Dolar Ne Olur? Altın Yükselir mi? Güncel Piyasa Analizleri – 16.06.2021

0

Dolar kuru güne 8,55 üzerinde başladı. Dün 8,58 seviyesini aşarak korkutan kur tarafı bugün daha sakin görünüyor, tabi şimdilik 🙂 Malum bugün ABD Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak faiz kararı bulunuyor. Tüm piyasalar gibi TL varlıklarda gözlerini oraya çevirmiş durumda.

Türk Lirası varlıklar için bugün oldukça önemli. Çünkü akşam FED yarın ise TCMB faiz kararı açıklanıyor. Üstüste iki önemli faiz kararının piyasalarda nasıl bir etki oluşturacağı merak ediliyor.

Dolar kurunda yaşanan yükselişler 8,58 seviyesi üzerinde tutunan bir kuru beraberinde getirirse yeni zirve noktalar görülmek istenebilir. Ancak şu an için bu tarz yukarı hareketi destekleyen bir haber akışı da bulunmuyor. Bu nedenle de kurda aşağı yönlü hareket gün içi daha ağır basıyor. Ancak FED’in akşam sahneye çıkmasıyla beraber nasıl bir fiyatlama olur orası muamma olarak gizemini koruyor.

Altın fiyatları son dönemde ABD verileri ve FED’e en çok bağımlı olan finansal ürünler olarak gösteriliyor. Bu nedenle bugün için altın fiyatı oldukça hareketli olabilir. Dolayısı ile bugün FED’in enflasyon ve faiz oranlarında ileriye yönelik beklentilerinde yapabileceği güncellemeler altın için kritik öneme sahip oalcak. Yine FED Başkanı Powell’ın bu yöndeki açıklamaları da başta altın olmak üzere, döviz kurları, borsa, emtia ve kripto para piyasalarında da etkiye sahip olacaktır.

Kripto paralarda bir miktar toparlanma yaşanıyor. Elon Musk’ın bitcoin ile Tesla araç alım satımına önümüzdeki dönemde yeniden dönebileceğine dair yeşil ışık yakması ile birlikte Bitcoin fiyatı 40 bin dolar üzerine yükseldi. Bu seviye üzerine kalmaya çalışan Bitcoin ve altcoinlerde de gözler akşamki FED toplantısına çevrilmiş durumda olacak diyerek geçelim günün öne çıkan uzman yorum ve analizlerine.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 16.06.2021

 • G7 ve Nato zirvesi, özelinde de Erdoğan-Biden görüşmesi artık geride kalırken, Türk mali piyasaları dün günü olumsuz bir şekilde tamamladı.
 • USDTRY kuru, hatırlanacağı üzere, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, faiz konusunda TRT ekranlarında yaptığı açıklama ile 8,88 seviyesine kadar ilerlemişti. Akabinde, S400 konusunun çözüleceği beklentisi, hatta çözüldüğü dedikodusu ile 8,28 seviyesine varan bir geri çekilme kaydetse de, dün gün içinde yeniden 8,60 seviyesine yelken açtı.
 • USDTRY kurunda, mevcut beklentiler ve ekonominin geçtiği darboğazı bir ara getirdiğimizde, duruşumuz aslında pek de değişmediği ve riskleri halen daha yukarı yönlü görmeye devam ettiğimiz söylemek gerekiyor.
 • Dün hisse senedi piyasası, USDTRY kurunun kazanımlarını geri vererek sert bir yükseliş yaşamasına paralel, sabah saatlerinde sert bir satış baskısına maruz kalsa da, günün ikinci yarısında tablo bir nebze de olsun değişti. Özelinde, piyasalarda, tıpkı Nato Zirvesi öncesi S400 konusunda mutabakat sağlandığı haberi gibi, bu sefer de ABD’de görülen Halkbank davası ile ilgili bir uzlaşı olduğuna ilişkin bazı söylentiler, endekste düşüşü durdurdu.
 • Bu minvalde, Halkbank hisseleri günü %6 yükselişle tamamlarken, BİST100 endeksi de kayıplarının bir kısmını telafi ederek günü %0,8 oranında düşüşle tamamladı. Dedikodu mekanizmasının son dönemlerde etkili olmaya başladığını görüyoruz. Halkbank konusunda bir mutabakat olmadığı bizzat Banka tarafından dile getirildi!
 • G7 ve NATO Zirvesi’nin ardından dün ABD-AB Zirvesi düzenlendi. ABD ile AB, uçak (Airbus-Boeing) sübvansiyonları konusundaki yaklaşık 17 yıllık ihtilaflarında, aralarındaki ilişkileri zedeleyen bir dizi Trump dönemi tarifelerini beş yıl süreyle askıya alarak bir ateşkes üzerinde anlaştılar.
 • ABD Başkanı Biden ile Rusya Devlet Başkanı Putin, bugün Biden’ın göreve başlamasından bu yana ilk görüşmelerini, Cenevre’de, göl kıyısı bir villada, yaklaşık 5 saat süreceği öngörüsü ile başlıyor. Zirve öncesinde, büyük anlaşmazlıklar nedeniyle herhangi bir atılım için beklentilerin oldukça düşük olduğunu itiraf edelim. Bölgesel konular, siber saldırıdan, ABD seçimlerine müdahale ve Ukrayna’ya kadar uzanan büyük sorunların varlığı kabul edilse de, her iki taraf da, görüşmenin daha büyük ve öngörülebilir bir yol açacağını umduklarını söylediler. Görüşmenin, bir noktada, G7 ve Nato zirvesinde olduğu üzere Çin’e odaklı geçeceğini tahmin ediyoruz.
 • Bugün takvim açısından önemli bir gün. FED’in kritik FOMC toplantısı öncesinde piyasalarda bir miktar da olsun gerginlik söz konusu. Piyasalar, enflasyon konusunun her ne kadar geçici nedenlere bağlansa da (örneğin uçak biletlerinde yaşanan fahiş artışlar…) FED’in politika duruşunu biraz da olsa sıkılaştırma sinyali verebileceğinden endişe duyuluyor.
 • Piyasalar, gece geç saatlerde sonuçlanacak toplantı sonrası, Başkan Powell’ın basın toplantısını büyük bir heyecanla takip edeceklerdir. FED’in bilanço büyüklüğünün 8 trilyon dolara dayandığı ve çekirdek enflasyonun son 28 yılın zirvesine çıktığı bir ortamda, acaba FED üyeleri halen daha enflasyon tehdidini ‘geçici’ olarak nitelendirmeye devam mı edecek, yoksa rahatsızlığını belirterek kulaklardan fışkıran likiditenin yavaş yavaş azaltılacağı yönünde ipuçları mı vermeye çalışacak. Bunu hep birlikte bu akşam anlayacağız.
 • TCMB, dün akşam, Türk Lirası karşılığında Çin Yuanı ile yapılan swap (takas) anlaşmasının detaylarını açıkladı. Bu anlaşmanın TCMB’nin net döviz pozisyonunu değiştirmediği not düşmek gerekiyor. Bu arada, FED ardından yarın sonuçlancak TCMB’nin olağan faiz toplantısında faizlerde değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. Bununla birlikte, politika metnindeki ibarelerde değişiklik olup olmayacağı dikkatle izlenecek.
 • Dün Türkiye’de 1 günde 1,2 milyon kişi aşılanarak rekor kırıldı. Aşılanma sürati, tablonun devam edeceği görüşünden hareketle, geç de olsa, turizm, ulaştırma, yeme-içme ve eğlence sektöründe yeniden hareketliliğe neden olabilir.
 • Aşılanma hızının dünya genelinde de süratli bir şekilde devam ettiği düşünülürse, Brent cinsi petrolün de bu sabah 75 dolar seviyesine dayanmasını da yadırgamamak gerekiyor. Hatırlanacağı üzere, sene başı büyük bir heyecanla girdiğimiz gümüş pozisyonumuz, geçen 6 aylık zaman diliminde bizlere istediğimiz getiriyi veremeyince, petrol piyasasındaki hareketten faydalanmak adına ABD borsası Nasdaq’da işlem gören XLE (enerji ETF) satın alarak geçen hafta portföy değişikliğine gitmiştik. Dün Goldman Sachs’da benzer bir şekilde, petrolün 100 dolar olma ihtimalini göz ardı etmediklerini söylediler.
 • Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında hakim rengin kırmızı olduğunu görüyoruz. ABD borsalarının vadeli işlemlerinde kararsız bir seyir var. Piyasa oyuncuları, yukarıda da izah etmeye çalıştığım üzere, her ne kadar FED’den bir faiz hamlesi veya tahvil alım programında değişiklik beklemeseler de, Başkan Powell’dan gelebilecek enflasyona karşı bir rahatsızlık ihtimaline karşı teyakkuz halinde olduklarını görüyoruz.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Yorumu – 16.06.2021

NATO zirvesinde yapılan görüşmelerinin ardından beklentinin tamamlanmasıyla birlikte döviz kurunda yukarı yönlü hareketin oluşmasına neden oldu. Gün içerisinde oynaklığın arttığı görülürken ülke risk priminde artış dikkat çekti. Bugün gerçekleştirilecek olan FOMC toplantısı sonrasında fiyatlarda yukarı yönlü hareket devam edebilir.

Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,60 ve 8,64 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,50 ve 8,44 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

A1 Capital – Dolar Yorumu – 16.06.2021

USDTRY grafikte 8,44 – 8,59 arasında işlem gördü ve seans kapanışında 8,5440 seviyesinde görüldü. Bu sabah 8,56 işlem görmekte. 8,44 seviyesi gün düşüğünden sonra yükselerek 8,59 seviyesine kadar yükseldi. 8,50 üzerinde kalıkça yükseliş baskısı artacaktır ve dirençlerini 8,60 – 8,64 – 8,68 olarak görüyoruz. 8,50 aşağısında ise desteklerini 8,46 – 8,43 – 8,38 olarak görüyoruz

Direnç: 8,58 – 8,64 – 8,68
Destek: 8,50 – 8,46 – 8,43

Ahlatçı Yatırım – Altın Yorumu – 16.06.2021

Enflasyon beklentileriyle birlikte yukarı yönlü hareketin hızlanmasıyla 1900$ seviyesi test edilmişti. Ancak dolar endeksinde görülen toparlanma ve Ons Altın’ın 1900$ seviyesi üzerinde kalıcılığın görülmemesi satışlarda etkili oldu. Bugün gerçekleştirilecek olan FOMC toplantısından çıkacak sonuç oynaklık yaratabilir.

Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1867 ve 1874$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1850 ve 1844$ destek seviyeleri yakından izlenecek.

Alan Yatırım – Borsa Yorumu – 16 Haziran 2021

Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi gün içerisinde karışık bir görünüm sergilerken, günün ikinci yarısında banka hisselerindeki yükselişten bulduğu destekle günlük kayıplarının bir kısmını geri aldı ve Salı gününü %0.80 değer kaybıyla 1,442.56 seviyesinden tamamladı.

Global piyasalar bugün FED faiz kararı ve toplantı bitiminde gelecek mesajlara odaklanmış durumda. Global hisse senedi piyasalarındaki görünüme bağlı olarak endeksin güne yataya yakın bir açılış yapması beklenebilir. Endeks gün içerisinde 1,430-1,450 dar bandı içerisinde hareket edebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.