Son Dakika: TCMB Başkanı Naci Ağbal Görevden Alındı

0

Bu gece Resmi Gazete’de yer alan kararlar çok konuşulacak gibi görünüyor. Hem TCMB Başkanı’nın görevden alınması hem de İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi hafta içi nasıl yankı bulacak, piyasalar TCMB Başkanı Naci Ağbal ‘ın görevden alınmasını nasıl değerlendirecek merakla bekleniyor.

TCMB Başkanı Naci Ağbal Görevden Alındı

Hafta içerisinde 200 baz puan faiz artışı yapan TCMB, yurtdışı finansal kuruluşlar önünde eski kredibilitesini oluşturmaya başladı yorumları gelirken piyasa kapanışı sonrası gelen bir haber adeta şok etkisi yarattı. 4 ay önce göreve başlayan TCMB Başkanı Naci Ağbal görevinden alındı. Yerine ise eski AKP milletvekili ve Yenişafak Gazetesi yazarı Şahap Kavcıoğlu getirildi.

TCMB’nin faiz kararı sonrası dolar kurunda sert bir geri çekilme yaşanmış ve 7,50 seviyesinden 7,18’lere kadar inmiştik. Haftayı da 7,21 seviyesinden kapatan dolar kurunun yeni haftada daha volatil olması bekleniyor. Piyasa açılışı ile beraber hafif yukarı hareketler mümkün olabilir, tabi burada yeni TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun açıklamaları önemli olacak. Yine Erdoğan’ın konuya ilişkin değerlendirmesi olur ise bu da piyasalar tarafından yankı bulacaktır.

Şu an için Naci Ağbal’ın neden görevden alındığına dair bir açıklama bulunmuyor. Ancak yatırımcıların düşüncesi göreve geldikten sonra 875 baz puanlık faiz artırımına gitmesi şeklinde. Son olarak piyasa beklentisi 100 bp faiz artırımı iken 200bp olarak artırması da nedenler arasında görülüyor.

Piyasalara Etkisi Nasıl Olur?

Yatırımcılar TCMB Başkanı’nın görevden alınması sonrası dolar ne olur, gram altın fiyatı nasıl etkilenir gibi sorular sormaya başladılar. 2 sene içerisinde 4. TCMB Başkanı değişikliğinin gerçekleştiği ve yıl içerisinde hem enflasyonun hem de faiz oranlarının bir sonraki çeyrekte gerilemeye başlayacağının tahmin edildiği Türkiye’de bu yönde alınan ani kararın piyasaya etkisi nasıl olacağını Pazartesi açılışla birlikte izleyeceğiz.

Son iki gündür yurtdışı piyasalardan negatif ayrışan Borsa İstanbul’da da satışların devam edip etmeyeceği izlenecek. Bu arada Resmi Gazete’de bir de İstanbul Sözleşmesi detayı var.  Alınan karar ile İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden ve sözleşmeden ayrılan Türkiye’ye karşı yurtdışından gelecek tepkiler nasıl olacak ülke içerisinde nasıl olacak bunlarda piyasalarda etki oluşturabilir.

Göreve geldikten sonra sıkı para politikası vurgusu yapan ve sıkı para politikasının enflasyon düşene kadar devam edeceğini vurgulayan Naci Ağbal’dan sonra Şahap Kavcıoğlu’nun enflasyon, kur ve faiz denklemine ilişkin açıklamaları piyasalar açısından oldukça önemli olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.