10.05.2021 | Altın Yükselir mi, Dolar ne olur? Güncel Piyasa Haberleri

0

Dolar kuru yeni haftaya hafif yukarı yönlü başladı. Aslında küresel piyasalarda dolar aşağı gelmeye devam ediyor fakat bu ne yazık ki TL’ye yansımamış durumda. Çünkü doların artışından çok TL’nin değer kaybı nedeniyle bir düşüş söz konusu.

Dolar güne 8,25 seviyesi üzerinden başlıyor. Dolar/TL paritesinde bugün için önemli bir ekonomik veri bulunmuyor. Halkbank dava sonucu bekleniyor ancak ne zaman açıklanacağı netleşmiş değil. Devam eden bu belirsizlik, dolar kurunda net fiyatlamalar oluşmasının önüne geçiyor.

Altın fiyatlarında da geçen hafta devam eden pozitif hava yeni haftanın başında da sürmekte. Ons altın fiyatı 1,830 dolar üzerinde kalıcı olmaya devam ediyor. Ons altın tarafında yaşanan yükselişle beraber gram altın fiyatı da 480 lira üzerinde kalıcılık sağladı.

ABD’nin en büyük petrol boru hattına düzenlenen siber saldırı sonrası petrol fiyatları da yeni haftaya yukarı yönlü hareketle başladı. Borsalarda da geçen hafta oluşan pozitif hava, bu hafta başında da etkisini gösteriyor. ABD ve Avrupa vadeliler yukarı yönlü seyrine devam etmekte. Asya tarafının da genelinde yükseliş devam etmekte.

Günün piyasa haberleri, beklentileri ve detaylı analizleri için uzmanların güncel analizlerine göz gezdirmeyi ihmal etmeyelim. İşte 10 Mayıs tarihli değerlendirmeler..

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 10.05.2021

 • Her ayın ilk Cuması ABD’de açıklanan resmi istihdam raporu, dünyanın en büyük ekonomisinin sağlığı açısından en kıymetli bilgileri verdiğine inanılarak piyasalar tarafından da önemle takip ediliyor.
 • Veri öncesi, Reuters anketine katılan piyasa aktörleri, Nisan ayında, tarım dışı sektörde, istihdam artışının en düşük 650bin, en yüksek ise 2,1 milyon kişi olmasını, işsizlik oranının ise %5,8 olacağını tahmin etmişler.
 • Gerçekleşme ise büyük bir standart sapmaya neden oldu: Tarım dışı istihdam medyan bazda yaklaşık 1 milyon kişi artması beklenirken gerçekleşme sadece 266bin kişi oldu. Geçen aya yönelik veriler de aşağı yönlü revize edilirken, işsizlik oranı da %6,1 yükseldi. Manşet rakamların, bu kadar büyük bir beklentinin olduğu bir ortamda, beklentiden bu kadar büyük bir oranla sapması, “acaba yanlış mı görüyorum” hissiyatını uyandırdı.
 • ABD ekonomisinin en basit hali ile çok ısındığı, tahvil alımları ile verilen likiditenin azaltılması (tapering) gerektiği, hükümet harcamalarının enflasyonist olduğu, hatta tarımsal emtia fiyatları ile baz metallerde görülen yükselişin küresel enflasyonun tamtamları çaldığı bir ortamda, faiz artışının da gerekli olduğu en üst perdeden konuşulurken, Nisan ayı istihdam raporu, tek kelime ile şok etti.
 • Veri ardından, bu kadar parasal desteğe rağmen, Başkan Powell’ın neler hissettiğini düşünmek bile istemiyorum. Bunun da sonucu olarak, tahvil alımının azaltılması ya da faiz artırımı gibi konuları şu aşamada konuşmanın çok da bir esprisi olmadığını düşünüyorum.
 • Şok niteliğine haiz, bu denli önemli ve yol haritasını değiştirecek güce sahip bir veri ardından, küresel piyasalar yön bulmakta zorlanırken, büyük bir dalgalanma da yaşandı. Bizim ilk takip ettiğimiz, ABD 10 yıllık tahvil faizleri, veri öncesi %1,56 seviyelerinden veri sonrası %1,46 seviyesine kadar gerilese de, kalıcı olamayarak günü yine %1,56 seviyesine yakın tamamlamış oldu (neden acaba?).
 • Doların piyasa faizi olarak görülen 10 yıllık devlet tahvilin, günü düşüş gösteremeden tamamlaması oldukça ilginç. Acaba sadece bir aylık veriye çok da odaklanmamak mı gerekiyor? Acaba ABD ekonomisinin gücü yerinde mi?
 • Genel hatları ile, 10 yıllıkları bir kenara bırakırsak, verinin beklentiyi karşılayamaması, ultra gevşek para politikası duruşunun devam edeceği inanışını kamçılayarak risk iştahının da artmasına neden oldu. Bu minvalde, dolar küresel bazda değer kaybederken, EURUSD 1,2160 ; GBPUSD paritesi ise 1,40 seviyesini aştı.
 • En önemli hareket ise, uzunca bir süredir beklediğimiz kıymetli madenler cephesinde yaşanırken, yere göğe sığmayan baz metaller ile petrol fiyatlar ise bu sefer (ABD ekonomisinin sanıldığı kadar güçlü olmaması ile) satış baskısına boyun eğdi; brent cinsi ham petrolün varil fiyatı 68 dolara doğru geriledi.
 • Bültenimiz yarısından çoğunu Cuma günü açıklanan veriye ayırmak zorunda kaldık. Umarım bize kızmadınız ama yukarıdaki satırlardan da anlaşılacağı üzere, bütün dinamikler alt üst oldu. ABD 10 yıllık failzer ne yapacağına karara vermedi. Dolar değer kaybetti. Baz metaller ile petrol geriledi, ümidi kesilen kıymetli madenler sahalara geri döndü. Yellen ile Powell üzüldü. Piyasaların, bol paranın morfin misali ağrıları kesmeye devam edeceği beklentisi ile yüzleri güldü. Tek kelime ile tek bir veri piyasalara ‘damga’ vurdu.
 • Her ne kadar tek bir aya ilişkin veri ile hareket etmek doğru olmasa da (10 yıllık belki de en doğrusunu yaptı),  bu veri FED’in para politikası duruşunu etkileyeceği hiçbir şüphe kaldırmıyor. En azından, şimdilik, ultra gevşek para politikası duruşu ne zaman bitecek veya para muslukları ne zaman kısılacaktır sorusu giderilmiş oldu.
 • Dışarıda hava iyimsere dönünce, Türk Lirası üzerinde var olan kara bulutlar da bir nebze de olsun dağıldı. USDTRY kuru 8,24 seviyelerine kadar geri çekilirken, banka hisselerinde yoğunlaşan alımlar ile (%3,1) BİST100 endeksi günü %1 yükselişle tamamladı.
 • Türk mali piyasaları, bu hafta Ramazan bayramı öncesinde kısa bir haftaya soyunurken, yurtdışı cephede ise gözler, ABD istihdam raporu ardından Çarşamba günü açıklanacak ABD TÜFE, Perşembe günü ÜFE ve Cuma günü perakende satışlar verilerine çevrildi. Söz konusu 3 verinin de zayıf sonuçlanması, dolar üzerinde ilave baskı kurabilir. Baz etkisi nedeniyle, TÜFE enflasyonunu bu ay yüksek sonuçlanması bekleniyor.
 • Türkiye’de ise izolasyon önlemlerinin yavaş yavaş meyvesini vermeye başladığını görüyoruz. Sağlık Bakanlığı verilerine göre günlük yeni vaka sayısı 15 bin sınırına kadar geileren, yapılan 100 testin pozitif vaka ile sonuçlanma oranı %7,7 seviyesine geriledi.
 • USDTRY kurunda, 8,18 – 8,48 geniş bandının içerisinde salınım devam ediyor. Yurtdışı cephede havanın iyimsere dönmesi ile kurun bayram öncesi bir nebze de olsun gevşemesi olasılıklar dahilinde görülüyor. Lakin, orta vadeli bir bakış açısıyla, yukarı yönlü risklerin korunduğu yönünde duruşumuzu koruyoruz.
 • Mali piyasalar, Cuma’dan sarkan verinin heyecanı ile yeni haftaya da iyimser bir seyirle başlıyor. Haftaya günaydın diyen Asya piyasalarında, Hong Kong borsası hariç hakim renk yeşil. ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde yükselişler görüyoruz.
 • Petrolün varil fiyatı, ABD istihdam verisi ardından gerilemiş olsa da, ABD boru hattı operatörüne yapılan siber saldırının ardından petrol ve gaz fiyatları yeniden haftabaşı yükseldiğini not düşelim.
 • Veri takviminde içeride istihdam verisi takip edilebilir. Dışarıda ise önemli bir veri görünmüyor.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Yorumu – 10.05.2021

Geçtiğimiz Cuma günü açıklanan ABD Tarım dışı istihdam verisi beklentinin oldukça altında kalmasıyla Dolar değer kaybetti. TCMB PPK Mayıs ayı toplantısında yüzde 19’da faiz oranını sabit bıraktı. Bu hafta yurt içi piyasalar Ramazan Bayram’ı nedeniyle tatil havasında geçecekken ABD TÜFE endeksi yakından takip edilecek.

Yaşanan gelişmeler çerçevesinde aşağı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,30 ve 8,35 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,20 ve 8,18 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

IŞIKFX – Dolar Analizi – 10.05.2021

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününü; 8.2350 seviyesinden kapattıktan sonra, yeni haftaya kararsız başlayan USDTRY’de, teknik olarak son 3 işlem günündeki geri çekilmelerin devam etmesi halinde; kabaca 8.16 destek bölgesi kritik olacak.

Zira, buranın altına kalıcılıkla inilmesi durumunda; 8.09 ve 7.99 bölgeleri de yeniden radara girebilir. Öte yandan, yeniden oluşabilecek USD lehine işlemlerde ise; 8.28, 8.34, 8.40, 8.45 ve 8.48 direnç bölgeleri sırasıyla izlemeye alınabilir.

Venbey Yatırım – Altın Yorumu – 10.05.2021

Altın Cuma günü neredeyse 1.850 dolara ulaştı. ABD’nin Cuma günü yayınlanan Nisan ayı tarım dışı istihdam raporu sürpriz oldu. 1 milyon beklentisine kıyasla sadece 266.000 iş eklenmesi ile piyasalar biraz şaşırdı. Başkan Joe Biden Cuma günü muhabirlere yaptığı açıklamada “içinde olduğumuz çok derin bir kuyudan çıkmak için hala kazıyoruz” dedi.

Teknik anlamda yukarı yönlü hareketlerde 1850 ve 1865 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerin devamında 1820 ve 1800 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

Ahlatçı Yatırım – Altın Analizi – 10 Mayıs 2021

Dolar Endeksinde görülen geri çekilmede ABD tarım dışı istihdam verisinin güçsüz gelmesi etkili olurken Ons Altın’da 1800$’ın aşılmasıyla beraber hareketin hızlandığı görüldü. Bu hafta açıklanacak olan ABD enflasyon verisi Ons Altın’ın seyri açısından önemini koruyor.

Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1845 ve 1855$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1830 ve 1825$ destek seviyeleri yakından izlenecek.

Alan Yatırım – Borsa Yorumu – 10 Mayıs 2021

Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi Cuma gününü %0.95 değer kazancıyla 1,441 puandan tamamladı. ABD’de tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden kötü gelmesi sonrasında teşviklerin devam edeceği beklentisi piyasaları desteklemeye devam ediyor. ABD ve Almanya vadelileri artı bölgede işlem görürken, Asya piyasaları da alıcılı bir görünüm sergiliyor. Yurt dışı görünüme paralel olarak endeksin güne artıda başlaması beklenebilir.

BIST100 endeksinde olası yükselişlerde 1,462 puan seviyesi ilk direnç noktası olarak takip edilecekken, geri çekilmelerde ise 1,430 puan seviyeleri ilk destek noktası olarak takip edilebilir. Bu hafta bayram tatili nedeniyle piyasalar 2.5 gün işlem görecekken, bugün Türkiye istihdam verisi yarın ise sanayi üretim ve cari işlemler verileri takip edilecek

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.