PTT Kargo Kapıda Ödeme Nasıl Yapılır ? PTT Kargo Kapıda Ödeme Ücreti

0

PTT Türkiye’de 81 ilde aktif bir şekilde posta dağıtımı yapmaktadır. PTT kargo kapıda ödeme hizmetini işletmelerin alabilmesi için bazı şatlarla birlikte PTT üzerinden anlaşma yapması gerekmektedir. Müşterilerine online alışverişlerde ödemenin kapıda ödemeyle gönderilmesi yalnızca bu şekilde sağlanmaktadır.

Diğer özel kargo taşıma şirketlerine göre daha az tutarlarla kargonun gönderilmesine imkan tanımaktadır. Bu nedenle şirketler ve bireysel kişilerin sıklıkla kullanılması sağlayan ana nedendir. Kapıda ödemenin ücretlendirme politikasına bakıldığında gayet uygun rakamlara yapıldığı görünmektedir. Yaklaşık 1.50 TL’den başlatılan fiyat politikası uygulanmaktadır.

PTT Kargo Kapıda Ödeme Nasıl Yapılır ?

Kapıda ödeme konusunda kişiler alışveriş yaptığı online mağazalarda eğer kapıda ödeme ibaresini görüyorsa, kolay yapabilmektedir. Online ortamda sipariş edilen ürün kişinin kapısına kadar PTT görevlisiyle geldikten sonra kapıda ödeme alınmaktadır. Kapıda ödeme esnasında müşteriden herhangi bir komisyon ücreti de talep edilmemektedir.

Bu nedenle müşteri PTT görevlisiyle birlikte kargosunu açarken aynı zamanda güvenceye alınmaktadır. Hasar olması durumunda müşteri kargoyu anında iade etme hakkına sahiptir. İşletmeler yalnız kapıda ödeme hizmetini sağlayabilmesi için PTT üzerinden bir anlaşma yapması gerekmektedir. PTT kargoya ait ürününü kapıda ödemeyle satan kişi belirli bir süre içerisinde parasını banka hesabına almaktadır.

PTT kargoya kapıda ödeme esnasında müşteriye nakit veya pos cihazı üzerinden kredi kartıyla ödeme yapmasına fırsat vermektedir. Buda daha kolay para transferi yapılan ayrıca güvenli yöntemlerin başında gösterilmektedir. E-ticaret sitelerinin çoğunda kapıda ödemeyle alakalı bir ödeme yönteminin sıklıkla bulunduğu görülüyor.

PTT Kargo Kapıda Ödeme Anlaşması

Kapıda ödemeye yönelik bir anlaşmayı PTT üzerinden yapmayı düşünüyorsanız, bulunduğunuz lokasyon üzerinden bir PTT şubesine başvurmanız gerekmektedir. Hatta çoğunlukla büyük illerde anlaşmanın PTT genel müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Fakat şubelerde anlaşma yapmayı istenen ticari işletmelere kolaylık sağlıyorlar.

Kargo birimine yapılan başvuru sonrasında size özel bir ‘’ ödeme şartlı özel hizmet ‘’ hazırlanacaktır. Fakat bu hizmeti alabilmeniz için işletmenizin vergi mükellefi olması gerekmektedir. Vergi mükellefi olan şirketler kolayca kapıda ödeme hizmetine dair hizmeti almaya hak kazanırlar. PTT aracılığıyla kapıda ödeme anlaşması için aşağıda yer alan evraklar istenecektir.

  • T.C kimlik kartının orijinali veya fotokopisi
  • İşletmenin kayıtlı olduğu oda bilgisi ve kayıt bilgileri
  • Vergi levhasına ait orijinal bir kopya
  • Ödemenin alınacağı banka hesap bilgisi veya posta çekine ait hesap bilgileri

Kapıda ödeme hizmeti anlaşmanızın yapılabilmesi için PTT kargo birimi tarafından sizden istenecek evraklardır. Özellikle bu evrakların ibrazı sonrasında kapıda ödeme hizmetinin başlatılması sağlanmaktadır.

PTT Kargo Kapıda Ödeme Ücreti

PTT kapıda ödeme hizmetinde tüzel kişi olarak ticari şirketlerden belirli bir miktarda sözleşme yapmaktadır. Hizmet bedelleri fiyat politikasında yer alan minimum rakam 1.50 TL civarından başlamaktadır. Özellikle kapıda ödeme yöntemiyle cüzi bir rakam olan 1.50 TL’den kargolarınızı kapıda ödeme yöntemiyle iletmeniz sağlanmaktadır.

Kapıda Ödeme Kazancı Ne Zaman Yatılır ?

Kargoya ait ücretin postayı gönderen kişinin hesabına gönderilmesi bazen zaman almaktadır. Çünkü kargonun iletilmesi ve müşterinin teslim alması süreçlerinden sonra ödeme hesaplara gönderilmektedir. Nakit veya kredi kartı fark etmeksizin ödemelerin hesaba geçirilmesinden aynı politika uygulanmaktadır.

Posta çeki hesaplarına tek seferde maksimum 60.000 TL gönderilirken, banka hesabı yöntemiyle bu rakamın tek seferde 30.000 TL civarında olduğu görülmektedir. Sektörde kapıda ödeme hizmetine yönelik PTT’nin daha uygun fiyatlara işlem yapma fırsatı verildiği görülmektedir. Bir paket ve taahhüt anlaşması yaparak sizde kolayca ödemelerinizi kapıda ödeme yöntemiyle yapabilirsiniz. Daha uygun fiyatlara PTT kargo kapıda ödeme hizmeti sunmak istiyorsanız en uygun fiyatları PTT firmasından alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.