Dolar Ne Olur? Altın Yükselir mi? Bitcoin Neden Düşüyor? Güncel Yorumlar

0

Piyasalarda volatilite oldukça yükse. Dün Yellen’ın açıklamaları piyasalarda bir miktar dolara dönüşü hızlandırdı. Bunun sonucu olarak da hem dolar kuru yükseldi hem de DXY ve ABD tahvil faizlerinde yukarı yönlü hareketler yaşandı.

1,890 dolar seviyesinde tutunmaya çalışan ons altın ve 38 bin dolar altında negatif fiyatlama içerisinde olan bitcoin yatırımcıları tedirgin. Bitcoin ve kripto para birimleri için hem Japonya Merkez Bankası hem de Güney Kore tarafından açıklamalar olumsuz. Öncesinde Çin’den de benzer açıklamalar gelmişti. Yani Asya kıtası kripto paraların bu kadar yaygın kullanılmaya başlanılması ve yatırım araçları içerisinde yer alıyor olmasından duydukları rahatsızlıkları belirtmeye başlamış durumdalar.

Dolar 8,50 seviyesinden güne başlıyor. Muhtemelen bugün de yukarı yönlü ani ataklar yaşanabilir. Bu nedenle yatırımcıların dikkatli olmaları gerekiyor. Yükselen dolarla birlikte gram altında 520 lira sınırına dayanmış durumda. Ons altın geriliyor olsa da, doların yükselişi gram altın fiyatlarının yukarıda kalmasına neden oluyor diyerek geçelim güncel uzman yorum ve değerlendirmelerine.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 28.05.2021

  • Türk mali piyasalarında var olan kırılganlık dün de korunmaya devam etti. Türk insanının barometre olarak kullandığı USDTRY kuru, dün kamu kaynaklı döviz satışlarına (bu bir piyasa dedikodusu ve teyide muhtaç) rağmen 8,55 seviyesinin test ederek tüm zamanların rekor seviyesine dayanırken, EURTRY 10,40 , GBPTRY ise 12,10 ile rekorunu bir adım daha kuzeye taşıdı.
  • Böylelikle, Türk Lirası sepet bazında tüm zamanların en değersiz seviyesine yükseldi. Son haftalarda, bültenimizde, USDTRY kurunda potansiyel bir yükselişe zemin hazırlayacak teknik bir formasyonun oluşmaya başladığını söyleyerek, okurlarımızı bu yönde uyarmaya çalışmıştık.
  • Kurda yaşanan yükselişin arka planında makro ekonomik anlamda cari açığın fonlanması ile başlayan sancılı süreç yatıyor. Turizm gelirlerinin, artan vaka sayıları ve beraberinde sürü aşılanmasında yaşanan gecikmelere nedeniyle bu sene (döviz girişi) destek veremeyecek olması, öte yandan, yabancı yatırımcıların eksi gücü ile Türk Mali piyasalarında boy göstermemesi (sermaye hareketleri) ve belki de en önemlisi TCMB rezervlerine yönelik soru işaretleri (güven erozyonu) topyekun kurun sebep değil sonuç olduğunu bizlere anlatmaya yetiyor.
  • USDTRY kuru, dün akşam üzeri, günlerdir beklediğimiz yükseliş hareketini teyit edercesine 8,55 seviyesine varan bir yükseliş kaydetmesi, alternatif piyasaları da bozdu. TL’nin dolar karşısında değer kaybı, içerde BİST100 endeksinin günü %0,8 düşüşle tamamlamasına neden oldu.
  • İçeride sancılı seyir gözle görülür bir şekilde devam ederken, dışarıda ise iyimserlik korunuyor. ABD borsaları geceyi ılımlı bir yükseliş ile tamamlaması ardından sabah saatlerinde Asya piyasalarında coşkulu bir yükseliş görülüyor.
  •  Özellikle yatırımcılar, ABD’nin dünyayı COVID-19 salgınından çıkaracağına ve Biden yönetiminin multi-trilyon dolarlık harcama iyimserliğine paralel Asya hisse senedi piyasaları yükselişini yedinci güne taşıdı.
  • Gösterge endeks Tokyo borsası %2,2 yukarıda işlem görüyor. Hisse senetlerinin yükselişine karşı, bütçe harcama artışı, ister isteme kendisini hafif de olsa tahvil faizlerini kıpırdatarak gösteriyor. Heyecan yapmaya şimdilik gerek görmüyoruz. ABD 10 yıllık tahvil getirisi %1,60 seviyesinden ve piyasalar hazır su akarken testiyi (getiri arayışı) doldurma telaşında!
  • Kıymetli madenler cephesinde, sakin seyri korunmaya devam ediyor. Altın 1,900 dolar, gümüşse 28 dolar seviyesinin hemen altında işlem görüyor. Her ikisinde de yönün yukarıya olduğu görüşümüzü koruyoruz. Özellikle, gümüşte, 27,30 seviyesi aşağı yönlü geçilmeden, yukarı yönlü isteği devam edeceğine inanıyoruz.
  • Kripto para cenahında ise, amiral gemi Bitcoin, 200 günlük basit hareketli ortalamaların altında kaldığı sürece (bugün için 40,790) olası bir yukarı yükselişten şimdilik söz edemiyor, hatta risklerin aşağı yönlü artmaya başladığını da düşünüyoruz.
  • Bugünün veri takviminde, Türkiye’de ekonomik güven endeksi ve TCMB aylık rezerv ve likidite raporu takip edilebilir. Dışarıda ise dikkatler, FED’in yakinen takip ettiği ve önemli bir enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE (kişisel tüketim ve harcama) verisi üzerinde olacaktır.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Analizi – 28.05.2021

Açıklanan ABD büyüme verisi beklentilere paralel yüzde 6,4 olarak gerçekleşti. Bir diğer önemli veri olan işsizlik haklarından başvuruları ise 406 bin kişi olarak açıklandı.

Dolar/TL’deki yukarı yönlü hareketin hızlandığı görülürken dün 8,50TL fiyat seviyesinin üzeri test edildi. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,55 ve 8,60 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor.

Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,45 ve 8,38 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

Tacirler Yatırım – Dolar Yorumu – 28.05.2021

Türk lirasındaki negatif ayrışmanın dün de devam ettiği takip edildi. GOÜ para birimleri, dolar endeksindeki zayıf seyir paralelinde dün alıcılı seyrederken, Türk lirası ise dolar karşısında %0,51’lik değe kaybı ile en kötü performans gösteren gelişen ülke para birimi oldu. Bununla birlikte USDTRY paritesi dün 8,5441 seviyesine kadar yükselmesinin ardından günü 8,50 seviyesinden yükselişle tamamladı.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 8,4930 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin 90,05 seviyesinde hareket ettiği, ABD 10 yıllık tahvil faizinin ise %1,6220 seviyesinde bulunduğu görülüyor. USDTRY paritesindeki yükseliş eğiliminin sürdüğünü ve teknik göstergelerin yükseliş sinyali vermeye devam ettiğini görmekteyiz.

Teknik göstergeler kurun kısa vadede 8,40 seviyesi üzerinde tutunabileceğinin ve 8,40 – 8,55 bandında işlem görebileceğinin sinyalini veriyor. Kurun 8,55 seviyesini aşması durumunda ise Kasım ayında test edilen zirve bölge olan 8,58 – 8,5850 bandı takip edilecek.

Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda kurda 8,40 seviyesi altına inilmedikçe geri çekilmelerin sınırlı kalabileceği görüşündeyiz.

Bugün yurt içinde S&P Türkiye değerlendirmesi, Nisan Dış Ticaret verileri ve Mayıs Ekonomik Güven Endeksi verileri takip edilecek. Yurt dışında ise ABD’den gelecek olan Nisan Ayı Kişisel Gelir & Kişisel Harcamalar ve PCE verileri ile ABD Mayıs Ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi (Nihai) ve Euro Bölgesi Mayıs Ayı Tüketici Güven Endeksi verileri izlenecek.

Ahlatçı Yatırım – Altın Yorumu – 28.05.2021

Ons Altın’ın yatay bir hareket izlemesi Gram Altın’ın seyrini baskılarken ve Dolar/TL’ kurundaki yukarı yönlü hareketin hızlanmasıyla birlikte Gram Altın’da 519 TL seviyeleri görüldü. Siyasetin yoğun gündem maddeleri ile döviz kurundaki artışın devam etmesi Gram Altın tarafında olumlu seyrin devam etmesi bekleniyor.

Gram Altın’da yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 520 ve 530 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumunda ise 510 ve 500 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor.

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde tekrardan 1,60 seviyelerinin görülmesi Ons Altın’da satış baskısı yarattı. ABD hükümeti tarafından açıklanacak altyapı paketi enflasyon üzerinde etkili olacağı beklentisi Ons Altın için önemini koruyor. ETF yatırımcılarının tekrardan Altın almaya başlaması genel beklentinin Ons Altın’da yükselişin devam etmesi yönünde.

Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1905 ve 1915$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1890 ve 1883$ destek seviyeleri yakından izlenecek.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.