Derinlik Analizi Nedir, Borsada Derinlik Kavramı? Hisse Derinlik İzleme

0

Borsada farklı durum ve olayları ifade etmek için kullanılmakta olan birçok terim var. Bu terimler zaman zaman kafa karıştırıcı ve anlaşılmaz olabiliyor. Borsada yatırımcıların karşısına sık sık çıkan terimlerden bir tanesi de borsada derinlik olarak karşımıza çıkmakta. Derinlik kavramı en basit tanımıyla fiyat kademelerinde kaç alıcı ve kaç satıcı olduğunu görebilmektir. Bu konuda derinlik nedir, hisse senedi derinlik analizi nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını detaylıca paylaşacağız.

Borsada Derinlik Nedir?

Borsada derinlik kavramını örnekle açıklamak gerekirse; derinlik ekranı açıldığında genellikle sağ tarafta satış, sol tarafta ise alış kademelerinin yer aldığı görülür. Alış ve satış kademelerinin karşısında yazan rakamlar, o kademede kaç tane emirin bulunduğunu göstermektedir. Diyelim ki alış kademelerinde 6.56 fiyatının karşısında 20 bin lot var. Yani, 6.56 fiyatından satış yapılmak üzere 20 bin lot beklemektedir. Bu noktada işlem alış olduğu için öncelikle daha yüksek olan fiyatlar öncelikle işlem görecektir. Eğer 6.56 fiyatının üzerinde emir bulunmuyorsa, satış emirleri 6.56 fiyatından 20 bin lot ile eşleştirilecektir.

Derinlik Analizi Nedir?

Derinlik analizi borsa yatırımcılarının sıkça kullanmakta olduğu bir terim olarak bilinmektedir. Borsada derinlik analizlerine erişim sağlayabilmek için aracı kurumlar üzerinden veri paketleri satın alınması gerekmektedir. Veri dağıtım paketlerinin fiyatları aracı kurumlar arasında farklılık göstermektedir. Herhangi bir sabit fiyatın varlığından söz edilemez. Örneğin; Vakıfbank’ta 10 kademeye kadar derinlik göstermekte olan veri paketinin fiyatı aylık 100 TL olarak öne çıkmaktadır. Veri paketlerinin fiyatları hakkında bilgi almak için işlem yaptığınız aracı kurumla iletişime geçebilirsiniz.

Borsada derinlik analizi sayesinde yatırımcılar kademelerde bulunan alış – satış miktarını takip edebilirler. Alış kademelerinde yüklü emirlerin bulunması genellikle olumlu yorumlanır. Bu durumda, menkul kıymetin fiyatının artacağı şeklinde bir yorum yapılabilir. Diğer yandan satış kademelerinde yüklü emirlerin bulunması olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda menkul kıymetin fiyatı genellikle düşüş eğilimi içerisine girecektir. Çünkü kademelerde bulunan emirler gerçekleşmeden fiyatlarda değişim söz konusu olmayacaktır.

Durumu daha iyi bir şekilde açıklamak gerekirse, diyelim ki 6.56 kademesinde 12 bin alış emri bekliyor. Bu durumda 6.56 kademesindeki alışı karşılayacak 12 bin satış emri bulunmalıdır ki fiyat bir sonraki kademeye geçebilsin. Yani, aynı kademede verilen satış emri sayısından daha fazla alış emrinin gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Fakat borsa derinlik analizi tek başına doğru sonuç vermez. Yatırımcılar, istedikleri her an emirlerini değiştirebilir ve iptal edebilir.

Ücretsiz Derinlik Analizi Yapma

Bildiğiniz gibi kurumlarda hisse senedi komisyon uygulaması mevcut. Bazı aracı kurumlar 10 binde 5 komisyon ile işlem yaptırırken, bazı kurumlarda 10 binde 3 veya 10 binde 1 gibi uygulamalar mevcut. Bazı kullanıcılar ise binde 1, binde 5 gibi komisyon uygulaması ile hizmet sunmakta. Dolayısı ile her yatırımcının hisse senedi alım satım işlemi için uyguladığı komisyon oranları farklı.

Ücretsiz derinlik analizi konusu birçok yatırımcı tarafından merak edilmekte olan bir konudur. Bazı aracı kurumlar, müşterilerine derinlik analizi için gereken verileri ücretsiz bir şekilde sağlamaktadır. Fakat bu genellikle işlem hacmi yüksek olan yani aracı kuruma fazlasıyla komisyon ödemesi yapan yatırımcılar için yapılmaktadır. Eğer sizde fazla işlem yaptığınızı düşünüyorsanız, aracı kurumunuzla iletişim kurarak ücretsiz veri analiz paketleri talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca birçok aracı kurum yeni müşterilerine belli süreliğine ücretsiz veri analiz paketi sunmaktadır.

Hisse senedi alım-satım işlem hacminizin genellikle 2 milyon tl olması halinde 10 kademeye kadar derinlik ve alıcı satıcı görme hakkı ücretsiz verilmektedir. Tabi bu firmadan firmaya değişiklik göstermektedir ancak aracı kurumunuzla iletişime geçip bu konu ile ilgili pazarlık da yapabilirsiniz. Bazı aracı kurumlar siz söylemeden bu derinlik imkanından bahsetmeyebilir ama siz söyleyince genellikle bu tarz uygulamaları olduğunu ve sizlere de ücretsiz sunabileceklerini belirtirler.

Derinlik Analizi Yapabileceğiniz Platformlar

Hisse senedi piyasalarında alım-satım yaparken bir çok indikatörü bir arada kullanmanıza fırsat tanıyan, derinlik analizi yapmanızı ve daha bir çok analiz işlemini kolayca gerçekleştirmenizi sağlayan bazı uygulamalar vardır. Matriks, Foreks, İdeal Data gibi bu uygulamalar aracılığı bir çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Analiz konusunda ciddi anlamda faydasını görebileceğiniz uygulamalar ile derinlik analizi yapabilir, hangi firmaların hangi maliyetlerle hisse senedi aldığını veya sattığını görebilirsiniz. Yine hangi hissede yabancı alışı var, hangisinde yabancı satışı var vb. detayları da öğrenebilirsiniz. Bu nedenle eğer özellikle gün içi işlem yapmaktaysanız bu tarz programları kullanmanız işlemlerinizde fayda sağlayacaktır diyebiliriz.

Borsada yatırımcıların merak ettiği diğer bir kavram ise lambalama kavramı. Bu konu hakkında da detaylı bir makale hazırladık dilerseniz borsada lambalama başlıklı makalemize de göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.