EFT İptal Etme Nasıl Yapılır? EFT Ödemesi İptal Edilebilir mi? 2022

0

İnternet ve mobil bankacılık uygulamalarının gelişmesi hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırdı. Artık birçok işlemi banka şubesine gidip sıra beklemeye gerek kalmadan yapabiliyoruz. Bu işlemlerden birisi de para transferi oluyor. Aynı banka içinde havale, farklı bir bankaya da EFT yaparak kolaylıkla paramızı gönderebiliyoruz. Fakat mobil uygulamalar veya bankaların internet şubeleri üzerinden yapılan bu gönderimler bazen soruna da neden olabiliyor. Yanlış kişiye para göndermek, fazla miktarda para göndermek gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bu durumda da insanların aklına yaptığım EFT işlemini iptal edebilir miyim sorusu geliyor. EFT nasıl iptal edilir? EFT işlemi iptal edilebilir mi?

EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

EFT işlemini iptal etmek için birçok seçenek bulunmaktadır. Fakat burada önemli olan işlem gerçekleşmeden önce bu seçeneklerden birisini kullanarak yaptığınız işlemi iptal etmektir. Para transferleri artık çok hızlı şekilde gerçekleşmektedir. Eğer para transferi gerçekleştiyse bu durumda işiniz biraz daha zorlaşacaktır ve yaptığınız işlemi iptal etmek için bankanızla iletişime geçmeniz ve paranın gittiği kişiden geri gelmesi gerekmektedir.

EFT ile ödeme bildiğiniz gibi bir bankadan başla bir bankada bulunan hesaba para transferi anlamına gelmekte. Ancak son dönemde FAST ile ödeme devreye girdi. Bu nedenle yapılan işlemin EFT’mi yoksa FAST ödemesi olduğumu ayırt edilmelidir. Aksi takdirde sorun yaşanabilir. Çünkü FAST ödemesi karşı bankaya anında ulaştırılır.

FAST ile yapılan ödemeler 2000 TL’ye kadar olan işlemlerle sınırlıdır. 2 bin TL üzeri işlemlerde yine EFT ile ödeme yapılması gerekir. EFT saatleri dışında yapılan ödeme işlemleri bir sonraki iş gününe kalacağından bekleyen emir olacak işlenecektir. Bu tür bekleyen emirleri iptal etmek çok da zor değildir.

EFT işlemi gerçekleşmeden iptal etmenin üç farklı yolu bulunmaktadır. Bu üç yoldan birisi yine mobil uygulama veya internet şubesi üzerinden iptal etme ikinci yol bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçme ve son yol da banka şubesine gitmektir. Yaptığınız transfer gerçekleşmeden bu üç yoldan birisini tercih ederek işlemi iptal edebilirsiniz.

Mobil veya İnternet Bankacılığı ile EFT İptali

EFT iptal etme nasıl yapılır sorusunun cevaplarından ilki ve mobil bankacılıktır.  Yapmış olduğunuz EFT ödemelerinizi iptal etmek için mobil bankacılık veya internet şubesini kullanmak en hızlı yoldur.  Çoğu bankanın uygulamasında “bekleyen işlemler” kısmı bulunmaktadır. Bu bekleyen işlemler kısmından mevcut transferlerinizi görebilir ve iptal edebilirsiniz. Bankanız bekleyen işlemler kısmı sunuyorsa uğraşmaya gerek kalmadan tek bir tıklama ile işleminizi iptal edebilirsiniz.

mobil internet bankacılığı ile eft iptal etme
mobil internet bankacılığı ile eft iptal etme, eft iptali nasıl yapılır

EFT işleminizi iptal etmek için en kolay ve hızlı yol budur. Eğer bankanız bekleyen işlemler gibi bir yer sunuyorsa mutlaka ilk başvurmanız gereken seçenek bu yol olur. Para transferi henüz gerçekleşmeden işlemi iptal etmenin en etkili yolu mobil uygulamayı veya internet şubesini kullanmaktır.

Müşteri Hizmetleri ile EFT İptali

İkinci yol müşteri hizmetlerini aramaktır. Eğer bankanızın mobil uygulamasında veya internet şubesinde EFT iptali için bir bölüm yoksa derhal müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Müşteri temsilcisi yaptığınız işlemi iptal edebilir. Bu sayede paranız karşı hesaba geçmeden yeniden iade edilir.

İkinci olarak tercih etmeniz gereken yol budur. Mobil uygulama veya internet şubesinden iptal etmek kadar hızlı olmasa da en hızlı ikinci seçenek olarak karşımıza çıkar. EFT işlemini iptal ederken de hız önemli olduğundan ikinci yol olarak bu seçilmelidir. EFT işlemi henüz gerçekleşmeden paranın transferini durdurmak için müşteri temsilcileri ile hızlıca görüşme sağlayabilir ve işlemi iptal edebilirsiniz.

Banka Şubesine Giderek EFT İptali

Son yol ise bankanın şubesine gitmektir. Hesabınızın bulunduğu şubeye giderek de yaptığınız para transfer işlemini iptal etmeniz mümkündür. Fakat şube size yakın değilse şubeye gidene kadar işlemin gerçekleşme olasılığı yüksektir. Bu nedenle şube üzerinden işlem iptal edilebilecek olsa da bu uzun sürecektir.

banka şubesinden EFT iptali
banka şubesinden EFT iptali, şubeden eft iptali nasıl yapılır

Bu yöntem yerine ilk iki yöntemi kullanmak faydanıza olacaktır. Aksi halde siz banka şubesine gidene kadar işlem gerçekleşecektir ve iptal sağlanamayacaktır. Bu saatten sonra başvuru yapıp paranın gittiği kişinin hesabına bloke koyup paranızı geri almanız gerekecektir. Bu işlem de sizi uğraştıracaktır. Bu nedenle banka şubesine gitmek en son tercihiniz olmalıdır. O an bankanın şubesinin önünde değilseniz işleminizi iptal etmek en uzun bu yolla sürecektir. Bu da siz işlemi iptal edene kadar işlemin gerçekleşmesine neden olabilir.

EFT Yollarken Yanlış Bilgi Girdim Ne Olacak?

En çok sorulan sorulardan birisi de EFT veya havale yaparken yanlış bilgi girersem ne olur? sorusu oluyor. EFT veya havale yaparken karşıdaki kişinin İBAN numarasını veya adını – soyadını yanlış girerseniz bu işlem otomatik olarak iptal edilecektir. Verdiğiniz bilgiler birbirleri ile tutmuyorsa (İBAN numarası ve İBAN numarasının sahibinin adı soyadı) işlem otomatik olarak iptal edilecektir. Bu durumda korkmanıza gerek yoktur.

Hatalı yapılan işlemler otomatik olarak iptal edilecek ve paranız hesabınıza anında geri yatacaktır. Hatalı işlemleriniz için bu nedenle korkmanıza gerek yoktur. Yanlış girdiğiniz bilgiler onaylanmayacak ve EFT iptali otomatik şekilde gerçekleşecektir.

EFT ve havale bazı bankalarda ücretli olarak yapılır. Bazı bankalar ise bu işlemleri ücretsiz gerçekleştirmenize fırsat tanır. EFT ve havalede işlem ücreti ödememek için EFT ve Havale ücreti almayan bankalar başlığına göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.