Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

0

Son yıllarda hızla artan dolar ve diğer döviz kurları insanları endişeye sokmaktadır. Birçok kişi ise döviz kurlarının neden arttığı konusunda en ufak bir fikre sahip değildir. Ülkedeki herkes ülke ekonomisi için önemli bir gösterge olan dolar kurunun ne yöne gittiğini sıklıkla takip etmekte ancak iniş ve çıkışlarına nelerin neden olduğunu bir türlü anlayamamaktadır. Dolar kurunu etkileyen faktörler nelerdir diye sorulduğu zaman buna birçok farklı cevap verilebilir.

Enflasyon ve Faiz Oranları

Piyasadaki enflasyonun değişimleri dolar kuru oranını da etkiler. Enflasyon oranları düşük olan bir ülkedeki para birimi, enflasyon oranı yüksek olan başka bir ülkenin para biriminden çok daha değerlidir. Enflasyon düşük ise mal ve hizmetlerin fiyatları daha yavaş artar. Enflasyon oranı sürekli düşük olan bir ülkenin para biriminin değeri ise artacak, enflasyon oranları yüksek olan ülkenin para biriminin dolar karşısındaki kuru düşecek ve bu da yanında yüksek faiz oranlarını getirecektir.

Merkez bankaları tarafından yapılan faiz oranlarındaki değişiklik para biriminin değerlenmesini ve ülkedeki para biriminin dolar kurunu etkiler. Forex oranları, faiz oranları, ve enflasyon oranları birbirleriyle bağlantılıdır. Faiz oranlarındaki artışlar ise daha iyi bir kazanç oranı verdiği için yabancı yatırımcıyı çekecek, bu sayede ülkeye daha fazla döviz girecek ve bu durum da ülkenin para biriminin dolara karşı yükselmesini sağlayacaktır.

Siyasi İstikrar ve Performans

Dolar kurunu etkileyen faktörler nelerdir sorusuna diğer bir cevap da siyasidir. Bir ülkedeki siyasal durum ve ekonomik performans da para biriminin gücünü etkileyen etkenlerdir. Politik çalkantı risklerinin az olduğu ülkelerde yabancı yatırımcılar çok daha kolay yatırım yapabilir. Bu sebeple yabancı yatırım potansiyeli siyasal stabilitenin daha iyi olduğu ülkelere yönelir. Bu sayede ülkeye duyulan güven artar ve ülkenin para birimi değerlenir.

Dolar kuruna etki eden bir çok faktör bulunmaktadır. En önemli faktörlerden bir tanesi de siyasi faktörler olmaktadır. Özellikle son dönemde dolar tl paritesi üzerinde etkisini gözlemlediğimiz siyasi faktörler kur için hayati önem taşımaktadır.

Örneğin Abd ile Türkiye’nin arasının bozuk olduğu dönemlerde Abd’den gelen yaptırım vb. söylemler, Türkiye ekonomisini olumsuz etkilemektedir. Dolayısı ile de dolar kurunu da etkilemekte ve doların Türk Lirası karşısında yükselmesine sebep olacaktır.  Siyasi olay ve haberlerin gerçekleşmesinin folar kuruna etki etmesi temel analizin konularından bir tanesidir. Dilerseniz döviz piyasalarında temel analiz kavramı ile alakalı olarak Temel Analiz nedir başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.