Piyasa Analizleri, Dolar, Altın Yorumları, Günlük Forex Bülteni-09.09.2021

0

Dolar kuru sert bir yükselişle 8,50 sınırına dayandı. Kavcıoğlu’nun açıklamaları piyasaları memnun etmedi. Açıklamalar sonrasında dolara sert alışlar borsa tarafına ise sert düşüşler geldi. Tabi yurt dışı borsalarda da görüntünün bozulması bu durumda etki oldu.

Bugün ECB faiz kararını açıklayacak ve ABD’de işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verileri izlenecek. Ayrıca FED üyelerinin açıklamalarını da takip etmekte fayda olacaktır.

Ons altın fiyatında sert değer kaybı devam ederken, dolar kurunun yükselmesi gram altında düşüşlerin sertleşmesinin önüne geçmiş oldu. Ons tarafında FED üyelerinin söylemlerini yakından takip etmekte fayda olacaktır.

Bitcoin ve kripto para birimlerinde oldukça belirsiz bir tablo var. BTCUSD 45k üzerinde tutunmayı şimdilik başarmış gibi görünüyor ancak yukarı yönlü hareketler satış baskısıyla karşılaşmaya devam ediyor. Önümüzdeki günlerde nasıl bir fiyatlama olacağı merak konusu.

Borsa İstanbul’da dün oldukça sert satışlar görüldü. Bunun nedeni hem yabancı borsalarda oluşmaya başlayan olumsuz tablo ki bugünde devam ediyor. Bir diğer nedeni de Kavcıoğlu’nun yapmış olduğu konuşmaydı. Piyasalara istediğini veren, piyasaları sakinleştirecek türden bir konuşma olmadı ve bunun üzerine dolar sert bir çıkış yaşarken borsa tarafında da benzer  sertlikte bir niş görülmüş oldu.

İktisatbank – Piyasa Analizleri – 9 Eylül 2021

 • Dün Türk mali piyasaları, güne, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun Alman İş Ortakları toplantısında yaptığı konuşma ile başladı.
 • Başkan, kısa vadede enflasyon görünümünde etkili olan geçici unsurların etkisini yitireceğini, son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini, yılın kalanında gıda enflasyonunun manşet enflasyonun altında kalmaya devam etmesini beklediğini söyledi. Hatırlanacağı üzere, Ağustos enflasyonu ardından manşet veriler yerine çekirdek enflasyondaki gerilemenin iletişimde ön planda yer alacağının altını çizmiştik.
 • Gıda fiyatlarının yükselişinde, Ağustos’taki fiyat artışlarının son 10 yıldaki artışların 3-4 katını aştığını söyleyen TCMB Başkanı, ÜFE-TÜFE enflasyon farkında hammadde fiyatlarında artış, üretimin tüketime yetişememesi ve uluslararası nakliye fiyatlarında artışın etkili olduğunu belirtti.
 • Kavcıoğlu’nun konuşması esnasında, USDTRY kuru durmaksızın yükselerek, 8,48 seviyesine varan bir yükseliş kaydetti. Bazı yorumculara göre, iletişimde gıda kaynaklı enflasyonun ön plana çıkması ve bu nedenle çekirdek göstergelerdeki iyileşmeye işaret edilmesi, Eylül ayında bir faiz indirim sinyali olarak görüldü.
 • Bize göre, en az enflasyon kadar faiz diyen TCMB’nin Eylül ayında faiz indirmesi, bu kadar aydır bindiği dalı kesmesi manasına gelecektir. Faiz indiriminin, Ekim ayındaki baz etkisinin ortaya çıkması ile gündeme gelmesini bekliyoruz. İsabetli bir kararın Kasım ayında alınması daha sağlıklı olacaktır.
 • Hülasa, dün Başkan Kavcıoğlu’nun konuşmasını, TL’de yaşanan değer kaybının tek nedeni olarak görmenin yanlış olacağını düşünüyoruz. Keza, ABD borsaları da geceyi sert düşüşler ile tamamlarken, doların piyasa kuru olan DXY değer kazandı. Bunun da arkasında, son dönemlerde bültenimizde ön plana çıkardığımız üzere, enflasyon yüksek seyretmeye devam ederken ekonomik faaliyetlerin ivme yitirmesi.
 • Piyasaların yavaş da olsa enflasyon tehdidinin geçici bir unsur olmadığını kabul etmeye başladıklarını hissediyoruz. Mesela Türkiye’de TÜFE %19,25 seviyesine yükselirken, ÜFE ise %46 seviyesine dayandı. Aradaki makasın arkasında yatan ana neden yukarıda da değindiğimiz üzere, covid nedeniyle üretimin tüketimi karşılayamaması! Mesela, bu sabah Çin’de açıklanan veriye göre, TÜFE ile ÜFE arasında açılan makas çok açık bir şekilde görülebiliyor: Yıllık TÜFE %0,8 artış kaydederken, ÜFE artışı ise %9,5!
 • Dün yaşanan piyasa türbülansın arka planında, ABD’de önde gelen bankaların hisse senedi piyasaları ile ilgili pahalı olduğu yorumunun da yattığını not etmek gerekiyor. Hisse senedi piyasaları ile ilgili olarak olumsuz yorumlar, artan vaka sayıları, can kayıpları ve bir türlü zirve yapamayan enflasyon da eklenince, küresel risk iştahında bozuldu.
 • Türk mali piyasaları, son dönemlerde yurtdışından olumlu anlamda ayrışmış, TL’nin faiz avantajı hep ön planda kalmıştı. Opsiyon piyasaları da, TL aleyhine bir pozisyonlanmanın olmadığını gösterince, yorumlarımızda, kısa vadeli döviz alım ihtiyaçlarının 8,28 seviyelerinden karşılanmasını salık vererek, uzun pozisyon için ise 8,51-8,52 seviyesinin üzerinde haftalık kapanış teyidinin beklenmesi gerektiğini teknik grafikler aracılığıyla belirtmiştik. Halen daha aynı noktadayız. Gözler bu haftanın kapanış kurunda olacaktır.
 • Bugün gözler Avrupa Merkez Bankası’nın olağan Eylül ayı toplantısında çevildi. Hafta içinde, bültenimizde belirttiğimiz üzere, toplantıya atfedilen önem büyük. Keza, pek çok ECB yetkilisi, enflasyonun Avrupa’da da multi yılların zirvesine yükselmesi nedeniyle teşviklerin geri alınması konusunda seslerini yükseltti. Somut bir karar çıkması durumunda, piyasa yansımasının da büyük olacağını düşünüyoruz. Özellikle EURUSD paritesinde bugün her iki yöne de sert bir dalgalanma bizi bekliyor olabilir.
 • Dünkü piyasa türbülansında yaşanan risk off modu, kıymetli madenlere ilave bir satış baskısı getirdi. Altın 1,830 , gümüş ise 24,75 dolar seviyesindeki dirençlerini aşamayarak, sırası ile 1,787 ve 23,90 seviyelerine geri çekildi. Bültenlerimizi takip eden okurlarımız, her iki enstrümanda da teknik seviyeler aşılmadan alıcı konuma geçmeyeceğimizin altını çizdiğini hatırlayacaktır. Halen daha kenarda bekliyoruz.
 • Yeni gün başlangıcında, dünden sarkan olumsuzluk Aysa piyasalarına da sirayet etmiş. Şangay borsası yatay bir seyir izlerken, diğer bölge borsalarında hakim renk kırmızı. ABD borsalarını da vadeli işlemlerinde düşüşler göze çarpıyor.
 • Mali piyasaların gündemi ECB toplantısında kilitlenmiş olsa da, makro cephede her hafta Perşembe günü olduğu üzere ABD işsizlik maaşı başvuruları takip edilecektir.

Ahlatçı Yatırım – Altın Analizi – 9 Eylül 2021

ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki yükseliş seviyesini korunuyor. Bugün açıklanacak olan ABD işsizlik başvuruları takip edilecekken geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan verilerin beklentinin altında gelmesinin ardından her veri önemini koruyor.

Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1805 ve 1815$ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1790 ve 1780$ destek seviyeleri yakından izlenecek.

Ikon Menkul – Altın Analizi – 09.09.2021

Düşüş eğilimini haftanın üçüncü işleme gününde de koruyan Ons Altın dün 1782 bölgesine kadar düşüş kaydetti. Teknik açıdan bakıldığında, 1717-1834 yükselen hareketin %38.2 fibo düzeltme bölgesi olan 1789 destek bandı ve siyah alçalan trend çizgisi bölgesini test eden değerli maden bu bölge altına kırması durumunda %50.0 fibo bölgesi olan 1775 ve %61.8 fibo bölgesi olan 1762 seviyeleri sonraki destek bölgeleri olarak izlenebilir. Yukarıda ise 1803 bölgesi ilk direnç bölgesi olarak takip edilebilir.

Destekler: 1789-1775-1762
Dirençler: 1803-1817-1834

A1 Capital – Dolar Yorumu – 09.09.2021

Salı günü DOLAR/TL Amerika 10 yıllık tahvil faizindeki yükseliş başta G10 ülke para birimleri olmak üzere EM para birimleri üzerinde baskı oluşturunca Dolar/TL benzer harekette bulunarak 8.26 seviyesinden 8.35 seviyesine kadar yükseliş kaydetmişti. Dün Merkez bankasının çekirdek enflasyona atıfta bulunması ile birlikte kurdaki oynaklığın artarak güne 8 – 21 – 50 günlük üssel ortalamaların üstüne çıkarak 8.4638 seviyesinden güne başladığını görmekteyiz.

50 günlük üssel ortalama 8.4455 seviyesi üzerinde kaldığı sürece 8.51 – 8.53 ve 8.58 direnç seviyeleri olarak görülürken destekler ise 8.38 – 8.35 ve 8.20 olarak görülmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.