Borsaya Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler, Borsa Nasıl Öğrenilir?

0

Biriktirdiğiniz paranızı hisse senedi olarak borsada ya da başka yatırım araçları aracılığı ile değerlendirmek istiyorsanız, bundan önce bilmeniz gereken bazı noktalar mevcuttur. Piyasayı ve mevcut yatırım gereçlerini iyi tanımak, taktikler geliştirmek, işlemlerin yapılma şekilleri hakkında tecrübe sahibi olmak gibi temel hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kenara koyup, biriktirdiğiniz paranızı en iyi şekilde değerlendirebilmek için mutlaka borsa hakkında bilgi edinmeli ve tecrübe sahibi olmalısınız.

Borsaya Girerken Nelere Dikkat Etmeli?

Borsada çok yüksek para kazananları veya zaman zaman küçük de olsa birikim yapanları duymuşsunuzdur. Özellikle 2020 pandemi ortamında on binler yeni yatırımcı çeken hisse senedi piyasalarına giriş yapan insanlardan bazıları da sizin arkadaşlarınız olabilir. Bu arkadaşlarınızdan nasıl para kazandıklarına dair detayları dinlemiş olabilirsiniz. Bu kulağınıza hoş gelmiş ve sizi cezbetmiş olabilir ve siz de paranızı bu şekilde değerlendirmek istemiş olabilirsiniz. İşte bu noktada mutlaka borsa yatırımı hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir.

Piyasayı ve işlemlerin nasıl gerçekleştiğini öğrenmeli, işleyişin nasıl ilerlediğini araştırmalısınız. Paranızı artırmak konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini, piyasa takibini nasıl yapmanız gerektiğinin, taktiklerinizi nasıl geliştirebileceğinizi iyi öğrenmelisiniz. Bu konular hakkında kitaplar okuyabilir ya da internette mevcut olan bilgilerden yardım alabilirsiniz.

Demo Hesap ile Stratejilerinizi Oluşturun-Borsa

Borsaya atılmadan önce daha önce bir yatırım tecrübeniz olduğundan emin olun. Borsanın nasıl oynanacağını öğrenmek için demo hesapları kullanabilir ve sanal para ile deneyim kazanabilirsiniz. Bu noktada para kazandıracak taktikler geliştirmeniz gerekmektedir. Çevrenizden duyduğunuz taktiklere çok fazla güvenmemeli, kendi deneyimleriniz ile geliştirdiğiniz taktikleri kullanmalısınız. Borsaya atacağınız ilk adımda sizleri nelerin beklediğini demo hesaplar ile öğrenebilir ve kaybetme olasılığınızı da en aza indirebilirsiniz.

Eğitimlerden Faydalanın ve Piyasa Takibini İhmal Etmeyin

Birikimlerinizi değerlendireceğiniz esnada işinize yarayabilecek neredeyse her konuda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bundan dolayı da internet üzerinden ücretsiz olarak erişebileceğiniz eğitimlerden faydalanabilme imkanınız vardır. Sürekli olarak haber sitelerini, borsa hakkında bilgi akışında bulunan programları takip edebilirsiniz. Borsa konusunda işin ehli insanlar, bilginizi giderek arttırmanızın, kazancınızı da direkt olarak etkilediğini vurgulamışlardır. Bu konuda kendinizi ne kadar geliştirirseniz, yapacağınız işlemlerde hata payınız azalacak ve oldukça kazançlı işlemler yapabileceksiniz. Piyasa takibi konusunda size https://anlikdoviz.co adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Borsada Psikolojiyi Yönetebilmek Önemlidir!

Bu aşamada kendinizi psikolojik anlamda da yükseltmeniz gerekmektedir. Daha sakin ve sabırlı davranarak borsada çok daha iyi yollar katedebileceksiniz. Eğer bir hisse senedi alacaksanız, bütün noktaları gözden geçirmeniz ve piyasanın hareketlerini de her zaman dikkatle izlemeniz gerekmektedir. Ancak sabırlı olmazsanız ve hızlıca analizleri atlarsanız ya da bazı noktaları kaçırırsanız, bu kazanmanızı engelleyecektir. Bunun yanında hisse senedinizi aldıktan sonra hedeflediğiniz düzeye gelmeden panik ederek işleminizi sonlandırmanızda sonradan pişman olmanıza neden olacaktır. Bu işlemler sırasında son derece sakin ve sabırlı olmanız başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Hisse Seçimine Dikkat!

Borsa hesabınızı oluşturduktan sonra yatırım yaparken hangi hisseler ile işlem yapacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için de piyasa takibini çok iyi yapmanız ve araştırmalarınız doğrultusunda gelecekte yükselecek olan hisseleri belirlemeniz gerekmektedir. Hedeflediğiniz düzeye geldiğiniz zaman da pozisyonunuzu sonlandırmalısınız. Bu sırada çevreden duyduğunuz söylemlere göre hareket etmemeli ve kendi taktiklerinize bağlı kalarak hedeflerine göre hareket etmelisiniz.

Borsaya başlarken dikkatedilmesi gereenleri anlattığımız yazımızı burada noktalıyoruz. Borsada nasıl para kazanırım sorusunun cevabı için, borsada para kazanmak isteyenlere 5 önemli tavsiye başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.