Döviz, Altın Borsa ve Coin Yorumları, Güncel Piyasa Haberleri – 23.06.2021

0

Döviz kurlarında dün bir geri çeilme yaşandı. Hem dolar kuru hem de euro tarafında %1’i aşan bir gevşeme oldu. Türk Lirası’nın değer kazanmaya başlamasında TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun verdiği mesajlar etkili oldu. Ayrıca akşam saatlerinde FED Başkanı Powell’ın sunumu da erken faiz artırımı bekleyenlerin önüne set çekti. Dolayısı ile dolar kuru tarafında aşağı yönlü baskılar desteklenmeye devam etti.

Bitcoin ve kripto paralarda dün oldukça sert bir düşüş yaşandı. 29K seviyesine kadar gerileyen BTCUSD, altcoinlerde de sert satışların oluşmasına neden oldu. Ancak akşam saatlerinde toparlayan coin piyasası yükselişe geçti. Powell’ın açıklamaları sonrasında yükseliş ivmesini devam ettiren kripto para piyasası yeni güne yeşil başladı. Bitcoin 34 bin doları aşarken, ethereum yeniden 2000 dolar üzerine yükseldi.

Altın tarafında görünüm oldukça karışık. İki kez 1,790 dolar üzerini deneyen ons altın bu seviye üzerinde kalmayı başaramadı. Bugün ekonomik takvimde Avrupa ve ABD’den PMI verileri var. ABD’den gelebilecek olumsuz bir veri akışı ons altında yeniden 1,800 dolar denemesini gündeme getirebilir.

Gram altın tarafında ise dolar kurunda yaşanan düşüşten kaynaklı bir geri çekilme mevcut. 500 liranın altına inen gram altın fiyatında hem ons altın hem de dolar kurunun etkilerini izlemeye devam edeceğiz.

Dün Başkan Powell’ın sunumu sonrası ABD’de borsaların yükselişe geçtiği görüldü. Bugün Avrupa vadelilerde ise hafif yatay bir görüntü var. Borsaİstanbul tarafında dün günü yükselişle kapamıştık. Bugün de güne alıcılı başlayan bir bIST tarafı göreceğimizi tahmin ediyoruz.

İktisatbank – Güncel Piyasa Haberleri – 23.06.2021

 • Geçen hafta sonuçlanan olağan FED toplantısı sonrası konuşan St. Louis FED Başkanı Bullard’ın tahvil alımları ile ekonomiye verilen desteğin azaltılması konusunun görüşmeye başlandığını dile getirmesi, piyasalarda mini de olsa bir deprem etkisi yaratmış, akabinde gelen dengeleyici söylemler, dolar fırtınasının yumuşamasına da neden olmuştu.
 • Bu bağlamda, FED cephesini temsilen konuşan pek çok üyenin, tahvil alım programından çıkmanın uzun bir zaman alacağını söyleyerek Bullard’ın açıklamasını törpülemeye çalıştığını dün de paylaşmıştık. Dün, her ne kadar konuşma metni yayınlanmış olsa da, FED Başkanı Powell’in gece geç saatlerde Temsilciler Meclisinde yapacağı konuşmanın soru ve cevap kısmı takip edildi.
 • Powell konuşmasında, bildiğimiz konulara değinip, enflasyonun geçici olacağının altını yeniden çizerken, FED’in istihdam ve fiyat istikrarı konusunda üzerine düşeni yapmaya devam edeceğine vurgu yaparak, piyasaları heyecanlandıracak yeni bir şey söylemedi. Faiz artırımının gündemde bile olmadığının altı çizilirken, piyasa tansiyonunun da düşürülmeye çalışıldığını gördük. Bunda da başarılı olduğunu söylemek gerekiyor. Keza FED şu anda piyasalarda hemen ve kalıcı bir bozulma yaşanmasını pek de arzulamıyor.
 • Powell ardından doların bir nebze de olsun değer kaybetmesi ile Cuma günü 2 ayın zirvesini test eden DXY geriledi. EURUSD paritesi yeniden1,19 ; GBPUSD paritesi ise 1,39 seviyesinin yeniden üzerine yerleşti.
 • Kıymetli madenler cephesinde ise, altının ons fiyat 1,780 ; gümüşün ise 26 dolar seviyesinin altında kalmaya devam etti. Teknik manada görüntüde pek de bir değişiklik göremedik. Olumsuz havada aşağıda 1,730-1,740 seviyeleri altın için; benzer bir şekilde 25,10-25,20 seviyeleri de gümüş için takip edilebilir.
 • Çin, endüstriyel emtia fiyatlarındaki artışı frenlemek için ulusal rezervlerindeki bazı endüstriyel metalleri (bakır, alüminyum ve çinko) satışa çıkarmayı planlıyor. Bazı analistler dünyanın en büyük maden cevheri ve metal tüketicisi olan Çin’in on yıldır ilk defa böyle bir hamle yaptığını belirttiler. Bu adımın endüstriyel maden fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı yaratması muhtemel görünüyor.
 • İçeride ise dün Türk Lirası’nın pozitif bir ayrışma kaydettiğini gördük. Arkasında somut bir neden bulamasak da, piyasa dedikodularına ve teyide muhtaç konuşmalara göre kamu bankalarının döviz piyasasında boy göstermesinden, Amerikan heyetinin Türkiye ziyareti varan pek çok konu ele alındı.
 • Hafta içinde 8,7950 seviyesine kadar uzanan USDTRY kuru, dün %1’den fazla düşüşle 8,64 seviyelerine varan bir geri çekilme kaydetti. Nato zirvesi öncesinde de, S-400 konusunda bir uzlaşmaya varıldığı noktasında Londra piyasalarında çıkan bir haber etkili olmuştu. Sonrasıda da 8,28 inen kur doludizgin 8,7950 seviyesine kadar yürümüştü!
 • Türk mali piyasalarında bu tip söylenti bazlı haberlere ve piyasa hareketine artık alıştık. ABD’den Türkiye’ye bir heyetin geleceği haberinin dün piyasanın olumlu yöne eğilmesinde etkili olduğunu düşünüyoruz. Gelecek olan heyetin Afganistan konularını konuşmak için geldiğini, tarafların S-400 konusunda henüz bir ilerleme kaydetmekten uzak olduklarını düşünüyoruz. Not etmek gerekir ki, Halkbank hisseleri de dün %6 yükseliş kaydetti!
 • Dün ayrıca, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun banka genel müdürleri ile bir araya geldi. Toplantında TL’yi desteklemek adına politika adımlarının atılacağı ve beraberinde 2 ülke ile swap görüşmelerinde sona yaklaşıldığı söylendi.
 • Çin’in en büyük bankalarını ve ödeme şirketlerini kripto para ticareti ile ilgili daha sert bir şekilde uyarması, kripto piyasasında yankı bulmuştu. Bu bağlamda, kripto varlıklarda dün gün içerisinde büyük çaplı bir volatilite kaydetti. Amiral gemi Bitcoin 28,600 seviyelerine kadar geri çekilerek bu yılın en düşük seviyesini test etmesi ardından geceyi kritik 30/31bin seviyesinin altında tamamlayamayarak tepki yükselişine sahne oldu (bakınız grafik).
 • ABD borsalarının geceyi iyimser bir şekilde tamamlaması ardından, yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında da iyimser bir hava görülüyor. Japonya’da açıklanan PMI verisi beklentiyi tam olarak karşılayamazken, Asya’da genele yayılan alımların ABD borsalarının vadeli işlemlerine de yansıdığını görüyoruz.
 • Bu bağlamda, küresel mali piyasalarda geçen hafta başlayan fırtınanın da iyice hız kestiğini söylemek gerekiyor. Bu eğilimin devam etme ihtimalini göz ardı etmiyoruz.
 • Bugünün veri takviminde tüm dünyada PMI rakamlarının takip edilecek. AB Liderler Zirvesi yarın başlarken, gözler son günlerde olduğu üzere FED üyelerinin konuşmalarında olacak.

Piramit Menkul – Dolar Yorumu – 23.06.2021

Dolar/TL kurunda dünkü işlemlerde 8,6443-8,7979 bandında satıcılı hareket edildi. Kurda gün içi 8,70 seviyesinin geçilmesi ile gün içi en düşük 8,65 seviyesi test edildi.

Teknik açıdan 8,60 önemli destek olarak takip edilebilir. Bu desteğin korunamaması durumunda satışlar görülebilir ve 50 günlük AO’sı (8,49) gündeme gelebilir. Yukarı yönlü hareketlerde 8,70-8,80 dirençleri takip edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.