Şu an Altın Bozdurmak Mantıklı mı? Altını Olan Ne Zaman Bozdurmalı?

0

Şu an altını olan bozdurmak mantıklı mı şeklinde yatırımcılardan bir çok soru gelmekte. Biz de bu doğrultuda son günlerde altın fiyatlarında yaşanan hareketlilikle ilgili bir yazı kaleme almaya karar verdik. Tabi burada uzmanların yorumları eşliğinde altın bozdurmak doğru mu  yoksa daha beklenmeli mi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Altın Fiyatları Neden Yükseldi?

Öncelikle bu yazıyı okuyorsanız, muhtemelen altın yatırımlarınız var demektir. Bu anlamda tebrik ederiz çünkü yatırımlarınız ciddi anlamda değer kazandı. Tabi bu durum ülke ekonomisi için pozitif değil. Ancak bireysel ekonominiz için pozitif bir durum olarak görülebilir.

Altın fiyatlarında son haftalarda yaşanan yükselişin tek nedeni var o da dolar kuru. Tabi dolar kurunun yükselişinin ardında ise bir çok nede var. Nedir bunlar diye bakacak olur isek;

  • TCMB’nin faiz indirim sürecinin devam etmesi
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizlerin indirilmesi gerektiğine dair yaptığı açıklamalar
  • ABD ile giderek kötüleşen ilişkiler
  • Komşu ülkelerle yaşanan gerilimler
  • Üretimin azalması ve zorlaşması

Bu ve benzeri sebepler Türkiye’de dolar kurunun artmasına neden oluyor. Dolayısı ile kur yükseldikçe altın fiyatı da yükseliyor. Altın demişken aslında ons altın küresel piyasalarda işlem görmekte. Şu an için ons altında önemli bir yükseliş yok. Fakat Türkiye’de altın fiyatları dolar cinsinden fiyatlandığı için kur yükseldikçe altın fiyatı da yükselmiş oluyor. Bir kaç hafta önce 480 lira civarında fiyatla alınabilen gram altın şu an 660 lira seviyesine kadar çıkmış durumda. Tabi yatırımcılarda artık altın yatırımlarımı bozdurmalı mıyım diye sormaktalar.

altın neden yükseliyor
altın fiyatı neden yükseliyor, altın bozdurmak mantıklı mı, ne zaman bozdurmak lazım?

Son olarak dün dolar kurunun 11 TL seviyesini aşması sonrası gram altın, çeyrek altın, yarım altın ve tam altın fiyatları hepsi rekor düzeylere yükseldi. Bu rekorlar yenilenir mi diye merak edilirken yatırımcılarda buradan altını bozdursam daha ucuza alabilir miyim diye merak ediyorlar. Peki şu an altın bozdurmak mantıklı mı?

Şu an Altın Bozdurmak Mantıklı mı?

Aslında bu sorunun net bir cevap şu an için kimsede yok. Çünkü Türkiye ekonomisi ciddi bir belirsizlik ortamına girmiş durumda. Bir taraftan erken seçim isteyenler diğer taraftan seçimin 2023’te olacağını belirten iktidar var. Bu ortamda her geçen gün yeni bir rekor kıran dolar kuru var. Eğer Türk ekonomisinin olumlu şekilde yön alacağını düşünüyorsanız altın yatırımlarınızı şu an bozdurmanız doğru olacaktır. Ancak bu belirsiz sürecin devamı beklentiniz var ise bu durumda dolar kurunda yükselişlerin devamı gelebilir. Dolayısı ile şu seviyelerden daha yüksek noktalarda görülebilir. Bu da altın fiyatlarının yeni rekor düzeylere yükselmesine neden olacaktır.

Analistlerin genel olarak görüşü yeni zirve noktalar görülebilecek olsa dahi bir miktar bu seviyelerden kar alınabileceği yönünde. Çünkü bir kaç gün sonra bu fiyatları bulamayıp daha düşük fiyatlardan altın yatırımlarınızı bozdurmak durumunda kalma ihtimalinizde var. Kar cebe yakışır mantığı ile hareket edilerek en azından bir kısmını realize etmenin faydalı olunacağı görüşü şu an için hakim olan görüş.

ne zaman altın bozdurmalıyım
ne zaman altın bozdurmalıyım, ev almak için altın bozdurmalı mıyım, araba almak için altın bozdurmalı mıyım

Yine de karar alırken güncel haber akışlarını takip etmeniz faydalı olacaktır. Analistlerin yorumları ile birlikte kendi görüşlerinizi birleştirerek karar alabilirsiniz. Bu doğrultuda teknik ve temel piyasa bilgisine sahip olmak nemlidir. Aksi takdirde yanlış kararlar alabilirsiniz.

Altınlarınızı bozdurmanızdaki amaç önemlidir. Yani altınlarınızı ev almak için mi bozduruyorsunuz? Araba almak için mi altın bozdurmak istiyorsunuz? Yoksa farklı bir yatırım aracında değerlendirmek üzere mi altın bozdurmayı düşünüyorsunuz? Şu an altın bozdurmak istemenizin nedenine göre de sorunun cevabı değişebileceği için bu sorulara İslam Memiş tarafından verilen cevaplara da göz gezdirmekte fayda olacaktır diye düşünüyoruz.

Bizim Görüşümüz

Piyasaları takip eden biri olarak halen altında yukarı yönlü hareket olduğu düşüncesindeyiz. 680 TL seviyesine doğru yükselişler önümüzdeki günlerde mümkün olabilir. Bu nedenle özellikle dolar kurundaki hareketlere dikkat etmekte fayda var. Kurda yükseliş devam eder ise gram altın fiyatlarında da yeni ATH’ler görülmeye devam etme ihtimalimiz oldukça yüksek. Bu anlamda altın bozduracaklar için doğru zaman ne zaman sorusuna net cevap veremesek de yükselişlerin devam edebileceğini söyleyebiliriz.

İslam Memiş En Son Altın Yorumları

Piyasalarda altın uzmanı olarak bilinen İslam Memiş altın ile ilgili yapmış olduğu değerlendirmede,

Ev almak için altın biriktirmişsem 600’e kadar yükselmişken ev alırım. Çünkü ev fiyatları da dövize bağlı maliyet olduğu için, dolar kurunun yükselmesi, enflasyonun yükselmesi beraberinde emlak fiyatlarının yükselmesi anlamını taşıyor. Dolar kurunun yükselmesi fiyat artışlarına neden oluyor. Türkiye’deki nüfus artışını biliyorsunuz. Şu anda sanayide depo olarak kullanılan yerler sığınmacılara kiraya verildi. Şu an Türkiye’de evin deposunu daireye çevirip kiraya verenler oldu. Dünya kıtlıktan dolayı, jeopolitik risklerden dolayı kitlesel göçlerden dolayı 1+1 almak daha avantajlı

açıklamasını yaparak ev almak için bozduracaklara gram altın fiyatlarının 600 TL’ den bozulabileceği imasında bulunmuştur. Şu an geldiğimiz noktada gram altın fiyatı 660 TL seviyesini görmüştür. Araba almak için şu an gram altın bozdurmak mantıklı mı sorusunun cevabına geçecek olur isek yine İslam Memiş’in bu konudaki değerlendirmesi şu şekilde;

Bu fiyatlardan araba alınır mı? Bu tamamen tercih meselesi. Bu parayı farklı türde değerlendirmek isteyenler tercihini daireden yana kullanabilirler. 400-500 bin liralık aracın kasko, sigorta bedelini düşünün. Herhangi bir sebepten dolayı aracınıza biri çarpsa aracın değeri düşüyor. 400-500 bin liralık arabanın farı kırılsa 2-3 binden aşağı değildir. Koltuk arızalansa 10-15 bin liradan aşağı değil. Ciddi bir götürüsü var. Ama bunun haricinde maksat bir yerden bir yere gitmekse ben 80 bin liralık bir araca biniyorum. Çünkü bu benim işimi görüyor.

Tabi altın yatırımları için sadece dolar kuruna bakmak yeterli olmayacaktır.

SocGen 2022 Ons Altın Fiyatı Tahmini

Global piyasalarda ons altın fiyatı hakkında değerlendirmelerde önemlidir. Her ne kadar son dönemde küresel piyasalardan oldukça ayrışan bir altın piyasamız olsa da, uzmanların ons altındaki değerlendirmelerini de takip etmekte fayda var. Bu doğrultuda Société Générale emtia analistleri;

Gelecek yılın ilk çeyreğinde kıymetli metal fiyatlarının ortalama 1.950 dolar civarında olacağını tahmin ediyoruz

açıklamasını yapmıştır. Yani ons altın için yükseliş yönlü bir beklenti içerisinde olduklarını belirtmişler. Şu an ons altın fiyatı 1,860 dolardan fiyatlanıyor.

UBS 2022 Ons Altın Tahmini

UBS analistleri ise önceki analizlerini yukarı yönlü revize ettiler ancak, şu anki altın fiyatının daha aşağısında bir fiyatlama beklediklerini dile getirdiler. İsviçreli Yatırım Bankası UBS‘nin altın tahmini ise şu şekilde;

2022’nin başlarında TÜFE’de daha fazla artış riski görüyor ve bunun altın talebini daha da canlandıracağını düşünüyor. Bu nedenle, mart sonu altın fiyat hedef fiyatını 1.700 dolar/ons seviyesinden 1.800 dolar/ ons seviyesine çıkarıyor. 2022 yılsonu hedefini ise 1.600 dolardan 1.650 dolara revize ettiler

Yani genel değerlendirmeler altın için olumlu yönde düzenlenmiş. Buna karşın ABD’nin varlık azaltım programına başlaması, FOMC üyelerinin 2022’de faiz artırımına yeşil ışık yakması gibi detaylar birleşince, ons altın için çok da iyi geçmeyen bir yıl bizi bekliyor olabilir hatırlatmasını yapalım. Bu doğrultuda dolar endeksi ve ABD tahvil faizlerindeki fiyat hareketliliğini de mutlaka dikkate alalım.

Altın fiyatları ile ilgili güncel değerlendirmelere ve analizlere altın fiyatları ne olur sayfasından ulaşabilirsiniz. Bir başka makalede görüşmek üzere, bol kazançlı günler dileriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.