Borsa İstanbul 2024’e Nasıl Başladı? Hisselerde Son durum Güncel

0

Borsa yatırımcıları merakla yılın ilk iş gününü beklediler. Borsa İstanbul’un hüsranla sonuçlanan 2023’ün son haftaları sonrasında 2024’e hızlı bir başlangıç yaptığını söyleyebiliriz. Gelin şimdi bugün Borsa İstanbul ve hisse senedi fiyatlamalarına daha yakından bakalım..

BORSADA YÜKSELİŞ BAŞLADI MI?

Geçtiğimiz günlerde yatırımcılar artık borsanın düşüşünden bıkmış ve ne zaman yükselecek bu borsa diye sormaya başlamıştı. Biz de borsa neden düşüyor başlıklı bir makale hazırlamış ve merak edilen soruları cevaplandırmıştık.

On binlerce yatırımcının son bir kaç haftada borsayı terk ettiği MKK verilerinde görülürken 2024’e nasıl başlayacağımız merak konusuydu. Yılın ilk günü tatildi ve 2 Ocak’ta borsada işlemler başladı. İlk işlem gününde şu sıralarda %1,5 civarında yükselişle fiyatlanan BIST-100 endeksi 7,600 puanı yukarı yönlü zorluyor.

Geçtiğimiz haftalarda sert düşüşler yaşayan bazı hisse senetleri GUBRF, ASTOR, PAMEL, KONTR gibi hisseler yeni yıla sert yükselişlerle başladılar. Borsanı yükselişindeki en büyük pay sahipleri de aslında bu hisseler oldular diyebiliriz. Öte taraftan SASA, HEKTS gibi endeks hisseleri daha sakin başlayan hisselerden oldular.

BORSADA BUGÜN EN ÇOK YÜKSELEN VE DÜŞEN HİSSELER

Borsa güne yükselişle başladı ve bu yükseliş endeksin geneline de yansımış durumda. Buna karşın tavan olan hisseler varken tabanda bekleyen hisseler de var. Düşen hisse sayısı şu sıralarda 80 civar yükselen hisse sayısı ise 430’un üzerinde. Yani genel olarak yükseliş piyasaya yansımış durumda. Ancak bazı hisseler var ki onlar hem işlem hacmi olarak hem de borsayı yükselten hisseler olarak dikkat çekiyorlar. #KONTR #GUBRF #THYAO gibi hisseler günü güzel bitirecekler gibi görünüyor. Özellikle enerji şirketleri bugün hareketli görünüyor. Yenilenebilir enerji şirketlerinin hisseleri ciddi anlamda prim yapmış durumda.

Borsada bugün en çok yükselen ve en çok düşen hisseler
Borsada bugün en çok yükselen ve en çok düşen hisseler

Yukarıda bugünün en çok düşen ve yükselen hisselerinin listesini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca 2023’ün en çok değer kaybeden ve kazandıran hisselerine de 2023 en çok kazandıran hisseler başlığından göz atabilirsiniz.

Halka arz hisselerine bakıldığında oralarda da yükselişler yaşandığı söylenebilir. SURGY, AVPGY gibi yeni halka arz olmuş hisse senetleri de bugün yeşil piyasadan nasibini alış görünüyor.

BORSADA YÜKSELİŞ DEVAM EDER Mİ?

Aslında 2024 yılından umutlu olduğumuzu belirtmiştik. Ayrıca NOEL tatili bitişiyle beraber daha fazla likidite ile birlikte borsada düşüşlerin son bulma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmiştik. E geç Ocak 2. haftası yükseliş başlar diyorduk daha ilk günden başladı. Ancak henüz bu yükselişin kalıcı olabileceğini söylemek zor. 8.000 puan üzeri kalıcılık sağladıktan sonra borsada yaşanan yükselişleri alttan alan yatırımcılar satış fırsatı olarak değerlendirebilir. Bu nedenle yatırımcıların dikkatli olmasında fayda var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.