Golden Cross Nedir, Nasıl Yorumlanır, Ne İşe Yarar?

0

Golden cross, sermaye piyasasında yer alan araçların kısa ve uzun vade grafiklerinin birbirleri ile kesiştikleri noktaları ifade etmekte olan bir tanım olarak bilinmektedir. Bu tanıma bağlı olarak kısa ya da uzun vadeli hareketlerin ortalamalarının birbirleriyle kesişmeleri olarak da açıklanabilir. Borsada golden cross tanımının Türkçe karşılığına baktığımızda ise Altın kesişme olduğu görülmektedir.

Golden cros, uzun vadeli hareketli ortalamaların sahip olduğu seyir ile kısa vadeli ortalamanın kesiştiği notayı tanımlamak için kullanılmakta olan bir kavramdır. Daha iyi anlaşılabilmesi için bir örnek vermek gerekirse; diyelim ki bir emtianın 200 günlük hareketlerinin ortalaması 200 TL, diğer yandan kısa vadeli olarak değerlendirilebilecek 20 günlük hareket ortalaması da 200 TL. İşte bu bir kesişme noktası yani golden cross olarak açıklanmaktadır.

Golden Cross Ne İşe Yarar?

Borsa da ya da diğer yatırım araçlarında bir ön görüde bulunmak, güçlü bir tahmin yapabilmek için reel verilere ihtiyaç duyulmaktadır. Yatırımcıların, ileriye dönük hareketleri tahmin etmek için kullandıkları yöntemlerden bir tanesi de teknik analizler içinde kabul edilen, mum grafiklerdir. Mum grafik, strateji geliştirmek amacıyla yatırımcıların incelediği grafiklerdir. Düşüş ve çıkış hareketlerini incelemede kullanılır. Ayrıca, yorumlanması diğerlerine göre bir nebze kolay olduğu için sıkça tercih edilmektedir.

Golden cross ne işe yarar sorusuna da aynı şekilde cevap vermek mümkündür. Golden cross, mum grafikler temelinde oluşturulan, kısa vade ve uzun vadenin kesiştiği noktadır. İleriye yönelik tahminler yapılırken kullanılır ve oldukça etkili bir yöntem olarak bilinmektedir. Fakat golden crossun ne olduğunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir noktada nasıl yorumlanması gerektiğidir.

Golden Cross Nasıl Yorumlanır?

Golden cross yorumlama, kabaca tabirle uzun ve kısa vadenin kesişim noktaları üzerinden tahminler yapmak demektir. Golden cross genellikle fiyatlandırmanın yükseliş eğilimi içerisine girdiğini ya da girebileceğini ifade etmektedir. Örneğin, kesişim noktasının ardından kısa vadeli ortalama eğer yükselmeye devam ediyorsa bu güçlü bir yükselişin yaşanacağı anlamına gelmektedir. Bu durumda uzun süreli bir yükseliş geleceği yönünde tahminler yapılmaktadır.

Golden cros yakalayan yatırımcılar, genellikle yükselişe göre pozisyon almaktadırlar. Bu da hacmin yükselmesi ve fiyatlandırmanın artışına neden olan asıl faktör olarak değerlendirilmektedir.

Golden cross ile yakından ilgilenen yatırımcıların ilgisini çeken bir diğer konuda death cross olarak öne çıkmaktadır. Golden crossa benzer olan fakat taban tabana zıt olan death cross da uzun ve kısa vade ortalamalarının kesişim noktasından sonra kısa vade ortalaması, uzun vade ortalamasının altında düşer. Yani golden cross da gerçekleşen olayın tam tersi gerçekleşmiş olur. Bu durumun gerçekleşmesi de büyük ve uzun süreli bir alçalma eğiliminin habercisi olarak bilinmektedir.

Golden Cross Nerelerde Kullanılır?

Golden Cross yöntemi özellikle forex piyasalarında kullanılan bir yöntemdir. Ancak bunun yanı sıra hisse senedi, opsiyon piyasası, kripto para piyasaları gibi farklı finansal piyasalarda da kullanılabilir.

Önemli bir teknik analiz yöntemi olarak karşımıza çıkan Golden Cross yöntemi sayesinde daha tutarlı işlemler yapmak mümkün olabilmektedir. Ancak yine de sadece bu yöntem kullanılarak elde edilen verilere odaklanıp işlem açmamak gerekir.

Teknik analiz ve temel analiz bir bütündür. Bu kapsamda bir çok farklı indikatör ve veri bir arada düşünülerek yatırım yapılması daha mantıklı olacaktır.

Golden cross nedir konusunu ince ayrıntıları ile açıkladık ve yorumlamasına yer verdik. Fakat unutulmamalıdır ki borsaları tetikleyen çok sayıda faktör vardır. Golden cross dahil olmak üzere yapılabilecek analizler, hiçbir zaman garanti bir sonuç sağlamaz. Daha kesin bir sonuç alabilmek adına golden cross görülen hissenin temel analizine de bakılmalı ve diğer teknik analiz yöntemleriyle de desteklenmelidir. daha detaylı bilgiler için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.