Para Biriktirme Yolları, Para Biriktirmenin İpuçları

0

Para biriktirmek birçoğumuzun hayatımızın bazı bölümlerinde zor olabilmektedir. Bu nedenle doğru para biriktirme tekniklerini bilmek önemlidir. Uzun yıllardır hayalini kurmakta olduğunuz güzel bir yaz tatili, her ay kira ödemekten kurtulmanızı sağlayacak bir ev ya da bir araba gibi birçok sebepten dolayı para biriktirme ihtiyacı duyuyor olabilirsiniz. Peki, para biriktirmek için dikkat edilmesi gerekeneler neler? Bu içerikte sizlere, para biriktirmek için ipuçlarını hazırladık. İşte para biriktirme yolculuğunuzda size yardımcı olacak yöntemler;

Hedeflediğiniz Birikim Miktarını Belirleyin

Bir yola çıkarken, nereye varılacağını bilmeden hareket etmek oldukça zorlayıcı bir durum olacaktır. Ne kadar para biriktirmeniz gerektiğine ve ne zaman tamamlamanız gerektiğine net bir şekilde karar verin. Kendinizi motive etmek ve birikimlerde süreklilik sağlamak adına bu zamanı periyotlara bölebilir ve her bir periyot için farklı hedefler koyabilirsiniz.

Birikim Hesabı Kullanın

Birikim hesapları, para biriktirme yöntemleri arasında en efektif olan yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Her hafta ya da her ay bir miktar parayı birikim hesaplarınıza aktarmaya çalışın. Ayrıca bu noktada bankaların birikim hesapları için vermekte olduğu vade fırsatlarından da faydalanarak ek bir gelir elde etme şansına sahip olabilirsiniz. Birikim hesaplarının en büyük avantajı ise hesaba para ekleyerek ya da para çekerek birikimlere devam edilmesi ve bu süreçte vade fırsatlarından yararlanılmasıdır.

Günlük Masraflarınızı Minimize Edin

Günlük masraflar, bütçemizde en çok pay sahibi olan şeylerin başında geliyor. Gün içinde harcadığımız miktarlar ufak ufakta olsa ay sonunda çok ciddi bir gider kalemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden birikimlerimizi hızlandırmak ve daha iyi para biriktirebilmek için günlük masraflarda kısıtlama yapmak oldukça önemli. Peki, bu konuda neler yapılabilir? Örneğin, eğer iş yerindeyken öğle yemeğini cebinizden karşılıyorsanız yemeğinizi evden getirin. Bir öğle yemeğinin ortalama olarak 20 liraya mal olduğunu düşünürsek, evde yemek yapmak 5 – 10 TL arasında bir maliyete sahip olacaktır. Bu sayede birikimlerinize göz ardı edilemeyecek bir boyut kazandırmanız mümkün.

Bozuk Paraları ‘Es’ Geçmeyin

Para biriktirme yolları dendiği zaman akla gelen ilk şeylerden birisi de bozuk paralar olmaktadır. Birçok insan özellikle de marketlerde olmak üzere para üstü olarak verilen küçük bozuk paraları pek önemsemiyor ve cüzdanımda yer kaplamasın, zaten harcayamayacağım gibi bahanelerle önemsiz olarak gördüğümüz bozukluklardan oluşan para üstlerini almıyoruz bile. Kumbara ya da benzer bir ürün vasıtasıyla bozuk paralarınızı biriktirebilirsiniz. Belki size ciddi bir kazanım getirmeyecektir fakat birçok farklı kaynaktan gelen bu tarz küçük miktarlar, birleştiği zaman göz ardı edilmeyecek rakamlar ortaya çıkacaktır.

Kredi Kartı Kullanmaktan Vazgeçin

Kredi Kartı Kullanımından Mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Özellikle de kredi kartlarından yapılan taksitli alışverişler, kazanacağınız paraya ipotek koydurmak anlamına gelmektedir. Bu yüzden kredi kartı ile taksitli alışverişler yapmak, para biriktirmenizin önünde ciddi bir engeldir. Kredi kartlarınızın var olduğunu bile unutun, aylık kazancınız doğrultusunda harcamalar yapmaya özen gösterin.

Para biriktirmek için birbirinden farklı bir çok ipucu bulunuyor. Bunlardan bazılarına para biriktirmek için ipuçları başlıklı makaleden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.