Melek Yatırımcı Nedir, Nelere Yatırım Yapar? Nasıl Bulunur?

0

Girişim yapan girişimci bireylerin sektörde fikirleriyle birlikte hayata geçirmeyi istedikleri projeler vardır. Projelerin hayata geçirilmesinde sermaye ihtiyacı doğar. Melek yatırımcı nedir ? Melek yatırımcı projede hisse karşılığında sermaye veren kişilere denilmektedir. Türkiye’de girişimcilere büyük oranda melek yatırımcı olanların büyük desteği bulunmaktadır. Bu bölümde melek yatırımcıdan söz ederken, nelere yatırım yaptıklarını anlatacağız…

Melek Yatırımcı Nedir ?

Kendi işini kuran parlak fikirlerle sektörde istihdam sağlamayı amaçlayan bir çok gencimiz bulunmaktadır. Fakat konu sermayeye geldiğinde eksiklikler olması onların bu hayallerini gerçekleştirmelerini azaltır. Melek yatırımcı nedir ? Melek yatırımcı bu fikirler içerisinde uygun gördüklerine yatırım yapan kimselerdir.

Melek yatırımcılar tam anlamıyla finansal destek sağlarken, bir yandan kurulan şirkette hisse sahibi olurlar. Yatırım kurulan şirkete büyük oranda hız ve büyüme katıyor. Bu nedenle Türkiye’de melek yatırımcı arayan bir çok genç bulunmaktadır. Melek yatırımcılar neden yatırım yaparlar ? Hedefleri doğrultusunda beğenilen fikirlere yatırım yaparlar.

Projenin hayata geçirilmesinde büyük payları olan melek yatırımcı diye bilinen kişiler projeyi hayata geçirtirler. Bu süreçte olan bütün maddi giderleri karşılarken, projenin hayata geçirilmesini sağlarlar.

Bunun karşılığında açılan şirketten hisse sahibi veya ortaklık elde edebilirler. Finansal olarak bakıldığında iki taraf içinde iyi bir durumdur. Bir taraf yatırımlarını değerlendirirken, diğer taraf projesini hayata geçirir. Bir bakıma kazan kazan durumu olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de bir çok melek yatırımcının bulunduğu bilinmektedir.

Melek yatırımcı nedir ? Sorusuna kısa cevaplarla aklınızda olan soruları cevaplamaya çalıştık. Eğer proje ve fikirleriniz varsa hayata geçirmek için melek yatırımcı arayabilirsiniz. Bazı platformlarda özellikle genç girişimcilere yönelik maddi destek sağlayan yatırımcılar var. Projeler içinde uygun gördüklerini seçer ve yatırım yaparlar.

Melek Yatırımcı Nelere Yatırım Yapar ?

Melek yatırımcılar için fikrin ve meslek dalının ne olduğu çokta önemli değildir. Onlar işin profil bakımından getirisine ve potansiyeline bakarlar. Melek yatırımcı nelere yatırım yapar ? Yatırımcılar özellikle belirli bir dalda yatırım yapsa da, melek yatırımcılar öyle değildir. Hemen her alanda fikri beğendiyse, gelecek vaat ediyorsa, yatırım yaparlar.

Startup girişimlerinde onların önemli bir yerinin bulunması piyasadaki girişimcilik kavramını da etkiliyor. Rakamsal olarak tatmin eden göstergeler onların yatırım yapmasındaki en büyük payda olacaktır. Melek yatırımcılar ellerine gelen tekliflerin genelde 4/3 ret olarak değerlendirirler. Yalnız bunlar içerisinden birini uygun buluyorlar.

 • Cazip Kazanç Getirisi
 • Yatırım yapmayı destekleyecek bir neden
 • İşini bilen deneyimli, sağlam, profesyonel bir ekip
 • Hayata geçirilmeye uygun sağlam bir iş planı
 • Yatırım yapmaya uygun olan bir şirket yapısı
 • Girişim üzerinde kendisinin de aktif rol alabileceği durumlar
 • Kötü gitmesi halinde çıkış stratejisi uygulanması

Melek yatırımcı özellikle bu süreçleri inceler. İnceledikten sonra uygun gördüğü fikre finansal destek vermeyi kabul edebilmektedir. Bu süreçler melek yatırımcılar için önemlidir. Çünkü bunun tamamen finansal bir mücadele olduğunu unutmayın. Yatırımcılar getirisi olmayan hiçbir işe yatırım yapmayacaklardır. Fikrin parlak ve her iki taraf içinde kazanç getiren bir konu olması gerekir.

Melek Yatırımcı Arıyorum

Teknolojinin gelişmesi sayesinde melek yatırımcı arayışı da kolay bir hale geldi. Özellikle girişimci beyinler melek yatırımcı arama konusunda çeşitli sitelerden destek alıyorlar. Bir çok yatırımcının aktif bir biçimde bu sitelerdeki fikirleri kontrol ettikleri bilinmektedir. Melek yatırımcı arıyorum diyen kişilere önereceğimiz bazı alanlar olacaktır.

Öncelikle bu sitelere girmeden önce projenizi ‘’ girişimcilik ‘’ programlarında yayınlamanız doğru olacaktır. Buralarda aktif bir çok melek yatırımcı bu tarz platformları takip etmektedir. Özel kurumlar ve devlet tarafından yapılan bazı platform bazlı çalışmalar bulunur. Fakat yatırımcıyı internet üzerinden bulmayı amaçlayanlar için bazı tavsiyelerimiz olacak.

 • Meleğim Olur musun
 • İstanbul Startup Angels
 • Telos Angels İstanbul
 • Şirket Ortağım
 • Galata Business Angels
 • Bahariye Business Angels

Melek yatırımcı arıyorum diyenler için oldukça kaliteli platformlardır. Özellikle buradaki programlarda fikirlerinize yatırımcı bulmanız kolaydır. Bir çok dalda yatırım yapan büyük melek yatırımcılar buraları takip ediyorlar. Sizde fikrinizi hayata geçirmek için fazla vakit kaybetmeyin. Çünkü bir fikir siz hayata geçirene kadar başka biri tarafından yapılabilir.

Bu durumda sektörde tek olmak yerine mücadele edeceğiniz farklı şirket grupları olacaktır. Fakat işi ilk siz piyasaya sürmeniz ve kar elde etmeniz durumu değiştirir. Bu tarz girişimcilik işlerinde ilk olan olmak her zaman önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.