Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar? Almanya Güncel Yaşam Masrafları 2023

0

Türklerin en çok yaşamakta olduğu ülke desek akla ilk gelen ülke Almanya olur. Peki Almanya’da güncel asgari ücret ne kadar? Çalışma şartları, iş olanakları ve yaşam masrafları gibi merak edilen konuları detaylıca araştırdık. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da asgari ücret kaç euro, 2023 yılı için Almanya’da asgari ücretle geçinmek mümkün mü, şimdi gelin bu soruların cevaplarına bakalım.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Sanayi alanında en önde gelen ülkelerden biri olan Almanya’da Türkler genellikle yemek sektöründe kendini göstermekte. Ancak öğretmen, doktor, polis, banka çalışanı gibi bir çok alanda da çalışan Türklere rastlamanız mümkündür. Almanya’ya Türkler yıllar önce çalışmak için göç etmiş. Şu an Almanya’da yaşayan Türklerin büyük bir çoğunluğu daha önce babaları, dedeleri Almanya’ya iş için göç etmiş insanlardan oluşuyor. Bunun yanında daha iyi şartlarda yaşamak için günümüzde Almanya’ya göç etmeye çalışan bir çok kişi de var. Çünkü çalışma şartları ve geçim durumunun Türkiye’den daha iyi olduğu biliniyor.

Almanya’da asgari ücret, 1 Ocak 2023 itibariyle saat başı brüt 11,65 Euro olarak belirlenmiştir. Bu, aylık brüt 1.797,84 Euro veya yıllık brüt 21.574,08 Euro’ya denk gelir.

Almanya’da asgari ücret, çalışanların en az ne kadar ücret alması gerektiğini belirler ve tüm sektörler için geçerlidir. Ancak, bazı sektörlerde daha yüksek ücretler uygulanabilir ve işverenlerin belirli sosyal haklar sunması da gerekebilir.

Tabi Almanya’da asgari ücretle çalışan sayısı Türkiye’de olduğu kadar yüksek değil. Yani 2023 yılı için asgari ücretle çalışan sayısı oranının %10’un altında olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de ise çalışanların neredeyse yarısı yani %50’si asgari ücretle çalışmakta. Bu anlamda Almanya’da alınan maaşların ortalama 2,500 euro ile 5,000 euro arasında değiştiğini belirtelim.

Almanya’da vergi olarak ciddi giderler oluyor. Yani aldığınız maaş direkt sizin cebinize girmiyor. Brüt maaştan bazı kesintiler yapılıyor.

Almanya’da Güncel Yaşam Masrafları

Almanya’da yaşam masrafları ülkenin farklı bölgelerine ve yaşam tarzına bağlı olarak değişebilir. Ancak, genel olarak, Almanya’da yaşam masrafları diğer Avrupa ülkelerine göre biraz daha yüksektir.

Konut Masrafları

Almanya’da konut masrafları, ülkenin farklı bölgelerine göre değişebilir. Merkezi bölgelerde kiralar oldukça yüksekken merkezden uzaklaştıkça kiralarda düşüş görülmektedir. Genel ortalamadan bahsedecek olur isek, bir stüdyo daire kirası ayda ortalama ortalama 700-1300 Euro arasında değişebilir. 2 veya 3 odalı dairelerin kira ücretleri ise ortalama 1,500-2,500 euro bandında olacaktır.

Yiyecek ve İçecek Masrafları

Almanya’da yiyecek ve içecek masrafları diğer Avrupa ülkelerine kıyasla biraz daha yüksektir. Ancak, marketlerde alışveriş yapmak, restoran ve kafelerde yemek yemek ve sokak yemekleri gibi seçenekler değişik fiyat aralıklarına sahiptir. Ortalama olarak, haftalık yiyecek ve içecek harcamaları bir kişi için 50-100 Euro arasında olabilir.

Ulaşım Masrafları

Almanya’da ulaşım masrafları, şehir içi toplu taşıma seçeneklerine ve mesafeye göre değişebilir. Ancak, genel olarak, otobüs, metro ve trenler gibi toplu taşıma araçları oldukça yaygın ve ucuzdur. Tabi ucuzdan kastımız TL’ye çevirince değil. Almanya’da çalışıp euro kazananlar için uygun denilebilir bu fiyatlar için. Şehir içinde bir bilet fiyatı ortalama olarak 2,80 Euro civarındadır. Haftalık veya aylık yükleme yaparak daha da uygun fiyatlara seyahat edebilirsiniz.

Sağlık Sigortası Masrafları

Maaşlardan kesintiler arasında sağlık sigortası ciddi bir gider kalemidir. Almanya’da sağlık sigortası zorunlu bir uygulamadır. Sigorta primleri, gelire ve yaşa bağlı olarak değişebilir. Ancak, genel olarak, sigorta primleri aylık brüt gelirin %15’ine denk gelir ve işverenler de sigorta primlerinin bir kısmını öder.

Eğitim Masrafları

Almanya’da eğitim masrafları ücretsizdir. Devlet okulları, üniversiteler ve meslek okulları ücretsizdir. Ancak, özel okullar için ücretler değişebilir.

Almanya’da Asgari Ücret ile Yaşanabilir mi?

Aslında asgari ücreti bir ülkede hayatta kalabilmek, yaşamınızı sürdürebilmek için alınması gereken minimum tutar olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak ülkemizde de olduğu gibi Almanya’da da tek bir asgari ücretle bir ailenin yaşayabilmesi oldukça zordur. Özellikle son bir kaç yıldır artan kira fiyatları nedeniyle barınma ciddi bir problemdir.

Almanya’da asgari ücret ile geçinebilmek ancak kendinize ait bir eviniz var ise mümkün olabilir. Onun dışında asgari ücret kazanarak Almanya’da ailece hayatınızı idame ettirebilmeniz pek mümkün olmayacaktır. Ancak tek bir kişi için asgari ücret yeterli olabilir. Yani bekarsanız, bir oda kiralayıp asgari ücret ile rahatlıkla geçinebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.