MKK Masrafı Nedir? Borsa İşlemlerinde MKK İşlem Ücreti Ne Demek?

0

Özellikle yatırım hesabı açan ve borsaya girenlerin karşısına çıkan ücretlerden birisi de MKK (Merkezi Kayıt Kuruluşu) ücretleri olacaktır. Düzenli aralıklarla kesilen bu ücretin ne olduğu? Hangi işlemlerde kesildiği de merak edilen konulardan birisidir. Kullandığınız aracı kuruma göre aylık, üç aylık veya yıllık olarak sizden işlem ücretleri alınmaktadır. Bu işlem ücretlerinin bazıları düzenli olarak kesilmekte bazıları da (hesap açma ücreti gibi) işlem başına alınmaktadır. Peki MKK Nedir? MKK işlem ücreti ne demektir? Bu ücretler nasıl ödenir?

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Nedir?

Merkezi Kayıt Kuruluşu sermaye piyasası araçları için saklama kuruluşudur. Sermaye piyasası araçlarının fiziki olarak basılmadan elektronik ortamda kayıtlı bir şekilde izlemeye ilişkin işlemleri gerçekleştirmekle görevlidir.

Gerçekleştirdiği bu görevler sonucunda da kullanıcılardan komisyon alır. Yaptığınız işleme göre değişen oranlarda komisyonlar alınır. Merkezi Kayıt Komisyonu bu işlem ücretlerini banka veya aracı kurumlardan tahsis eder. Yatırım işleri için kullandığımız banka veya aracı kurumlarda bizden alırlar. Hesabımızdan düzenli aralıklarla kesilen işlem ücretlerinin sebebi budur.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) İşlem Ücreti Nedir?

Merkezi Kayıt Kuruluşu fon alış satışı, repo ürünleri ve benzeri yatırım araçlarını kullanmanız halinde bir işlem ücreti almaktadır. Alınan bu işlem ücreti bankalardan talep edilmektedir. Bankalarda çıkan bu işlem ücretini kullanıcılardan yani bizlerden tahsis etmektedir. Merkezi Kayıt Kuruluşu işlem ücreti hesabınızdan aylık, üç aylık veya yıllık olarak kesilebilir. Yatırım hesabı bulunan herkesten bu ücretler tahsis edilmektedir. Yaptığınız işlemlere göre ödeyeceğiniz işlem ücreti de artmaktadır.

Bunun yanında farklı bir bankadan veya farklı bir aracı kurumdan işlem yaparak bu ücretlerin önüne geçmeniz mümkün değildir. Bu ücretler Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından belirlenmekte ve herkesten tahsis edilmektedir. Bu ücretlerin iadesi veya iptali de yine mümkün değildir. Yatırım araçlarını kullandığınız ve yatırım hesabınız olduğu sürece bu işlem ücretlerini ödemeye devam etmekle yükümlüsünüzdür. Eğer ödemek istemiyorsanız yatırım hesabınızı kapatmanız ve işlem yapmamanız gerekmektedir.

Merkezi Kayıt Kuruluşu Ücreti Ne Kadar? Nasıl Ödenir?

Yatırım fonu, hazine tahvili, hisse senedi veya benzer ürünleri alıp satanların aklına gelen bir soru da Merkezi Kayıt Kuruluşu işlem ücretini nasıl öderim sorusu olmaktadır. Eğer bir banka veya aracı kurum ile alış ve satış işlemlerinizi gerçekleştiriyorsanız bu ücret yatırım hesabınızdan otomatik olarak düşülmektedir. Yaptığınız işlemler sonucu oluşan işlem ücretlerini ödemek için ekstra bir çaba göstermenize gerek kalmamaktadır. Bankanız veya kullandığınız aracı kurum bu işlemler sonucu oluşan masrafları yatırım hesabınızdan otomatik olarak tahsis etmektedir.

Diğer sorunun cevabı ise yaptığınız işleme göre değişmektedir. Merkezi Kayıt Kuruluşu ile yaptığınız tüm işlemlerden bir işlem ücreti alınmaktadır. Bu nedenle yaptığınız işlem çeşidine ve sayısına göre ödeyeceğiniz ücret de değişmektedir.

Hangi Ücretler Alınır?

Merkezi Kayıt Kuruluşu yaptığınız birçok işlemden işlem ücreti almaktadır. Bu ücretlerden bazıları işlem başına olurken bazıları aylık olarak alınmaktadır. Bu ücretlere bakacak olursak;

  • Sicil numarası ve şifre gönderimlerinizde her gönderim başına ücret alınır.
  • İlk kez hesap açtığınızda açılan hesaptan bir kereye mahsus olmak üzere hesap açma ücreti alınır.
  • Hesap bakım ücreti adı altında aylık olarak sizden bir ücret tahsis edilir.
  • Alım – satımlarınızdan ve elinizde bulundurduğunuz yatırım araçlarından miktarlarına göre alım – satım işlem ücreti ve saklama ücreti tahsis edilir. Bu ücretlerde aylık olarak alınmaktadır.
  • Temettü ödemelerinden sonra yine sizden bir ücret tahsis edilir.

Merkezi Kayıt Kuruluşu yaptığınız her işlemden belli bir ücret talep etmektedir. Bu komisyonlar bankadan bankaya veya kullandığınız aracı kuruma göre değişmemektedir. Bu işlem ücretleri her kurumda aynı miktarda olmaktadır. Yatırım araçlarını kullandığınız sürece de bu ücretler kesilmeye devam edilecektir. Bu ücretlerin iptali veya iadesi mümkün değildir.

Bazı işlemlerinizde işlem başına bazı işlemleriniz için ise aylık, üç aylık veya yıllık olarak düzenli aralıklarla işlem ücreti ödemeye devam edersiniz. Hesabınızı tamamen kapatmadığınız sürece de bu ücretler tahsis edilmeye devam edilecektir. Alınan ücretleri öğrenmek için Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun ücret tarifesine bakabilirsiniz. Bu ücretler biraz önce de belirttiğimiz gibi bankadan bankaya veya kullandığınız aracı kurumdan kuruma göre değişiklik göstermemektedir. Bu ücretler Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından belirlenmektedir ve nerede yatırım işlemi yapıyor olursanız olun aynı şekilde tahsis edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.