Altın Fiyatları Ne Olur ? Altın Düşer mi Yükselir mi ?

0

Altın günümüzün en popüler yatırım araçlarından bir tanesi. Bu kadar popüler olan altının da yatırım yapmak için bir çok çeşidi bulunmakta. Bunlar ons altın, gram altın, altına endeksli hisse veya tahvilller, altına endeksli bes seçenekleri gibi altın fiyatlarında yaşanan değişimler doğrultusunda kazanç elde etmeyi amaçlayan yatırım araçları mevcut. Dolayısı ile altın fiyatları oldukça sık takip edilmekte olan, kimi zaman anlık fiyat takibi ile kimi zaman ise günlük fiyat takibi ile doğru zamanda doğru yerden alınıp doğru yerden satımı amaçlanan bir yatırım aracıdır. Dolayısı ile de yatırımcılar tarafından en sık sorulan soruların başında altın fiyatları ne olur sorusu gelmektedir. Bu soruyu altın fiyatları ne zaman yükselir, altın fiyatları düşecek mi, altın fiyatları neden düşüyor gibi sorular izlemektedir. Bu makalemiz içerisinde bu soruların cevaplarını birlikte bulmaya çalışacak ve altın fiyatlarının geleceği hakkında bazı tahminleri dile getirmeye çalışacağız.

Altın Fiyatları Ne Olur ?

Altın fiyatları ülkemizde oldukça sık takip edilmektedir. Çünkü ülkemizde en çok tercih edilen yatırım araçları arasında yer almaktadır. Genellikle kuyumcular üzerinden alınan altınlar son dönemde bankalardaki altın hesapları üzerinden veya forex piyasaları üzerinden alınmaya başlamıştır. denildiğinde piyasa oyuncularının aklına ilk gelen altın çeşidi ons altın fiyatlarıdır. Ons altın fiyatı dolar bazında belirlenir ve dünya genelinde buna istinaden diğer altın türleri fiyatları şekillenir. Bu nedenle altın denildiğinde tüm dünya ülkelerinde akla ilk gelen ons fiyatlarıdır. Ancak ülkemizde altın denildiğinde daha çok gram altın fiyatları çağrışım yapmaktadır. Bunun da nedeni Türkiye’de ki altın yatırımcılarının büyük bir kısmının gram altın yatırımcısı olmasıdır.

Gram altın fiyatları hem altın ons fiyatlarından hem de gram altın fiyatlarından etkilenmekte olduğundan yatırımcılar ons altın fiyatları ile dolar kurunda yaşanan gelişmeleri de yakından izlemektedirler.

Ons altın fiyatlarını incelediğimizde 2018 yılının hemen başında başlayan yükseliş hareketi ile 1,370 dolar seviyelerinin test edilmesi ile birlikte bir çok analist altında bu yıl içi hedef noktanın 1500 dolar ons seviyesi olduğunu söylemişlerdi. Ancak 1,350 dolar üzerinde bir türlü tutunamayan ons fiyatı buradan yaşadığı geri çekilme ile birlikte düşüş trendine girdi ve şu sıralarda 1,280 dolar altına kadar gerilemiş durumda.

haftalık altın görünümü
18.06.2018 haftalık altın grafiği analizi

Altın Analizi

Altın fiyatları haftalık grafiğini incelediğimizde geri çekilmelerde ilk destek noktasının 1,276 dolar seviyesi olduğunu, bu seviyenin aşağı yönlü kırılması halinde ise 1,256 dolara kadar yeni bir düşüş hareketinin muhtemel olacağını görmekteyiz. Yukarıda 1,304 dolar seviyesi aşılmadıkça yaşanabilecek yükseliş hareketlerinin satış fırsatı olarak değerlendirilebileceğini unutmayarak yükseliş yönlü hareketlere temkinli olmak gerekse de aşağı da belirttiğimiz bu iki destek noktası üzerinde tepki alımlarının gerçekleşebileceğini unutmamakta fayda olacaktır diye düşünüyoruz.

Tabi ons altın tarafında tüm bu düşüş hareketi yaşanırken gram altın tarafında bu denli sert bir düşüş hareketi yaşanmamasının sebebi ise dolar kuru olarak karşımıza çıkıyor. 3,50 li seviyelerden birden 3,70 üzerine atan dolar tl paritesi sayesinde gram altın fiyatı 190 tl seviyesi üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor.

2018 in kalan kısmında altın fiyatlarını ne bekliyor diye baktığımızda, Fed’in son faiz toplantısında başkan Powell’ın yapmış olduğu açıklama dikkate alındığında yıl başında 3 faiz arttırımı şeklinde öne çıkan öngörülerin yıl ortasına geldiğimizde 4 faiz arttırımının uygun olacağını yani kalan 6 aylık süreçte Fed’in 2 faiz arttırımına daha gidebileceğinin uygun görülmekte olduğunu görüyoruz. Bu nedenle baskılanan altın fiyatlarını baskılayan diğer etken ise Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jongun arasında geçen olumlu görüşmeler.

Altın fiyatlarını etkileyen bir çok faktörün bulunduğunu bilmekteyiz. Bu nedenle altın fiyatları ne olur sorusuna cevap verebilmek zor olmaktadır. Bu faktörleri kısaca sıralayacak olursak 2018 yılı içerisinde ve 2019 yılında altın fiyatlarını neler bekliyor, altın fiyatları ne olursa yükselir, altın fiyatları yükselişe geçer mi gibi soruların cevaplarını daha kolay bir şekilde anlayabilmiş oluruz.

2018 de altın fiyatları ne olur, altın fiyatı beklentileri
altın fiyatları ne olur, yükselir mi düşer mi

Altın fiyatları ne zaman yükselir ?

Altın fiyatlarının yükselmesini sağlayan bir çok faktör vardır. Altın ons fiyatlarının yükselmesini sağlayan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Piyasalarda Artan Endişelerin Vix Endeksinde Sert Yükselişler Oluşturması
 • Abd Merkez Bankası Fed’in Faiz İndirimi Yapması
 • Fed’in Para Politikalarında Genişlemeci Politikalar İzlemesi
 • Dünya’da Yaşanan veya Yaşanabilecek Savaş ve Terör Olayları
 • Finans Sistemlerine Güvenin Azaldığı Dönemler
 • Dolara Olan Güvenin Çeşitli Sebepler ile Azaldığı Dönemlerde

Evet altın fiyatlarının yükselmesini sağlayan genel nedenler bu şekilde sıralanabilir. Bu nedenlerin içerisinde bazen istisnai durumlar olabilmektedir ancak genellikle sıralanmış nedenler altın fiyatlarının yükselişini tetikleyen nedenlerdir. Burada listelemekte olduğumuz nedenler ons altın fiyatlarının yükselişini sağlayan nedenlerdi. Ülkemiz altın yatırımcılarının daha çok yatırım yaptığı ve takip etmekte olduğu gram altın fiyatlarının yükselmesi veya düşmesi dolar kuruna da bağlı olduğundan burada şöyle bir detayı belirtmekte fayda olacaktır diye düşünmekteyiz.

Gram Altın Fiyatları Nasıl Değişir ?

 • Altın Ons Fiyatları ile Dolar TL Kuru Birlikte Yükseliyor ise Gram Altın Fiyatları Yükselir.
 • Altın Ons Fiyatları Sert Yükseliyor, Dolar Kuru Aynı Fiyatta veya Hafif Düşüyor ise Gram Altın Yükselir.
 • Altın Ons Fiyatı Düşüyor Ancak Dolar Kuru Sert Yükseliyor ise Gram Altın Fiyatı Yükselir.
 • Altın Ons Fiyatı Düşüyor, Dolar Kuru da Düşüyor ise Gram Altın Fiyatı Düşer.
 • Altın Ons Fiyatı Sert Düşüyor Dolar Kuru ise Hafif Yükseliyor ise Gram Altın Fiyatında Düşüşler Gözlenecektir.

Yani kısacası gram altın fiyatlarını etkileyen faktörleri belirlerken hem ons altın fiyatlarını etkileyen faktörler olarak yapmış olduğumuz listelemeyi hem de dolar kurunu etkileyen faktörleri bir arada düşünmek gereklidir.

Altın Fiyatları Ne Zaman Düşer ?

Son günlerde hızlı bir düşüş yaşayan altın fiyatlarının neden düştüğünü belirtmiştik. Fed’in faiz arttırım sayısı beklentilerini yükseltmesi sonrası altın üzerinde oluşan baskı fiyatları geri çekerken, altın fiyatlarını baskılayan diğer etkenler nelerdir sorusunun cevabını şu şekilde listeyebiliriz.

 • Fed’in Faiz Arttırması
 • Amerika Merkez Bankası Fed’in Para Politikalarını Sıkılaştırması
 • Dünyada Süregelen Savaş ve Terör Olaylarının Son Bulması
 • Finans Piyasalarına Olan Güvenin Artması
 • Piyasalarda Yaşanan Endişelerin Azalması Sonucu Vix Endeksinde Yaşanan Düşüşler

Altın fiyatlarının yükselmesini veya altın fiyatlarının düşmesini sağlayan faktörleri bu makalemiz içerisinde sizlere belirtmeye çalıştık. Bunlara bağlı olarak gram altın fiyatlarının hareketleri konusunda bilgilendirmeler yaparak önümüzdeki dönemde yaşanabilecek düşüş veya yükseliş hareketlerini önceden kestirebilmeniz adına önemli detaylar paylaştık. izlerde altın ons fiyatları veya gram altın fiyatları ile alakalı tahminlerinizi ve beklentilerinizi bu makalemiz altında paylaşabilir, diğer yatırımcıların gram altın ve ons altın yorumlarına cevap verebilirsiniz.

Altın Fiyatları Bugün

Altın fiyatlarında düşüş sürüyor. Yaklaşık olarak son 1 aydır yaşanan altın fiyatlarındaki düşüş ons fiyatında olduğu gibi gram altın tarafında da etkisini göstermeye başladı. Gram altın fiyatları 183 tl seviyesine kadar geçtiğimiz hafta gerilemişti ancak dolar tl kurunun bir miktarı yükselişi gram altını yeniden 185 tl seviyesinin üzerine taşıdı. Ons altın fiyatları haftanın ilk işlem gününde 1,247 destek noktasını yeniden test etti. Şuan ise altın fiyatı bu destek noktasının hemen üzerinde 1,248 dolar seviyesinden fiyatlanıyor. 1,238 dolar desteği altında ise 1,242 destek noktası önemli konumda bulunurken yukarı yönlü çıkışlarda ise ilk direnç bölgesi 1,259 dolar seviyesinde.

altın grafik analizi 02.07.2018

Günlük grafiği incelediğimizde aşağı yönlü momentum etkisini sürdürürken bu hafta Abd’den açıklanacak olan ekonomik veriler altın üzerinde belirleyici etkiye sahip olacak gibi görünüyor. Özellikle de tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazançların açıklanacağı cuma günü altın fiyatlarında yaşanan düşüş hareketini destekleyecek mi, yoksa yukarı yönlü bir tepki oluşturacak mı yatırımcılar tarafından da merak edilir hale gelmiş durumda.

17.06.2019 Güncel Altın Fiyatları

Ons altın fiyatları piyasalarda oluşan Fed’in faiz indirimi beklentileri ile yükselişe geçmiş durumda. Geçtiğimiz hafta 1,358 dolar seviyesine kadar yükselen altın fiyatı haftalık kapanışını ise 1,340 dolar civarından yapmıştı. 19 Haziran 2019 tarihinde yani bu çarşamba gün gerçekleştirilecek olan Abd Merkez Bankası’nın faiz toplantısında çıkacak kararlar ons altın fiyatını etkileyecek en önemli gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

Gram altın fiyatları ise son günlerde ons altın ve de dolar tl paritesinde yaşanan yükselişten pozitif etkilenmeye devam ediyor. 255 lira seviyelerinden işlem görmekte olan gram altın, tüm zamanların rekorunun yaklaşık 20 puan altında fiyatlanıyor. Yıl içerisinde yeni bir rekor kırması beklenen gram altın fiyatında önümüzdeki dönemde dolar kurunun ve onsun fiyatlamaları etkili olacağa benziyor.

ons altın fiyatı güncel analizi
17,06,2019 altın analizi

19 Haziran 2019 Fed Faiz Kararı Sonrasında Altın Fiyatları

Dün akşam Fed faiz gecesi geride kaldı. Fed beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Ancak bir sonraki toplantıda faiz indirimi olabileceğine dair sinbyaller vermeyi ihtimal etmedi. Durum böyle olunca altın yükselişe geçti. Ons altın fiyatı 1,390 dolara kadar yükseldi. Bunda İran’ın Abd’ye ait insansız hava uçağını düşürmesinin payı da var elbette ancak Fed kararları sonrası ons altın fiyatı bir süre daha pozitif seyrini koruyacak gibi görünüyor.

Altın Fiyatı 1,430 doları Aştı

Ons altın fiyatı Fed sonrası değer kazanmaya devam ediyor. Bullard’ın faiz indirimi yönünde oy kullandığı Fed toplantısında 9 a karşı 1 oy ile faizler sabit tutuldu. Ancak Fed başkanı Powell’ın yapmış olduğu açıklamalar piyasalarda faiz indirimi beklentilerini arttırdı. Bu da Temmuz ayı toplantısında faiz indirim ihtimalini arttırdı. Dolayısı ile de altın fiyatları yükselişe geçti. Üzerine bir de Abd ile İran gerilimi eklenince ons altında yükseliş hız kazandı ve 1,430 dolar seviyesi aşıldı. Altın fiyatları şu sıralarda 2019 yılının rekor seviyelerinde, 1,430 dolar üzerinde fiyatlanıyor.

ons altın fiyatları değerlendirmesi
ons altın uzman yorumları, altın grafiği, altın fiyatları ne olacak 2019

Altın fiyatlarında yaşanan gelişmeleri takip etmeye, günlük ve haftalık grafik analizlerini paylaşmaya devam edeceğiz. Sizlerde konu altına altın ne olur, altın yükselir mi düşer mi sorularına cevaplarınızı kendi görüş ve analizleriniz ile birlikte paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.