Portföy Nedir, Portföy Yöneticiliği Nasıl Yapılır?

0

Banka, aracı durumda olan kuruluş yada bir kişinin elinde bulunan yada üzerinde bütün işlemlerin uygulanabildiği pay belgiti vb. taşınır değerlerin toplamına portföy denmektedir.

Portföy Nedir, Portföy Yöneticiliği Hakkında Merak Edilenler

Portföy yöneticisiyse, herhangi bir müşterinin portföylerinin üzerinden kâr sağlayabilmesi, kazanç elde edebilmesi için müşteri tarafından yetkilendirilen ve müşteri portföylerini yöneten kişidir. Tüm bu işlemlerin gerçekleştirilmesi, aracı konumda olan kuruluşla müşterinin arasında imzalanmış olan portföy yönetimi sözleşmesi çerçevesinin içerisinde tamamlanır.

Bilir kişi konumunda olan uzmanlar tarafından yürütülen portföy yönetiminin faaliyetleri SPK bildirisiyle düzenlenir. Portföyler yatırım yapanların beklenti içerisinde olduğu kazançların vadesini ve riskini esas alarak düzenlenmektedir. Aynı zamanda performanslar gerçek zamanlı, anlık olacak şekilde takip edilerek, değişkenlik gösteren sermaye piyasaları için portföy güncellenmesi yapılmalıdır.

Nasıl Portföy yöneticisi olunur ?

Portföy yöneticisinin diğer bir adı da finansal analist olarak geçmektedir. Bu kişiler, müşterilerin (şirketlerin yada bireylerin) yapacağı yatırımlarla ilgili karar vermelerinde yardımcı olmak için tüm sorumlulukları size ait olacaktır. Bu yüzden finansal bilgiler hakkında detaylı araştırmalar yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda yatırım trendlerini araştırmanız ve müşteriler için kârlı olabilecek potansiyel yatırımları tahmin etme yeteneğine sahip olmalısınız.

Ancak bu sektör içerisinde çalışma hayatınıza başlamadan önce gerekli akademik eğitimleri almanız gerekmektedir.

Portföy yöneticilerini hakkında aşağıdaki istatistiksel bilgilere göz atabilirsiniz;

Portföy yöneticilerinin mezun oldukları bölümler

Finans – Ekonomi%78
Sigortacılık%3,1
Danışmanlık%2,7
Güvenlik%1,9
Telekominikasyon%1,8

Portföy yöneticilerinin çalıştıkları sektörler

İşletme%19.8
İktisat%16.5
Kamu Yönetimi%5.5
Maliye%4.9
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri%3

Portföy yöneticilerinin çalıştıkları departmanlar

Finans%32,6
Pazarlama%8,8
Satış%6,7
Müşteri ilişkileri%3,8
Kredi%3,2

Cinsiyet dağılımına göre portföy yöneticileri

Kadın%61,1
Erkek%38.9

Portföy yöneticileri ne kadar kazanır ?

Portföy yöneticilerinin kazancı alınan eğitimi ve kariyer konusundaki  statüsüne göre değişkenlik gösterebilir. Eğitim alanındaki faktörler, portföy yöneticilerinin kazancını etkileyebildiği gibi sertifika ve tayin edinme gerekliliğinden dolayı maaşlar göreceli olabilmektedir.

Türkiye’de örnek olarak  bankalar arası satış gerçekleştirebilen deneyimli bir portföy sorumlusunun maaşı 5000 TL‘yi bulabiliyor. Bu maaş iş alanındaki statüye göre daha da yüksek oranlarda olabiliyor. Örneğin banka müdürü maaşı 8000 – 18000 TL arasındadır. Bir sonraki yüksek statü olarak görülen genel müdürlerse aylık 50000 – 100000 TL maaş almaktadır.

Yine de burada yazılan maaş oranlarının sadece kağıt üzerinde olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Her bir bankanın kendi içerisinde çalışma şartları bulunmaktadır. Gösterilen performansa göre prim ödeme sistemi bulunmaktadır. Kazanılan bankacı primi sayesinde en düşük seviyede istihdam edilen bankacının maaşı aylık 3000 TL‘ye çıkabilmektedir. Tabi bu durum devlet bankalarında yine farklılık göstermektedir. Devlet bankalarında çalışanların maaşları 3200 TL olup, özel bankalarda çalışanlara göre daha üst oranlarda maaş alabilmektedir.

Bir başka istatistik için;

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki portföy yöneticileri için yıllık başlangıç maaşı 50,889 dolar olarak bilinmektedir. Tabi deneyimli yöneticiler için bu miktar farklılık gösterir.

Yine Amerika Birleşik Devletleri’nde deneyimli Portföy yöneticileri için yıllık – başlangıç – maaş 148,226 dolar olarak biliniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.