Katılım Bankası Nedir? BDDK Onaylı Bankalar Hangileri?

0

Bankalar günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parçaları. Bir yatırım yaparken, döviz işlemlerinde, hesap açma ve para biriktirme gibi bir çok konuda bankalardan destek almaktayız. Paramızı güvende tutabilmek için çalıştığımız bankaların güvenilirliği de oldukça önemli.  Son yıllarda hayatımızda daha fazla duymaya başladığımız bir bankacılık çeşidi ise Katılım Bankacılığı. Bu yazımızda Katılım Bankası nedir, BDDK onaylı bankalar hangileridir, bunları açıklayacağız.

Banka Nedir?

Belirli bir vade ile faizle para alınıp verilebilen, iskonto, kredi, kambiyo işlemlerini yapan, değerli belge, kasalarında para, eşya saklayan ve bunun dışındaki diğer ticari, ekonomik ve finansal etkinliklerde bulunan kuruluşlara banka denir. İtalyanca banca kelimesinden Türkçeye geçen banka kelimesi para bozma gişesi, para bozma yeri anlamına gelmektedir.

Bankaların İşlevleri

Para ile ilgili hemen hemen her konuda bankalara ihtiyaç duyabiliriz. Hırsızlık ve benzeri olayların yaşanmaması adına da birikimlerimizi evlerde tutmak yerine bankalarda tutmak daha mantıklı bir seçenek olarak günümüzde kabul görmektedir. Bu anlamda bankalar hayatımızın bir çok noktasına entegre olmuş durumdalar. Peki bu bankaların işlevleri neler, gelin inceeyelim.

  • Kredi verme
  • Hizmet verme
  • Ekonomik fonksiyonlar
  • Yatırım işlemleri
  • Parasal işlemler
  • Para politikası teşvikinin aktarımı

Bankaların Türleri

Bankalar kendi içerisinde türlere ayrılabilir. Son dönemde faizsiz bankacılık sistemi Türkiye’de oldukça güçlü hale getirilmiştir. Katılım Bankacılığı olarak adlandırılan bu sistemde bankalardan faiz yerine kar payı alarak paranızı değerlendirebiliyorsunuz.  Genel olarak bankaların türleri 4’e ayrılabilir.

  • Mevduat bankaları
  • lKatılım bankaları
  • Yatırım bankaları
  • Kalkınma bankaları

Katılım Bankası Nedir?

Faizsiz çalışma prensibi olan katılım bankacılığı, faiz hariç her türlü bankacılık faaliyetlerini gerçekleştiren, kazanç ve kaybına katılma esasına göre fon toplaması, ticaret, ortaklık ve finansal kiralama yöntemiyle fon kullandıran bir bankacılık türüdür.

Katılım bankası, müşteriden fon toplayıp kurumlara kredi olarak kullandırır ve sonrasında elde edilen kazancı, koydukları fon oranlarına göre müşterilere paylaştırma işlemi yapmaktadır. Ülkemizde Albaraka, Türkiye Finans, Kuveyt Türk  bu prensiple çalışan bankacılık kurumlarıdır.

Katılım Bankacılığında Türkiye Finans’ın yeri ayrıdır. Çünkü yatırım yapmak isteyenlere sunmuş oldukları TFX Target isimli uygulama ile bir çok yatırımcı çekmektedirler. Öyle ki çok sayıda döviz bürosu ve kuyumcu da bu yazılımı kullanmakta ve FX Target üzerinden alım satım işlemleri gerçekleştirmektedir. Bu anlamda forex hesabına benzer oranlara işle yapma fırsatı sunması, Katılım Bankaları içerisinde TFK’yı öne çıkarmaktadır.

BDDK Nedir?

Kısa adıyla BDDK, Türkiye’de faaliyet gösteren bankaları, kuruluşların ve şirket faaliyetlerini denetleyen ve düzenleyen kurumdur.

BDDK’nın görevleri; kredi sisteminin etkin olarak çalışması, denetimi gereken kurumların faaliyetlerini denetlemek, tasarruf sahibinin hak ve menfaatinin korunması için çaba göstermek, finansal istikrar ve piyasaların gelişmesi için faaliyetlerde bulunmaktadır.

BDDK Onaylı Bankalar Hangileridir?

BDDK Onaylı Katılım Bankaları şunlardır; Kuveyt, Türk Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Türkiye Emlak Katılım Bankası, Albaraka Türk Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası

BDDK Onaylı Mevduat Bankalarına örnek olarak; Akbank, Anadolubank, Denizbank, Ing Bank, T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Odeabank, Fibabanka, Arap Türk Bankası, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye İş Bankası

BDDK Onaylı Kalkınma Ve Yatırım Bankaları ise; Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Aktif Yatırım Bankası, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Bank Of Amerıca Yatırım Bank, Türkiye İhracat Kredi Bankası, Diler Yatırım Bankası, İller Bankası, İstanbul Takas Ve Saklama Bankası, Pasha Yatırım Bankası

BDDK Onaylı TMSF Bünyesindeki Bankalar, Adabank, Birleşik Fon Bankalarıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.