Dolar Yorumları, Altın Analizleri, Bitcoin ve Borsa Beklentileri

0

Dolar kurunda dün sert bir düşüşle beraber sert bir yükseliş yaşandı. İlk etapta 8,30 altına kadar gerileyen dolar kuru sonrasında yükselişe geçerek 8,40 üzerine yükseldi. Şu sıralarda da 8,40 seviyesinin hemen altında fiyatlamalar devam ediyor.

Altın tarafında 1,810 dolar üzerinde bir tutunma var gibi. ABD’de düşen tahvil faizleri ons altın için pozitif. Son günlerde dolar endeksi de bir miktar geri çekildi ancak ons altın henüz net bir çıkış sergileyebilmiş değil.

Gram altın fiyatları da dolar kurunda yaşanan dünkü yükseliş sonrasında yukarı yönlü hareketlendi. Grma altın 490 lira seviyesine kadar çıkmış durumda. Dün 480 lira seviyesine kadar gevşeyen gram altın dolar kurundaki fiyat hareketlerine bağımlı kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bitcoin ve kripto para piyasasında olumsuz haberler gelmeye devam ediyor. Ancak olumlu haber akışları da yok değil. Nitekim şu an için olumlu haber akışlarının yanı sıra marketin olumsuz haberlere ilgisinin daha fazla olduğu hissediliyor. Son olarak dün SEC Başkanı’nın yaptığı açıklamalar sonrasında bitcoin ve altcoinler güne negatif bir başlangıç yapmış durumda. Bitcoin’de 38,500 desteği altına inildi ve bu seviye altında kalıcılık yaşanması halinde kripto piyasasının bir miktar daha gerileyebileceği uzmanlar tarafından vurgulanıyor.

Borsa İstanbul’da dün yükseliş yaşandı. Ancka bu yükseliş genele yayıldı denilemez. Garanti Bankası hissesi öncülüğünde yaşanan yükselişle beraber BIST tarafında pozitif bir seyir izlendi. Yurt dışı hisse senedi piyasalarının bu sabah pozitif fiyatlanması dikkate alındığında, Borsa İstanbul tarafında da yukarı yönlü bir açılış mümkün gibi görünüyor diyebiliriz.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 04.08.2021

 • TÜİK tarafından dün açıklanan Temmuz ayı enflasyon rakamların, haftalardır yaz rehavetinde sakin bir şekilde salınan Türk mali piyasalarında büyük bir volatilite yarattı.
 • TÜFE piyasa beklentilerinin üzerinde %1,8 artış kaydederek yıllık manşet enflasyonu %18,95 ile 27 ayın zirvesine taşıdı. Benzer bir şekilde, manşet ÜFE de %2,46 artarak yıllık gerçekleşmeyi son 33 ayın zirvesi olan %44,92’ye taşıdı.
 • Aşağıdaki grafikten de görülebileceği üzere, yıllık bazda ÜFE ile TÜFE arasındaki fark 26 puan açılarak yeni bir rekor daha kırdı. Hatırlanacağı üzere, “enflasyon üzerinde bir politika faiz” duruşu benimseyen ve iletişimini bu paralelde yürüten TCMB’yi, gelinen noktada, reel faiz makasının kapanması nedeniyle sancılı bir süreç bekleyebileceğini düşünüyoruz (Politika faizi %19,00 , enflasyon %18,95).
 • TCMB’nin önemle takip ettiği çekirdek göstergelerden C tanımlı enflasyon, Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre sınırlı gerileyerek %17,22 artış kaydetti. TCMB’nin bugünden sonra iletişiminde manşet verilerden ziyade çekirdek verilere ön plana çıkaracağını ve faiz artırımının gerek olmadığının altını çizeceğini düşünüyoruz. Kavcıoğlu da tıpkı Powell gibi “enflasyon geçicidir” söylemine geçebilir.
 • Enflasyon rakamları neresinden bakarsak bakalım olumsuz olsa da, dün piyasa yansıması ilk etapta olumsuz olmadı. Dün de bültenimizde söz ettiğimiz üzere, TL, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında Temmuz ayında olumlu ayrıştı. Günün ilk yarısında, olumsuz veriye rağmen, TCMB’nin faiz indirmekte zorlanacağı görüşünün ön plana çıkması ile, USDTRY kurunda ara bir seviye olarak ön plana çıkardığımız 8,30 seviyesi test edilse de, kalıcı olamadı.
 • Türk Lirasında, gerek yaz rehaveti, gerekse de son dönemlerde kaydedilen turizm gelirlerinde artış gibi TL’nin hanesine yazılacak olumlu gelişmelerin ışığında dün test edilen 8,30 seviyesi, belki de kısa vadede dip seviyeler olarak düşünülebilir. Günlerdir bültenlerimizde, önce 8,41 , devamında ara bir seviye olarak 8,30 ve eğer devamı gelirse daha da aşağıda 8,12 seviyesini konuşabileceğimizi paylaşmış, kısa vadeli döviz ihtiyaçları için 8,30 seviyesini ön plana taşımıştık.
 • Dün de piyasa fiyatlaması bu eksende gerçekleşti. Enflasyon sonrası 8,2950 seviyesine kadar gerileyen USDTRY kuru, sonrasında kurumsal kaynaklı alımlarda 8,45 seviyesine kadar yükseldi. Henüz yönün net bir şekilde yukarıya döndüğünü iddia edecek kadar elimiz güçlü değil. Bu minvalde, kurun yeniden 8,30’lu seviyelere gelmesi durumunda, döviz alım ihtiyaçlarının karşılanabileceğinin altını bir kez daha çizmek isteriz.
 • Yaz sıcaklarında sakin bir seyir izleyen Türk mali piyasaları, dün enflasyon verisi ardından sert bir volatilite yaşasa da, hisse senedi piyasası olumlu tarafta kalmayı tercih etti. BİST100 ana endeksi günü %0,65 oranında yükselişle tamamlarken, bankacılık hisselerine gelen alımlarla XBANK günü %2’ye yakın yükselişle tamamladı.
 • Küresel piyasalarda ise hava göreceli olarak sakin tarafta kalmaya dün de devam etti. ABD borsaları geceyi ılımlı yükselişle tamamlarken, gözler artık  bugünden itibaren Amerikan istihdam verilerini takip etmeye başlayacak. Bugün özel sektör (ADP) istihdam verisi, Cuma günü ise tüm konsantrasyon tarım dışı istihdam (TDİ) verisinde olacak. Bugün ayrıca dünya genelinde hizmet sektör PMI verileri takip edilecek.
 • Koronavirüsün halen daha gündemdeki yerini koruması, aşılanma faaliyetlerinin devam etmesi ama biraz da olsun ivme kaybetmesi ile önlemler de peş peşe gelmeye devam ediyor. ABD’de hastaneye yatanların sayısında ciddi artış yaşanması sonrasında, New York’ta restoran, spor salonlarında ve diğer işletmelere girişlerde aşı zorunluluğu getiriliyor. KKTC’de ise aşı olmayan kişilerin PCR testleri ücretli olacağı açıklandı.
 • Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarının büyük bir çoğunluğunda hakim rengin yeşil olduğunu görüyoruz. Ruh halimiz ise koronavirüsün hızla yayılan Delta varyantı nedeniyle temkinli olmaya devam ediyor.
 • Kripto para cephesinde ise hafta sonu bir kez daha 41/42bin seviyesinden kırmızı kart gören Bitcoin, yönünü aşağıya çevirerek son dönemlerin sıkışma bandının alt tarafı olan 29bin seviyesini yeniden test etmeye ilerliyor. Bu sabah 38bin seviyesinin altına gerilediğini görüyoruz. Oyun alanı çizgileri misali, aşağıda 29bin, yukarıda ise 42bin seviyeleri takip edilmeye devam edilecektir. Geçildiği yöne doğru hareketin ivme kazanmasını bekliyoruz. Bizim üzerinde durduğumuz teknik formasyonun hedef seviyesi ise 21bin dolar olmaya devam ediyor.
 • Kıymetli madenler cephesinde, ons gümüşün bu sabah yeniden 25,75 seviyesinde olan 50 günlük basit ortalamasını test ettiğini görüyoruz. 25,75 seviyesinin üzerine yerleşebilirse, görünüm güzelleşecektir. Altın cephesinde ise 1,830 dolar seviyesi geçilmeden heyecan yapmayacağız.
 • Yarın sonuçlanacak İngiltere Merkez Bankası olağan faiz toplantısı ve Cuma gün ABD TDİ öncesinde bugün pariteler cephesinde sakin ve temkinli bir seyir göreceğimizi düşünüyoruz. ABD dolarının piyasa faizi (10 yıllık tahvil) %1,18 ; ABD dolarının piyasa kuru (DXY) ise 92 seviyesinde veriyi sakin bir şekilde bekliyor. 10 yıllık tahvillerin son dönemlerin en düşük seviyesine gerilediğini not etmek gerekiyor. Piyasanın korku endeksi (volatilite endeksi) VIX cephesinde ise ‘korkusuz’ seyir şimdilik devam ediyor.

Gedik Yatırım – Dolar Yorumu – 04.08.2021

Dolar/TL kuru dün 8,2950 ile 8,4457 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 8,4087’den tamamladı. Dün yurt içinde TÜFE aylık %1,80, yıllık ise %18,95 olarak açıklandı. TÜFE piyasa beklentisinin üzerinde bizim beklentimizin ise altında gerçekleşti. Veri sonrası kurda 8,30 seviyesinin altında fiyatlama görülse de günün geri kalanında 8,40’lı seviyenin üzerine doğru alımlar görüldü. Bugün ABD’de ADP özel sektör istihdam değişimi ve ISM imalat dışı PMI verileri ön planda olacak.

Dolar/TL, bu sabah 08:30 itibariyle 8,4023’den işlem görüyor. DXY 92,01 seviyelerinde hareket ederken ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.1760 seviyesinden işlem görüyor.

Ahlatçı Yatırım – Altın Yorumları – 04.08.2021

Dolar endeksinde yaşanan geri çekilmenin devam etmesi halinde Ons Altın’da yukarı yönlü hareket oluşabilir. ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki geri çekilme sonrasında gözler Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinde. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1820 ve 1835$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor.

Satış baskının görülmesi durumunda ise 1805 ve 1790$ destek seviyeleri yakından izlenecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.