İninal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır? İninal Kart Nerelerde Geçerli?

0

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insanlar artık nakit para alışverişini yavaşlatır oldular. Bunun sebebi nakit paranın yanında taşınması riskli ve zahmetli olmasıdır. Nakit paranın yerini artık yavaş yavaş kartlar alır oldu. Banka kartları ve kredi kartlarının yanı sıra dijital kartlar da son zamanlarda oldukça kullanılmaya başlandı. Bu kartlar sayesinde internet üzerinden alışveriş yapmak da mümkün olacağından birçok avantajı olduğunu söylersek yanlış olmaz. Bu kartlardan bir tanesi olan İninal karttan bahsedeceğiz. İninal kart nedir kullanımı nasıldır nerelerde geçerlidir gibi bazı soruların cevaplarını alacağınız yazımızı okumaya devam edin.

İninal Kart Nedir?

Bir çok kişi tarafından merak edilen bu kart türü çeşitli kampanyalar ile oldukça yaygın bir konuma gelmiş. İninal kart nedir denildiğinde kısaca söylemek gerekirse herhangi bir bankaya ait bir kart veya bir kredi kartı değildir. Öncelikle bunu kafa karışıklığı olmaması açısından belirtmek yerinde olacaktır. Tüm bunlara rağmen ininal isimli dijital kart kredi kartı ve banka kartlarının kullanılabileceği her yerde kullanılabilmektedir. Avantajı da buradan gelmektedir.

Bankalar üzerinden alacağınız kartlar gibi bu kart için zahmetli bir şekilde banka hesabı açmaya gerek duyulmadan bu kart elde edilebilir ve kullanılabilir. Hesap açmaya gerek duymadan veya herhangi bir bankaya ait kredi kartlarını kullanmadan bu karta para yükleyerek ödeme yapılabilmektedir. Bu tür kartlara ön ödemeli kartlar adı verilmektedir.

İninal kartın avantajı ve özelliği hesap açmaya gerek duymadan kullanılabilmesi ve bu yönüyle banka kartı ve kredi kartlarından ayrılmakta ve daha avantajlı bir hale gelmektedir. Ön ödemeli kartlar risksiz ve nakit para taşımak zorunda kalmamanızı sağlar. Bu kartlar sayesinde internet üzerinden kıyafet alışverişi ve gıda alışverişi de dahil olmak üzere her türlü alışverişin ödemesi yapılabilir.

İninal karta para yüklemesi yaptığınız sürece internet üzerinden dilediğiniz alışverişi gerçekleştirebilirsiniz ancak bunun için alışverişinizin tam karşılığı olan paranın minimum olarak hesabınızda bulunması önemlidir. Kredi kartları gibi sonradan ödeme seçeneği olmadığından yapacağınız alışverişin yüklemesini ön ödemeli kartlarınıza alışverişten önce gerçekleştirmelisiniz. İninal kart herhangi bir bankada hesap açmak istemeyen veya kredi kartı kullanmak istemeyen kullanıcılar için güzel bir tercihtir. İnternet üzerinden bolca alışveriş yapan ancak kredi kartı veya banka kartı kullanımı istemeyen birisi iseniz ön ödemeli ininal kart sizin için büyük kolaylık sağlayacaktır.

İninal Kart Nereden Alınabilir?

Bu kartlar herhangi bir bankaya ait olmadığından ve hesap açma gibi bir durum da haliyle söz konusu olmadığından ininal kart kullanmak isteyen kişiler bu kartları nereden temin edeceklerini merak etmektedir. İninal kartı anlaşma yapılmış olan satış noktalarından alabilirsiniz.

Mesela örnek verecek olursak bazı marketlerde ininal kart satışı gerçekleşebileceği gibi büyük teknoloji marketleri de bu kartın satışını gerçekleştirir çünkü ininal kart oyun satın almak oyun içi satın alma gibi bazı internet alışverişi işlemlerini gerçekleştirmeye de kolaylık sağlar. Size en yakın anlaşmalı satış noktasından ininal kartın teminini gerçekleştirebilirsiniz. Birçok market ve teknoloji mağazaları ininal kart anlaşması sağladıklarından dolayı yaşadığınız yerde ininal kart çıkartmak için zorlanmazsınız. Kendinize en yakın satış noktasını bulamıyorsanız internet üzerinden size en yakın ininal kart satış noktasını aratabilirsiniz.

İninal Kart Nasıal ve Nerelerde Kullanılır?

İninal kartı satış noktalarından temin ettikten sonra internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Kullanım alanı da en az banka kartları ve kredi kartları kadar geniş olduğundan avantajlıdır. Bunun yanı sıra içerisine yapacağınız harcama kadar ya da yüklemek istediğiniz miktar kadar bakiye yüklemesi yaparsınız. Vaizi veya herhangi bir borcu yoktur.

Ülke genelinde 15.000’i aşkın satış noktasının bulunmasının yanı sıra ininal kart bakiye yükleme noktaları 50.000’i aşıyor. Kullanıcı sayısı ise milyonlardır. İninal kartı kullanabilmek için yalnızca yükleme noktalarından karta bakiye yüklemesi yapmanız yeterlidir. Kartı satın alırken en yakın yükleme noktası hakkında bilgi almanız da mümkündür.

Bunun yanı sıra bu kartların ne kadar süre veya kaç defa kullanılabileceği sorusu da sorulmaktadır. İki tip ininal kart vardır. Bunlardan birisi kullan-at tipi ininal kart diğeri ise kullanım süresi boyunca son tarihine dek kullanılabilen karttır. Kullan-at tipi kartların içerisindeki bakiye bittikten sonra tekrar yükleme yapılmaz kart bir daha kullanılamaz. Diğer kartlara ise süre dahilinde sürekli bakiye yüklemesi yapabilir ve devamlı kullanabilirsiniz.

İninal kart nedir sorusuna cevap verdik. İninal kart nasıl kullanılır nerelerde geçerlidir sorusuna gelecek olursak; ininal kart banka kartının veya kredi kartının geçtiği her iş yerinde kullanılabilir. Yani pos cihazına sahip olan her yerde ininal kart kullanımı mümkündür. Yani kredi kartları ve banka kartları ise internet üzerinden veya fiziki olarak nasıl alışveriş yapma imkanına sahipseniz ininal kartta da alışveriş tam olarak bu şekildedir.

Özetlemek gerekirse İninal kartları banka kartı veya kredi kartından ayıran en belirgin özelliği herhangi bir bankaya ait olmamasının yanı sıra hesap açma zorunluluğu olmaması faiz ve borç durumu olmamasıdır. Bunların dışında ininal kartların çalışma mantığı banka ve kredi kartlarının çalışma mantığı ile birebir aynıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.