Kanal İstanbul Hisseleri Hangileri? Kanal İstanbul Hangi Hisseleri Etkiler?

0

Son dönemde Kanal İstanbul hisseleri nelerdir, Kanal İstanbul yapılırsa hangi hisseler yükselir gibi sorular sorulmakta. Bu sorulara cevap olacak bir yazı kaleme almak istedik. Keyifli okumalar dileriz.

Kanal İstanbul Projesi

Kanal İstanbul projesi sadece bu projeyi yapan değil bu bölgede yatırımı olan firmaları da etkileyecek büyük bir proje olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında bölgeye yakın olan çimento firmalarının da değer kazanması beklenmektedir. Bu çapta büyük bir projede sadece projenin yapımcılarında değil projenin yapılacağı alandaki şirketler üzerinde de etkiler olmaktadır. Burada etkinin eğer Kanal İstanbul projesi tamamlanırsa olumlu, eğer tamamlanamazsa olumsuz olacağını da belirtmemiz gerekmektedir.

Projenin içerisinde yer alan, projenin geçtiği güzergahlarda yatırımı olan, projenin yapılmasında malzeme tedariki sağlaması muhtemelen olan şirketlerin bu proje kapsamında değerleneceği ön görülmektedir. Bu çapta büyük bir projede yer alan firmalar doğal olarak büyük gelirler sağlayacak bu gelirler de hisse senetlerine de yansıyacaktır. Yazımızın başında yazının yatırım tavsiyesi içermediğini, hisse senetlerinin farklı etmenler ile farklı hareketler gösterebileceğini belirtelim. Bu yazı yatırım tavsiyesi değildir sadece bilgilendirmek amaçlı yazılmıştır.

Kanal İstanbul Hisseleri Nasıl Etikler?

Kanal İstanbul tamamlanması durumunda bu projede ve projenin olduğu alanlarda yatırımı olan şirketleri olumlu olarak etkileyecektir. Bunun yanında tamamlanmaması veya projeden vazgeçilmesi durumunda özellikle bu projeye yatırım yapan firmaları olumsuz olarak etkileyecek bu da hisse senetlerine olumsuz olarak yansıyacaktır. Tabii ki hisse senetlerinin fiyatları birçok etmene bağlı olarak değiştiği için sadece Kanal İstanbul hisse senedi üzerinde etkili olmayacaktır. Tüm bu nedenler birleşince hisse senetlerine nasıl bir etkisinin olacağı şu an için net olarak bilinmemektedir. Eğer proje yapılırsa bu işte yatırımı olan, projenin geçeceği alanlarda yatırımı olan firmaların olumlu olarak etkileneceği tahmin edilebilmektedir.

kanal istanbul hisseleri hangileri
kanal istanbul hisseleri hangileri

Hangi Hisseler Etkilenecek?

Tam olarak bir liste sunulamasa da aşağıda yer alan hisselerin Kanal İstanbul projesinden etkilenmesi beklenmektedir. Bölgede yatırımı olan, bölgede inşaat işi yapan, inşaat malzemeleri üreten firmaların bu proje kapsamında etkilenmesi beklenmektedir. Bunun yanında projenin içerisinde bizzat yer alan, projenin yapımı üstlenen firmalarda bu bağlamda en çok etkilenecek olan firmalardır. Eğer proje gerçekleşirse olumlu proje gerçekleşmezse olumsuz olarak etkileneceklerdir. Bu bağlamda aşağıdaki listede yer alan firmaların etkilenmesi beklenebilir. Etkinin olumlu mu olumsuz mu olacağını ise projenin gidişatı ve bu firmaların projedeki yerleri belirleyecektir. İşte Kanal İstanbul hisseleri olarak gösterilebilecek bazı şirket hisse senetleri;

 • Emlak Konut GYO (EKGYO)
 • İhlas Maden (İhlas Gayrimenkul Proje Geliştirme ve Ticaret) (IHLGM)
 • TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (TSGYO)
 • Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (HLGYO)
 • Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (KLGYO)
 • Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş (CIMSA)
 • Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş (AKCNS)
 • Ünye Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş (UNYEC)
 • Oyak Çimento Fabrikaları A.Ş (OYAKC)
 • Yeşil Yatırım Holding A.Ş (YESIL)
 • Yeşil Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (YGYO)
 • Yeşil Yapı Endüstrisi A.Ş (YYAPI)
 • Kapital Yatırım Holding A.Ş (KPHOL)

Hisseler Kesin Olarak Yükselir Mi?

Bu hisselerin kesin olarak yükseleceğini söylememiz mümkün değildir. Kanal İstanbul projesinin geleceği, proje hakkında alınacak kararlar, bu şirketlerin projede alacakları görevlere göre hisse senetlerinin fiyatlarında oynamalar olabilir. Bunun yanında projenin iptal edilmesi durumunda olumsuz olarak etkilenme ihtimali de bulunabilir. Hisse fiyatları sadece tek bir olaya bağlı olarak şekillenmediği, fiyatların belirlenmesinde birçok nokta etkin rol oynadığı için kesin olarak yükselir demek mümkün değildir.

Bunun yanında direk Kanal İstanbul projesinde yatırımı olan firmaların Kanal İstanbul projesinin gerçekleşmesi durumunda büyük bir gelir sağlayacağı bu gelir doğrultusunda da hisselerinin yükseleceği ön görülebilir. Bunun yanında projenin iptal edilmesi veya değişmesi durumunda da bu firmaların olumsuz olarak etkileneceği tahminler arasında yer almaktadır.

Hiçbir hisse senedinde olmadığı gibi bu hisse senetlerinde de net yorum yapmak bu nedenlerden ötürü mümkün değildir. Borsa her an oynaklık gösterebilen yukarı veya aşağı yönlü değişimlerin olabildiği bir yerdir. Projede tam olarak başlamadan, hangi şirketlerin ne düzeyde projeye katılım sağlayacağını görmeden net bir yorumda bulunmak doğru olmayacaktır.

Kanal İstanbul Projesi İptal Edilirse Ne Olur?

Kanal İstanbul projesinin iptal edilmesi durumunda bazı firmalar olumsuz olarak etkilenecektir. Proje içerisinde yer alan firmalar bu durumdan en çok etkilenen firmalar olacaklardır. Bunun yanında bu olumsuz etki hisse senetlerine de yansıyabilir. Özellikle projenin iptal edildiği ilk anda düşüş görülebilir. Kesin olarak yorum yapmak mümkün olmayacak olsa da projenin iptalinin büyük çapta bir etki yaratacağını ön görmek zor değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.