 1.400 – 1.395 seviyeleri destek seviyeleri olarak takip edilecek.

ABD özel sektör istihdamı, Nisan’da son 7 ayın en büyük yükselişini kaydetti. ADP Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre, firmalarda işe girenlerin sayısı Mart ayında 565.000 artış göstermesinin ardından Nisan ayında 742.000 artış yaşadı. Beklentiler 850.000 artış yönündeydi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.