Dolar Ne Olur, Yükselir mi, Düşer mi? 2024 Dolar Yorum ve Analizleri

0

2023 yılında dolar kuru yıllardır süregelen yükseliş trendini sürdürdü. Faiz oranlarındaki yükselişe rağmen 30 liraya dayanan dolar kurunun 2024’te nasıl bir fiyatlama içerisinde olacağı ise merak konusu. Bu bölümde 2024’te dolar ne olur? Doların yükselişi devam eder mi yoksa dolar düşecek mi gibi soruların cevaplarını uzmanların yorum ve analizleri doğrultusunda paylaşıyoruz. Her gün güncellenen analizler ile dolar ne olur, dolar yükselir mi, dolar kaç lira oldu gibi sorularınızın cevaplarını bu içerikte bulabileceksiniz..

2023’te Dolar Nasıl Fiyatlandı?

Türkiye’de 2023 yılı ekonomik göstergeler açısından oldukça negatif bir yıl oldu. Aslında tüm dünyada ekonomik göstergelerde bozulmalar boy gösterse de yıl sonuna doğru tüm dünyadan daha negatif ayrışan bir Türkiye Ekonomisi gözledik.

Dünyada gelişmekte olan ülkeler faiz artırım süreçlerini tamamlarken TCMB’nin faiz artırım sürecine geç başlaması ve henüz sonuna gelmemiş olması bunda en büyük etkenlerden biri oldu. Faizlerin yükselmesinin en büyük sonuçlarından bir tanesi de Borsa İstanbul’daki sert satışlar oldu.

Faiz artırımlarının dolar kuru üzerinde ise önemli bir etkisi gözlenmedi. Öyle ki dolar kuru yükselişini sürdürdü ve rekor kırmaya devam etti. Sonuç olarak 2024 başında 30 lirayı zorlayan bir dolar/tl paritesi ile karşı karşıyayız.

Küresel piyasalarda doların değerin kaybettiği bir ortamda Türkiye’de dolar kuru yükselmeye devam ediyor.  Yüksek enflasyon nedeniyle parasını dolara yatıran yatırımcılar 2023’te yüzde 58 getiri elde ettiler. Bu oran enflasyonun altında kalan bir oran olsa da, borsa ve benzeri araçlarda yatırım yapanların getirileri çok daha alt seviyelerde kaldı. Hatta binlerce hisse senedi yatırımcısı da 2023 yılını TL bazlı kayıplarla kapadı. Dolar bazlı ve rölatif getirilerde zaten kayıplar oldukça fazla. Ancak bu enflasyon ortamında TL bazlı bile değer kaybeden şirketlerin hisseleri yatırımcıları ciddi zarara uğrattı. 2023’te en çok düşen hisseler içerisinde CANTE, IMASM, PENTA gibi hisseler yer aldı. Büyük hisselerden HEKTS da en çok kaybettirenler arasındaydı.

2024’te Dolar Yükselir mi, Düşer mi?

Şimdi 2024’te dolar ne olur sorusu gündemde. Dolar yükselir mi, düşer mi? Dolar kurunda yaşanan sert yükselişler 2024 yılında da devam edecek mi diye yatırımcılar merak içerisindeler.

Açıkça ifade etmekte fayda var ki Türkiye’nin enflasyon görünümünde 2024 yılında bir anda sert düşüşler olası değil. Çünkü daha yeni memur maaşlarına ve asgari ücrete %50 civarında zam yapıldı. Emeklilere de bir o adar zam yapılması gündemde. Bu ortamda sağlıklı fiyat oluşumlarının sağlanması zor. Mutlaka zamlar kaçınılmaz olacaktır. İşçi maliyetleri, girdi maliyetleri, her şeye zam gelirken ürün fiyatlarına zam gelmemesi düşünülemez. Dolayısıyla her ne kadar TCMB ve hükümet tarafından enflasyon düşecek mesajları verilse de özellikle 2024 yılının ilk yarısında düşüşten ziyade yükselişlerin yaşanması sürpriz olmayacaktır diyebiliriz.

Enflasyonun yüksek olduğu ülkelerin para birimlerinde değer kaybı yaşanması kaçınılmaz bir sondur. Bu nedenle doların 2024 yılında da TL karşısında değer kazandığı bir yıl olacağını ifade etmek yanlış olmayacaktır. Ancak burada önemli olan reel kazanç durumu olacaktır. Çünkü bir çok analist ve finans kurumu TL’nin bu sene reel olarak değer kazanacağı bir yıl olmasını bekliyor. Tabii ki bu dolar kurunun düşeceği anlamına gelmiyor. Ancak enflasyon oranında yükselemeyeceği anlamını taşıyor. Bu anlamda dolar yatırımı yapmak ne kadar mantıklı olur orası tartışılabilir.

Mevduat faizlerinin %50 seviyesine dayandığı ortamda KKM ürününün de kaldırılması gündemde. Tabi bunda acele edilmeyecektir. En azından bizim tahminimiz Fed’in faiz indirimleri adımları başlayıncaya kadar KKM ürünü önceki müşteriler için devam ettirilecektir diye düşünüyoruz. Yeni müşterilere zaten KKM’ye geçiş kısıtlanmış durumda. KKM’nin sonlandırılmasının yatırımcı tercihlerini ne yönde etkileyeceği de önemli olacak. 2024 yılında KKM konusunu daha çok konuşacağız gibi görünüyor.

Dolar Ne Olur? Uzmanların Yorum ve Beklentileri 2024

Uzmanların ve analistlerin 2024 ile ilgili değerlendirmelerine bakıldığında ortak noktanın reel bazda TL’nin değer kazanma ihtimalinin yüksek olduğu beklentilerinin öne çıktığını söyleyebiliriz. Tabi burada genelde bir şerh düşülüyor. O da Başkan Erdoğan’ın seçim sonrası ekonomi yönetimine karışmama şerhi. Yani Mehmet Şimşek ve ekibinin tam yetkili olarak devam etmesi ve ortodoks politikaların devam ettirilmesi şartı ile TL’nin reel anlamda değer kazanacağını ifade ediyorlar.

  • Geçtiğimiz günlerde HSBC analistleri 2024 dolar kuru beklentilerini paylaştı. Yayımlanan rapora göre HSBC analistlerinin dolar beklentisi 2024 sonunda 33 lira.
  • Bir başka önemli kurum Goldman Sachs’ın dolar kuru tahmini ise 40,7 TL seviyesinde oldu.
  • Citibank’ın dolar/TL tahmini ise 38 lira olarak açıklandı.
  • Barclays’in USDTRY beklentisi ise 2024 sonunda 40 liranın aşılacağı yönünde açıklandı.

Dolar Ne Kadar?

Dolar kuru 2024’ün ilk günlerinde 30 lirayı zorluyor. Şu sıralarda 29,96 seviyesinden işlemlerin geçtiği dolar kurunda güncel analizleri ve beklentileri bu sayfadan paylaşmaya devam edeceğiz. Siz de dolar kaç tl, dolar ne kadar oldu, bugün dolar ne olur gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız, uzmanların yorum ve değerlendirmelerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.