13 Nisan 2021- Güncel Dolar Kuru Ne Kadar? Altın Ne Olur? Analizler

0

13 Nisan 2021 sabahından herkese merhaba. Bugün dolar kuru güne yine son 10 gündür alışık olduğumuz şekilde 8,16 civarında başlıyor. Bir süredir 8,10-8,24 aralığında gidip gelen dolar kurunda önemli bir hareketlenme şu an için yok. Dün gece Halkbank davası görüldü ve sonucunun bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. Buradan çıkacak sonuç hem Borsa İstanbul’da hem de TL bacaklı tüm paritelerde sert hareketleri beraberinde getirebilir. Özellikle Halkbank lehine alınabilecek bir karar piyasalarda oldukça olumlu bir hava oluşturacaktır. Davanın kabul edilmemesi ve devam etmesi halinde ise zaten devam etmekte olan olumsuz görünüm bir tık daha yükselebilir.

Bugün ABD 10 yıllık tahvil faizleri 1,70 üzerine doğru yolcu gibi görünüyor. Bu nedenle ons altın tarafında aşağı yönlü baskılar artmış durumda. Gram altın ise dolar kurunda yaşanan hafif toparlanma ile 450 lira üzerinde tutunmaya çalışıyor. ABD’de bugün gelecek olan çekirdek tüfe verileri oldukça önemli. Bu verilerin piyasa beklentisinin üzerine çıkması halinde dolar tarafında ve ABD 10 yıllıklar tarafında değerlenmelerde artış olabilir bu da onsa olumsuz yansımaya devam edebilir. Tersi durumda ise yani verilerin beklenti altında kalması halinde ise ons altın için yukarı dönüş sinyali gelmiş olabilecek demektir. Geçelim bakalım yatırım kurumları dolar ve altın hakkında bugün nasıl bir fiyatlama bekliyor?

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 13.04.2021

 • Küresel mali piyasalar, yeni haftanın ilk iş gününe, bir miktar da olsa Rusya-Ukrayna arasında cereyan eden gelişmeler ve bu bağlamda Karadeniz ekseninde tırmanan jeopolitik risk algısı ve ısınan sular nedeniyle olumsuz bir seyirle başladı.
 • Dün de bültenimizde detaylı bir şekilde ele aldığımız üzere, İstanbul Boğazları’nın kritik bir rol oynadığı, Türkiye’nin Rusya ile ABD arasında seçim yapmaya zorlandığı beklentisi ile, içeride de hava, özellikle günün ilk yarısında pek de iyimser değildi.
 • Lakin, risklerin şu aşamada çok da tırmanamayacağı beklentisinin gün içinde ağırlık kazanması ile, endişeli hava yerini temkinli bir seyire terk etti. Sabah saatlerinde 8,22 seviyesine kadar yükselen USDTRY kuru, günün ikinci yarısında bildiğimiz seviyeler olan 8,15 etrafında dinlenmeye geçti.
 • Lakin aynı iyimserliği hisse senedi piyasaları için söyleyemiyoruz. Bir tarafta şirazesinden çıkan covid-19 yeni vaka sayıları (hemen hemen her gün dünyada en yüksek vaka sayıları Türkiye’den geliyor) nedeniyle gündemde olan tam kapanma risk, diğer tarafta ise belki de Ukrayna ile Türkiye diyaloğuna karşı Rusya’dan gelen 15 Nisan – 1 Haziran arası gidiş / dönüş uçak seferlerinin sınırlandırılması moralleri bozdu.
 • Bir tarafta Almanya’nın Türkiye’yi riski bölge ilan etmesi ardından, Rusya’dan gelen haberlerin de turizm sezonu için olumsuz olacağı beklentisi, diğer taraftan TCMB verilerine göre Şubat ayı ödemeler dengesi rakamlarının geçen yılın aynı ayına göre neredeyse ikiye katlanarak 2,6 milyar dolar (artan emtia fiyatları) olması, ülkenin döviz girişine ihtiyaç duyduğu bir ortamda keyifleri kaçırdı.
 • TÜİK verilere göre ise, Şubat ayında işsizlik oranı mevsim etkisinden arındırılmış bir şekilde geçen aya göre 0,7 puan yükselerek %13,4 seviyesine yükselirken, en geniş tanımlı işsizlik oranı %28,3 ; genç nüfusta işsizlik oranı ise 0,4 puan artışla %26,9 oldu.
 • Bu hafta Perşembe günü sonuçlanacak TCMB’nin olağan PPK toplantısı, haftanın en önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. Piyasa beklentisi, enflasyonun ivme kazandığı bir ortamda, politika faizinin %19 seviyesinde sabit tutulacağı yönünde. Takdir edersiniz ki, ileriye dönük bir ciddi bir rehberlik görevi üstlenen ve karar sonrası açıklanan politika metni de piyasalar açısından önem arz ediyor. Acaba PPK, “şahin” duruşunu koruyarak metinde  “gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır” ifadesine yine yer verecek mi?
 • Türkiye’de artan vaka sayıları ardından (dün 55bin vaka 243 can kaybı) Sağlık Bakanı Sn. Koca’nın bugün kabine toplantısında önlemler sunacağını okuyoruz. Olası bir tam kapanma, piyasalarda var olan sancılı havayı daha da tırmandırabilir.
 • ABD’de yıllardır devam eden Halkbank davasında temyiz duruşması sona erdi. Mahkeme heyeti duruşma sonunda karar açıklamazken, Halkbank’ın “Yabancı Devlet Dokunulmazlık Yasası” kapsamında ABD’de yargılanıp yargılanamayacağına daha sonra karar verilecek.
 • Çin’in ihracatı Mart ayında dört yılın en yüksek seviyesine yükselmesi ile, yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında iyimser bir seyir görülüyor. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde ise yatay bir seyir hakim. Mali piyasaların gündeminde bugün içeride ve İngiltere’de sanayi üretimi, ABD’de ise TÜFE enflasyonu takip edilecek. Cuma günü ABD’de ÜFE’nin 10 yılın zirvesine çıktığını not etmiştim!
 • Başkan Biden, ABD altyapısını iyileştirmek için yaptığı 2,3 trilyon dolarlık teklifiyle ilgili Cumhuriyetçilerle ortak çalışma konusunda çağrısını yinelediğini görüyoruz. Sağlık krizinde devam eden ultra gevşek para politikası, bol bol para, trilyonlarca dolar harcama, düşük faizlere rağmen, halen daha kıymetli madenlerin beklediğimiz kıvılcımı yakalayamadıklarını not etmek gerekiyor. Sabırla bekliyoruz.
 • Bu arada, Bitcoin 60bin dolar seviyesinin üzerinde günlerdir keşif uçusu yaptığını görüyoruz. Bir önceki zirve olan 61,780 geçilmesi durumunda, yeni zirve isteği açık olacaktır. Ethereum da benzer bir şekilde 2,200 dolar seviyesinin ötesine göz dikmiş durumda. İlgi ve alaka coin piyasasında
 • olduğundan, yukarıda da izah etmeye çalıştığım üzere, kıymetli madenler şimdilik biraz gözden düştü. Bakalım bugün ABD enflasyonu bizlere nasıl bir yön tayin edecek.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Analizi – 13.04.2021

TCMB PPK toplantısı haftanın en önemli gelişmesi olarak ortaya çıkıyor. Kurul, Şahap Kavcıoğlu başkanlığında ilk kez toplanacakken piyasa beklentisine göre faiz artışı öngörülmüyor. Dün açıklanan Türkiye İşsizlik oranı yüzde 13,4 olarak gerçekleşirken toplam işsiz sayısı 4 milyon 236 bin kişi oldu.

Bugün açıklanacak olan ABD TÜFE endeksi kurda fiyat hareketliliğine neden olabilir. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin sürmesi beklenen kurda 8,20 ve 8,25 TL direnç seviyeleri takip edilecek. Olası aşağı yönlü hareketin oluşması durumunda ise 8,10 ve 8,05 destek seviyeleri test edilecek.

İntegral Yatırım – Altın Analizi – 13.04.2021

Ons altında işlemler bu sabah forex piyasasında 1749 seviyesi yakınlarından geçiyor. Ons altın, tahvil faizlerinin yeniden yükselişe geçmesiyle beraber baskılanıyor. Bu sabah Dolar Endeksi 92.27, ABD 10 yıllıkları ise %1.69 yakınlarında fiyatlanıyor. Piyasalar TSİ 15:30’da ABD’den gelecek Mart ayı TÜFE verisine odaklandı. Beklentiler verinin yıllık %2.5 seviyesinde açıklanması yönünde. TÜFE verisinin beklentileri ne ölçüde karşılayacağı konusu tahvil faizlerine ve ons altına yön verebileceğinden yakından takip edilmeli.

Teknik Analiz: Ons altın 22 ve 50 günlük ortalamalar arasındaki bant hareketini terk ederek 22 günlük ortalamayı aşağı yönde kırdı. Değerli metalde yön belirlenebilmesi için 22 günlük ortalama olan 1730 seviyesi altında kalıcılığı izlenecek. Bu seviye altında 1700 seviyesine doğru satışlar güçlenebilir. 1730 seviyesinin yukarı yönde kırılması halinde ise tekrar 1730-1753 aralığındaki bant hareketine geri dönülebilir.

Dirençler: 1730 / 1753 / 1800
Destekler: 1700 / 1675 / 1644

Marbaş Menkul – Borsa Değerlendirmesi – 13.04.2021

Sabah Sanayi Üretimi, Perşembe günü de PPK toplantısı olmak üzere bu hafta odaklar yurt içeride olacak. ABD başta olmak üzere küresel borsa endeksleri Fed Başkanı Powell’ın röportajından destek buldu. Ekonomik verilerin de güçlü gelmesiyle borsalardaki artış devam ediyor.

Borsa İstanbul ise Perşembe gününe kadar negatif ayrışmaya devam edecek izlenimi uyandırıyor. Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim artarken içinden geçtiğimiz dönemde TL varlıkların görünümünde Türkiye’nin dış ilişkilerindeki seyir etkili olmakta. ABD’de Halkbank’ın temyiz mahkemesinde dün dava ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Koronavirüs vaka sayılarındaki artış Türkiye’de kapanma riskini artırıyor. Piyasa perşembe günkü PPK toplantısından bir faiz değişikliği beklemiyor, bu da toplantı sonrası Türk Lirası ve TL varlıkların üzerindeki baskının azalabileceği anlamına gelmekte. BIST-100 dün 1.375 seviyesinden kapanış yaptı ve düşüş baskısından kurtulması adına bu seviyelerin üzerinde kalması gerekiyor. 1.400’e yaklaşmadığımız takdirde sırasıyla 1350, o seviye kırıldığında ise 1.300’e kadar düşüş normal karşılanacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.