Yurtdışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmak Gerekir ? Yurtdışı İş İlanları

0

Herhangi bir nedenle yurtdışında çalışmak, bu tercihi yapanlar için bazı dönemlerde cazip olabilmektedir. Seçilen ülkenin daha fazla refaha ve daha güçlü ekonomiye sahip olması son derece önemlidir. Bu yüzden, bir ülkeye giderken hangi nedenle gidiyorsanız; o konu hakkında detaylı inceleme yapmanız gerekir. Eğitim, kültür, medeniyet, ekonomi, iş sahası, yabancı dil öğrenme veya buna benzer her ne neden olursa olsun; bunun için iyi bir araştırma yapmak gerekir. Bu araştırmaların hepsini yaptıktan sonra artık sırada, nereye başvurmanız gerektiği sorusu var. Bu soruya bu yazımızda cevap vermek istedik. İşte yanıtları…

Yurtdışında Çalışmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Aslında yurtdışında çalışmak için nereye başvuracağınızı öğrenmeden önce dikkat etmeniz gerekenleri size hatırlatmak gerekir. Çünkü, başvuru yaptığını düşündüğünüz yer, resmi bir kurum olmayabilir ve bu da ciddi maddi manevi problemlere neden olabilir. Bu yüzden öncelikli olarak, başvuruda rol alacak ve size yardımcı olacak kurumun resmi ve legal bir kurum olması gerekir. Herhangi bir dolandırıcılık olayı ile karşı karşıya kalmamanız adına buna dikkat etmeniz gerekir. Bununla birlikte başvuru sonlanmaya kadar ücreti vermemeniz ve tüm evrakları doğru şekilde doldurduğunuza emin olmanız gerekiyor.

[ilgili_yazi id=”523″]

Nereye Başvurmanız Gerekiyor?

Her ülke belirli dönemlerde, belirli sektörlerde çalıştırmak üzere eleman aramaktadır. Günümüzde daha çok yeniden yapılanmaya giren Orta Doğu ve Körfez ülkeleri, özellikle yapı ve inşaat alanında çok fazla işçi alımı yapmaktadır. Buraya firmalar aracılığı ile başvurabilirsiniz. Her firma, doğrudan veya web sitesi üzerinden başvuru alır. Bu ilanları web siteden takip edebilirsiniz.

Aynı zamanda, Almanya ve Avusturya gibi ülkeler de, aralarında aşçı, tekniker, mühendis, doktor ve fabrika işçisi gibi onlarca alanda işçi alımı yapmaktadır. Bunun için de resmi web siteleri üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, İŞKUR resmi web sitesi üzerinden genellikle yurtdışı alım ilanları yayınlanmaktadır. Bu ilanları takip ederek başvurularınızı yapabilir ve yurtdışında çalışmak için ilk adımı atabilirsiniz. İŞKUR resmi web sitesi üzerinden başvurunuzu yaparak gereken evrakları size en yakın İŞKUR şubesine teslim edebilirsiniz. Aynı zamanda web üzerinden de evrak girişi yapabilirsiniz.

Yurtdışında Çalışmak ve İş Bulmak Kolay Mı ?

Yurtdışına çıkan Türk vatandaşlarının en büyük sorunlarından bir tanesi diyebiliriz iş bulma sorunu için. Çünkü gerçekten de sorun olabilmektedir. Özellikle Avrupa Ülkelerinin bir çoğunda Türklere çalışma vizesi verilmemektedir. Bunun alınabilmesi için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Yani yurtdışına turist olarak gideyim, bir yandan da çalışır para kazanırım diye bir düşünceniz var ise bir kez daha düşünmenizde fayda olacaktır.

Yurtdışında iş bulmak sanıldığı kadar zor olmasa da, çalışma vizesi olmadığı için çalışmak oldukça güç olacaktır. Ancak çalışma vizeniz var ise ve yeterli seviye de İngilizce biliyorsanız, dünyanın hemen hemen her yerinde iş bulabilirsiniz. Ancak çalışma vizeniz bulunmuyor ise ve vize alamıyorsanız bu durumda Türk restoraurantlarında veya normalinde çok daha altında asgari ödeme yapan yerlerde çalışma fırsatınız olacaktır. Yani gittiğiniz ülkenin size çalışma vizesi verip vermemesi bu konuda oldukça önemli bir etken olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.