Güncel Piyasa Haberleri Dolar Yorumları, Altın ve Bitcoin Analizleri

0

Dolar kuru güne sakin başlıyor. 8,63 civarında fiyatlanan kur dün piyasa kapanışı sonrası gelen HDP kapatma davasından pek etkilenmiş gibi görünmüyor. Borsa İstanbul tarafında da hafif yukarı yönlü bir açılış beklentisi hakim.

Bugün AB büyüme verisi ile ABD’de iş imkanları ve personel değişim oranı verisi açıklanacak. Bu veriler eşliğine dolar endeksi ve ABD 1 yıllık tahvil faizlerindeki hareketler piyasalar üzerinde belirleyici olabilir.

Ons altın fiyatı 1,900 dolar üzerine yükseldi ancak bu seviye üzerinde henüz tutunabilmiş değil. 1,895 dolar seviyesinden fiyatlanan ons altın için günün devamında açıklanacak veriler ve dolar endeksi ile ABD tahvil faizlerinde yaşanacak fiyatlamalar etki olacak gibi görünüyor.

Bitcoin ve kripto paralarda satış baskısı devam ediyor. Uuzn süredir bitcoin için 30 bin altını telaffuz etmekteyiz. Dün Trump’ın açıklamaları sonrası, satıcılı seyir iyiden iyiye kendini belli etmeye başladı ve şu sıralarda bitcoin 33k altında fiyatlanıyor. Altcoinlerde de durum çok farklı değil. Kripto para piyasalarında genel bir düşüş hakim denilebilir diyerek geçelim piyasalarda yaşanan gelişmeler, uzman yorum ve analizlerine..

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 8.06.2021

 • Küresel mali piyasalar yeni haftaya sessiz ve sakin bir seyirle karşıladı. Takdir edersiniz ki, gündemi etkileyecek boyutta bir haber ve beklenti de olmayınca, fiyat boyları iyice kısaldı.
 • Dün sabah, güne, G7 toplantısının ardından, ABD Hazine Bakanı Yellen’in faiz oranları ile ilgili Bloomberg röportajının yankılar ile başlasak da, bültenimizde de belirttiğimiz gibi, bizler gibi piyasalar da bu açıklamayı satın almak istemedi.
 • Hatırlamak gerekirse, Yellen, 4 trilyon usd büyüklüğünde paketin ekonomi için iyi olacağını, biraz faizi artırırsa da sorun olmayacağını söylemişti. Yellen’in açıklamasının faiz kısmını cımbızla alan kişiler, haberi şaşalı bir şekilde manşete taşıma hastalığından maalesef kurutulmadı.
 • İçeride, küresel piyasalardaki yaz rehavetine paralel USDTRY kuru da bir miktar gerileyerek 8,60 seviyesinin hemen üzerine yerleşti. Borsa cephesinde, BİST100 endeksi bankalarda yoğunlaşan alımların etkisi ile günü %1 yukarıda tamamladı.
 • Altın ve gümüş, geçen hafta ortası kaydettikleri düşüşün bir kısmını telafi etseler de, halen daha arzu ettiğimiz yükseliş için aradıkları rüzgarı arkalarına alamadılar. Altında bu seviyenin 1,920 dolar üzerinde olması gerektiğini düşünürken, gümüşün ise 27,70 seviyesinin üzerinde haftayı kapatması gerekiyor.
 • Dün bu dinginlikle günü tamamlamaya hazırlanırken, haftaya Nato Zirvesinde bir araya gelecek Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile mevkidaşı Biden öncesinde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’nin kapatılması istemiyle yeniden dava açtı. İddianame, Anayasa Mahkemesine gönderildi. ABD tarafından yapılan açıklamaya göre, Zirvede Afganistan, Suriye ve diğer bölgesel konular ile iki ülke arasındaki “önemli farklılıklar” ele alınacak.
 • Nisan ayında %4,20 ile 13 ayın zirvesine yükselen ABD TÜFE enflasyonu, Perşembe günü bizlere Mayıs ayın sonuçlarını gösterecek. Reuters anketine göre, ABD’de TÜFE enflasyonun %4,7 ile 2008 yılına geri dönmesi bekleniyor. Verinin beklentinin de üzerinde gelmesi, bir miktar da olsa FED’in elini zorlayacak olsa da, emek piyasasından işler tam anlamıyla yoluna girmeden, FED’in enflasyon “geçicidir” retoriğinden geri adım atmayacağını düşünüyoruz.
 • Akabinde, 14 Haziran tarihinde, Nato zirvesinde bir araya gelecek iki lider kadar, içeride açıklanacak kritik cari işlemler dengesini de takip edeceğiz. Ekonominin zorlu bir patikadan geçtiği dönemlerde, genellikle, turizm en büyük destek veren oyuncu idi. Lakin, pandemi nedeniyle, turizm sezonunun bu yıl verimli geçmeyeceği beklentisi, cari işlemler dengesinde açığın büyümesine neden oluyor. USDTRY kurunda riskin yukarı yönlü olduğunu düşünmeye devam ediyoruz.
 • Kripto para cephesinde ise, geçen haftadan bu yana işaret ettiğimiz üzere, teknik bir bakış açısı ile sert düşüş yönündeki tehlike gerçekleşmeye başlıyor. Regülasyon ve vergi haberleri ile tetiklenen düşüşün ivme kazanmasını bekliyoruz (bakınız grafik).
 • Dünyada salgının ivme kaybetmeye başladığına yönelik haberler oldukça sevindirici. Bu bağlamda, TC Sağlık Bakanlığı’nın dünkü verilerine göre, yeni vaka sayısı 6bin seviyesinin altına inerken, vaka/test oranı da %2,59 oldu. Aşı sayısı ise 31,1 milyon adet.
 • ABD cephesinde, dün akşam risk iştahının göstergesi konumunda Nasdaq borsası geceyi yükseliş, Dow ve S&P500 endeksleri ise düşüşle tamamladı. Yeni bün başlangıcında ise, ABD borsalarının vadeli işlemlerinde sınırlı da olsa yükselişin devam ettiğini görüyoruz. Asya kanadında ise, hakim renk kırmızı.
 • Sabah haberlerinde, Covid-19 virüsünün Çin laboratuvarlarından sızmış olabileceğine yönelik Wall Street Journal haberi de gözümüzden kaçmadı.
 • Mali piyasaların gündeminde bugün Almanya’da açıklanacak sanayi üretimi ve ZEW endeksi, Euro Bölgesi Q1 büyüme rakamları ve ABD dış ticaret dengesi takip edilebilir.

Alan Yatırım – Dolar Yorumu – 8.06.2021

Gelişen ülke para birimleri ekonomik toparlanma ümitlerinin gölgesinde dolar karşısında değer kazandı. Dolar TL kuru 8.59 seviyelerine kadar geriledi. Geçen haftaki tarihi zirvesine yakın seyreden Dolar TL kurunda önümüzdeki hafta üç önemli gelişme TL varlıklar açısından oldukça kritik olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden’ın görüşmesi, TCMB ve FED toplantıları.

Dolar, Türk Lirası karşısında günü 0.52% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Dolar, Türk Lirası karşısında orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 8.6700 ve 8.7400’de, destek seviyeleri ise 8.6000 ve 8.5300’de bulunmaktadır.

Gedik Yatırım – Euro Yorumu – 8.06.2021

Euro Bölgesi’nde haftanın ilk işlem günü açıklanan önemli veri akışı bulunmazken, Almanya’da nisan ayına ait perakende satış rakamları takip dildi. Ülkede artış beklentilerine karşın veri %0,2 seviyesinde azalış kaydetti. İmalat sektöründe talep Nisan ayında sürpriz biçimde düşerek arz sıkıntıları ve yüksek fiyatların ülkenin ekonomik toparlanmasına sekte vurduğunu gösterdi. Ekonomi Bakanlığı siparişlerdeki zayıflığın düşük iç talep nedeniyle olduğunu bildirdi.

Yurt içinde hazine nakit dengesi ve gündeme dair gelişmeler takip edildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre nakit denge mayıs ayında 29 milyar TL açık verdi. Yılın ilk 5 ayındaki açık ise 31 milyar TL olarak kaydedildi. Euro/TL kuru bu sabah 10,49’lu seviyelerden fiyatlanıyor.

Noor Menkul – Altın Analizi – 8 Haziran 2021

07 Haziran seansında altın fiyatları 1890 seviyesi üzerinde olumlu kapanış yaptı. Dün açıklanan verilere göre altın borsa yatırım fonlarına 51,120 ons giriş yaşanırken sene başından bu yana altın EFT’lerinden çıkışın %5.6’ya gerilediği açıklandı. 10 yıllık tahvil faiz oranları enflasyon ve yüksek faiz ortamı iyi olurdu söylemlerine rağmen %1.57 etrafında işlem gördü.

Bu hafta Çarşamba günü yapılacak 10 yıllık tahvil ihalesi ve Perşembe günü açıklanacak enflasyon ile tahvil piyasasının tehdit olmadığı senaryoda ons altın fiyatları 1900 dolar/ons üzerine yerleşerek 1915 dolar/ons seviyesini tekrar test etmek isteyebilir.

Destek: 1864-1852-1840
Direnç: 1915-1926-1945

Piramit Menkul – Dolar Analizi – 8 Haziran 2021

Dolar/TL kurunda dünkü işlemlerde 8,5974-8,69147 bandında hareket edildi. Kurda gün içi gelen satışların 8,60 desteğinden karşılandığını izledik. Teknik açıdan 8,60 desteği korunması ile 21 Temmuz 2020 tarihinden başlayan ve daha önce kırılan yükselen trend desteği yukarı yönlü hareketlerde direnç konumunda (8,70) takip edilebilir. Dolar/TL’de 8,70 direnci üzerine yerleşme olması durumunda 9,00 direnç seviyesi hedefe girebilir.

Geri çekilmelerde ise 8,60 desteği takip edilebilir. Sonraki önemli destek olarak kısa vadeli yönde takip ettiğimiz 22 günlük AO’sı (8,51) izlenebilir. Geçtiğimiz hafta açıklanan mayıs ayı tarım dışı istihdam 559 bin kişi artarak beklentilerin altında kalması ile birlikte gerileyen ABD 10 yıllıkların faizi dün bir miktar toparlandı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, faiz konusundaki yorumlarına G-7 maliye bakanları toplantısının dönüşünde “Aslında biraz daha yüksek bir faiz ortamının oluşması hem toplum hem de Fed açısından bir artı olacaktır” açıklamasını ekledi.

Yapılan açıklamadan sonra ABD 10 yıllık tahvil getirileri 1,57’li seviyelerin üzerini denerken, DXY endeksi 90,0 seviyesinde tutunmaya çalıştı. Bu hafta ABD enflasyon verileri ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) para politikası toplantısı izlenecek. Bugün ise veri gündeminde, yurtiçinde İSO İhracat İklimi Endeksi, yurtdışında ise Almanya’dan sanayi üretimi ABD’den dış ticaret ve Euro Bölgesi’nden büyüme verileri takip edilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.