Piyasa Analizleri, Altın, Dolar, Borsa ve Bitcoin Yorumları – 02.08.2021

0

Türkiye’de orman yangınları devam etmekte. Öncelikle bu yangınların bir önce son bulması için dua ettiğimizi belirtelim ve geçelim günün değerlendirmelerine.

Yeni haftaya başlarken dolar kuru 8,46 seviyesinden işlem görüyor. Hafif bir yükselişle haftaya başlayan kur tarafında içeride yaşanan yangınlarda etkili. Çünkü hem ülkemizin doğasına hem de maddi kaynaklarına zarar veren bir tablo var karşımızda.

Borsa İstanbul geçen haftayı düşüşle kapamıştı. Bu hafta başlangıcında Asya, Avrupa ve ABD pozitif görünüyor denilebilir.  BST endeksinin bugün yurt dışı piyasalara ayak uydurup uyduramayacağı ise merak ediliyor.

Kripto paralarda bir hafta sonu rallisi yaşandı. Bu yükselişte Aramco haberi etkili olmuştu. Ancak Aramco yaptığı açıklamada kripto para piyasasına gireceğine dair çıkan haberleri net bir şekilde yalanladı. Şu sıralarda da bitcoin 40K altına gerilemiş durumda.

Altın tarafında yeni haftaya olumsuz bir açılış geldi. ABD’de 10 yıllık tahvil faizleri 1,25 altında ve dolar endeksi de yeni haftaya yatay başladı. Ons altında şu sıralarda 1,810 dolar civarında bir fiyatlama mevcut. Gram altın fiyatı da 490 liranın altına inmiş durumda. Günün devamında ABD, Almanya ve İngiltere’den açıklanacak PMI verileri piyasalarda takip edilecek. Yatırım kurumları ve analistlerin 02.08.2021 tarihli güncel değerlendirmeleri ise şu şekilde..

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 02.08.2021

 • Akdeniz ve Ege’de pek çok noktada yaşanan yangın felaketinin derin üzüntüsü, burukluğu hatta moralsizliği içinde bültenimizi kaleme alıyoruz. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 35 ilde 129 yangının 122’sinin kontrol altına alındığını açıkladı.
 • Geride bıraktığımız haftanın en önemli gündem maddesi olan FED toplantısı ardından piyasalar cephesinde esen ılık rüzgarlar, yeni haftaya da taşındığını görüyoruz.
 • Genel tanım itibariyle, havanın temkinli iyimser tarafta kalmaya devam ettiğini, piyasa oyuncularının bu kadar bol para ve yok denecek kadar düşük faiz ortamında, FED’in enflasyon geçicidir söylemini satın almaya devam ettiğini, delta varyantının ise kafa karışıklığını neden olduğunu not düşmek gerekiyor.
 • Türk mali piyasaları, beklentimize paralel, bayram dönemi öncesinde başlayan iyimserliğin rüzgarını arkasına alarak, her ne kadar kalıcılığı sorgulansa da, olumlu tarafta kalmaya devam ediyor. USDTRY kuru, Temmuz ayında, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında, dolar karşısında, en çok değer kazanan para birimi oldu. Bunun da nedenlerini elimizden geldiğince geride bıraktığımız haftalarda anlatmaya çalıştık.
 • Teknik manada, 8,65 seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi ile başlayan süreç, 8,41 seviyesinde ilk durağına ulaştı. Seviye vermek zor olsa da, iyimser havanın devam etmesi durumunda, daha da aşağıda 8,12 seviyeleri görülüyor. Ağustos ve belki de Eylül sıcaklarında, TL’nin faiz avantajı nedeniyle, ibrenin TL lehine olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Devamının gelmesini ise şu ekosistemde zor görüyoruz (bakınız grafik).
 • Hazır Türk mali piyasalarından söz etmişken, yarın TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verisi önemle takip edilecek. Beklenti, aylık bazda TÜFE’nin %1,6 artacağı ve yıllık rakamı %18,7 taşıyacağı yönünde. TCMB’nin politika faizinin de %19 olduğunu tekrar hatırlatalım.
 • Her ayın ilk Cuması olduğu üzere, ABD’de bu hafta açıklanacak istihdam raporu, enflasyonun multi yılların zirvesine çıktığı bir ortamda, FED’in elini ne kadar zayıflatıp güçlendirdiğine bakacağız. Hatırlarsanız, enflasyondaki yükselişi geçici nedenlere bağlayan FED, halen daha dünyanın en büyük ekonomisinde işgücü piyasasının toparlanmandığına sığınarak, teşvikleri devam ettirmeye karar vermişti. Verinin güçlü sonuçlanması, özellikle bu ay sonunda düzenlenecek Jackson Hole toplantısından bir sürpriz getirir mi sorusunu zihinlere taşıyor!
 • Bizim beklentimiz, virüsün ve varyantlarının uzun bir süre daha bizimle kalacağı yönünde. Bu nedenle de, FED’in adım atmakta bir süre daha isteksiz olacağını düşünüyoruz.
 • Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında iyimser bir hava görülüyor. Japonya borsası Nikkei %2 yükselişle başı çekerken, iyimserlik Pasifiğin diğer ucunda da yansımış: ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde yükseliş görüyoruz.
 • Perakende devi Amazon’un satış büyümesinin önümüzdeki birkaç çeyrekte yavaşlayacağını söylediğini Cuma günü bültenimize taşımıştık. Haftanın son iş gününde Amazon %8’e yakın değer kaybetti. Amazon ardından, geçen hafta, yüksek enflasyona rağmen ekonomik faaliyetlerin ivme yitirmeye başlaması, moralleri bozmuştu.
 • Makro veri takviminde, bugün tüm dünyada açıklanacak imalat sanayi PMI rakamları takip edilebilir. Çin’den sabah saatlerinde açıklanan PMI verisi, 15 ayın en düşük düzeyinde sonuçlanarak, büyümede ivme kaybı endişelerini perçinledi!
 • Mart ayında %1,78 seviyesinden olan ABD dolarının piyasa faizi, son haftalarda %1,20’li seviyelerde gezinerek FED’in duruşunu sıkılaştıracağını açıkça fiyatlamıyor. Doların piyasa kuru olan DXY de benzer bir şekilde kritik eşik olan 92,8 altında. Altın ve gümüş, düşük faiz ve yüksek enflasyon kombinasyonundan çıkan dolar reel ‘götürüye’ rağmen halen daha bilindik seviyelerde ve isteksiz havasını korumaya devam ediyor.
 • Bitcoin’in ise, bir kez daha, 29-41bin dolar sıkışmasını yukarı yönlü aşmakta başarısız olduğunu not ederek bültenimizi sonlandıralım.

A1 Capital – Dolar Yorumu – 02.08.2021

8.4800 desteğinin aşağısında fiyatlamalar devam ediyor. Bu noktada geri çekilmenin devam etmesi durumunda ilk olarak 8.3500 ve ardından 8.2800 desteklerini izlemeye alacağız. Özellikle 8.2800 desteğinin önemli olduğunu ve bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi durumunda 8.2100 ve 8.1400 seviyeleri potaya girecektir.

Dirençler: 8.4800 ve 50 günlük üssel ortalamanın geçtiği 8.5300 dirençlerini takip edeceğiz. 8.5300 üzerinde 8.5700 ve 8.6300 dirençleri hedef konumuna yerleşecektir.

Dirençler: 8.4800 – 8.5300 – 8.5700
Destekler: 8.3500 – 8.2800 – 8.2100

Tacirler Yatırım – Dolar Yorumu – 02.08.2021

Gelişmekte olan ülke para birimlerinde Cuma günü satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Türk lirasının günü %0,05’lik sınırlı bir yükselişle yatay tamamladığı ve görece olumlu ayrıştığı takip edildi. Bununla birlikte gün içerisinde 8,3910 seviyesine kadar gerileyerek Haziran ortasından bu yana en düşük seviyeyi test eden USDTRY paritesi, öğleden sonra dolar endeksinde etkili olan yükseliş ile birlikte yeniden 8,40 üzerine yükseldi ve 8,4540 seviyesinden yatay bir kapanış gerçekleştirdi. Türkiye 5 yıllık CDS primi 383,83 baz puana yükselirken, 10 yıllık tahvil faizi ise %17,19 oldu.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 8,4661 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi 92,08 seviyesinde hareket ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %1,2250 seviyesinde bulunuyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi USDTRY paritesi geçtiğimiz haftaki düşüş hareketi ile birlikte Mart ayından bu yana sürdürdüğü yükseliş kanalını aşağı yönlü kırdı.

Kurun 8,50 seviyesi altında işlem görmeye devam etmesi durumunda aşağıda 8,4750, 8,43 ve 8,40 desteklerini izleyeceğiz. Kur Cuma günü 8,40 seviyesi altını test etse de bu seviye altındaki hareketin kalıcı olamadığı takip edildi. Bu çerçevede düşüş eğiliminin sürmesi durumunda 8,40 desteğinin altında kalıcı bir hareket oluşup oluşmayacağını takip edeceğiz. Kurun yeniden 8,50 seviyesi üzerine yükselmesi durumunda ise 8,50 – 8,75 bant hareketinin kaldığı yerden devam etmesi söz konusu olabilir.

Veri takvimine baktığımızda bugün yurt içinde İSO/Markit Temmuz PMI verileri açıklanacak Yurt dışında ise Avrupa ve ABD’den gelecek olan Temmuz ayı nihai İmalat PMI Endeksi verileri, ABD Temmuz Ayı ISM İmalat Endeksi ve Almanya Haziran Ayı Perakende Satışlar verileri takip edilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.