Piyasa Haberleri, Dolar, Altın, Bitcoin Analizleri – 09.08.2021

0

Dolar kurunda toparlanma yeni hafta devam ediyor. 8,63 seviyesinden işlem gören kur tarafında fiyatlamalar yukarı yönlü. Geçen hafta gelen ABD verileri doların küresel piyasalarda değer kazanmasına neden olmuştu. Etkileri bu haftanın ilk gününe de sıçramış durumda. Öyle ki altın tarafında sert değer kaybı yaşanıyor.

Ons altın fiyatında gece saatlerinde 1,700 dolar seviyesinin altı test edildi. Sonrasında toparlanan altın 1,740 dolar civarına doğru yeniden yükselişe geçti ancak bu haliyle bile geçen hafta bıraktığımız seviyenin %1,5 gerisinde fiyatlandığını belirtebiliriz. Sert kayıpların yaşandığı altın tarafında liq olan pozisyonlar olduğu aşikar. Yatırımcıların marjins eviyelerine dikkat etmeleri ve yüksek kaldıraçlı işlemlerden uzak durmaları tavsiye ediliyor.

Kripto para piyasasında hafta sonu sert bir yükseliş yaşandı. Bir kaç haftadır, haftasonları yaşanan yükselişlerin dikkat çektiği kriptolarda Bitcoin 45 bin dolar seviyesine kadar yükseldi. Yeni haftaya hafif bir geri çekilme ile başlayan kripto para piyasalarında bu hafta oldukça kritik.

Bitcoinin 45K üzerinde kalıcı olup olamayacağı marketin geleceğini belirleyebilir. Yeniden 40K altın fiyatlamalar gelir mi, dolardaki yükseliş bitcoini de vurur mu hep birlikte izlemeye devam edeceğiz.

Yurtdışı hisse senedi piyasaları güne yatay bir başlangıç yapıyor. BIST tarafında bir süredir devam eden pozitif hava bugün de etkisini gösterir mi merak edilmekte. Bilanço dönemine giriş yaptığımız bugünlerde şirketlerin bilanço bazlı fiyatlamaları takip edilmeli.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 09.08.2021

 • Cuma günü ABD’de açıklanan kritik istihdam verisi, her yönü ile kuvvetli sonuçlandı. Tarım dışı bordrolu çalışan sayısının 870bin kişi artması beklenirken gerçekleşme 943bin oldu. Önceki aya ilişkin güncelleme de +88bin ile yukarı yönlü oldu. İşsizlik oranı %5,4 olarak sonuçlanırken (beklenti %5,7), ortalama saatlik ücretler (enflasyon göstergesi) yıllık bazda %4 artış kaydetti (beklenti %3,8).
 • Takdir edersiniz ki, bir tarafta, ABD’de multi yılların zirvesine gelen ve halen daha zirve yapmadığına inanılan enflasyon verisi, diğer bir tarafta ise bu kadar güçlü gelen bir istihdam raporu ardından, artık FED’in aylık 120 milyar dolar büyüklüğünde olan tahvil alım programında azaltıma (tapering) gitmesini kaçınılmaz olarak görüyoruz. FED’in bilançosu 8,25 trilyon dolar ile rekor seviyelerde!
 • Morfin misali, acıları dindiren ucuz ve uzun vadeli ve bitmek bilmeyen likiditenin artık yavaş yavaş sonuna gelindiği, küresel mali piyasalar açısından acıların artacağı bir dönemin başlangıcına işaret ediyor. Cuma günü veri ardından başlayan olumsuz piyasa reaksiyonu, yeni haftanın ilk işlem saatlerinde daha da şiddetlendi.
 • ABD Doları küresel bazda değerlendi! Doların sepet değerini gösteren endeks kur DXY bu sabah haftayı kritik 92,8 seviyesinde karşılıyor. Bültenlerimizi yakından takip eden okurlarımız, teknik manada 92,8 seviyesine ne kadar önem atfettiğimizi biliyor. Öte yandan, FED’in duruşunu sertleştireceğine paralel, doların piyasa faizi olan 10 yıllık tahviller de bu sabah %1,30 seviyesinin üzerine yükseldiği not edelim. Halen daha kritik bölgelerden uzak olsak da, yukarı yönlü hareketin başlamadığını kim söyleyebilir ki?
 • Cuma günü kıymetli metaller cephesinde başlayan aşağı yönlü ciddi hareket, bu sabah Asya piyasalarında daha da bir şiddetlendi; adeta aşağı yönlü bir çakılma gerçekleşti. ABD istihdam raporu öncesinde 25 dolar seviyelerinde olan gümüş 22,50 dolar seviyesine kadar gerileyerek (son 8 ayın en düşük seviyesi) %10 düşerken, altının ons fiyatı 1,800 dolar seviyesinden %6,5 düşüşle bu sabah 1,685 dolar seviyesine varan bir düşüş kaydetti.
 • Bir tarafta virüsün varyantları nedeniyle karışan kafalar, artan küresel vaka sayıları, aşılanma oranında istenilen başarının elde edilememesi ve beraberinde yeniden endişe edilen izolasyon önlemleri ekonomik aktiviteyi baskı altına alırken, Brent cinsi ham petrolün de varil fiyatı Cuma günü ABD verisi ardından boynunu aşağıya çevirerek %5 düşüş kaydetmek suretiyle bu sabah 70 doların altına geriledi.
 • Benzer bir şekilde, içeride de, doların Cuma günü ayağa kalkması ile, zaten enflasyon tarafından ciddi darbe olan TL’ye, bir de TCMB üzerinde faiz indirim baskıları da eklenince, USDTRY kuru, geçen hafta test ettiği 8,2950 seviyesinden tekrar 8,63 seviyesine varan hızlı bir yükseliş kaydetti. Teknik manada, 8,63 seviyesi üzeri riski görünüyor!
 • Daha da uzatmadan, ABD’de artık tapering (tahvil azaltım) ne zaman başlayacağı (ne kadar erken?) ve likidite okyanusunun ne zaman azalacağı sorusu merakla bekleniyor. ABD’nin Jackson Hole kasabasındaki merkez bankası başkanlarının buluştuğu ve önemli açıklamaların yapıldığı toplantının 26-28 Ağustos tarihlerinde düzenleneceğinin altını çizmek isterim.
 • ABD’de bu hafta Çarşamba günü açıklanacak manşet TÜFE’nin %5,3 , çekirdek TÜFE’nin %4,3 ve Perşembe günü üretici enflasyonunun (ÜFE) %7,4 açıklanması bekleniyor. Enflasyon her ne kadar FED tarafından “geçici” sebeplere bağlansa da, “kalıcılık” arz etmesi, FED’in izleyeceği tapering (tahvil azaltım) hızını belirleyecektir. Beklentilerin de üzerinde bir veri, piyasa cephesinde var olan volatiliteyi daha da artırabilir.
 • İçerde ise, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimi talebinin dile getirmesi ardından Perşembe günü sonuçlanacak olağan TCMB PPK toplantısı büyük bir önemle takip edilecektir. Piyasa cephesinde ortak kanı, faiz oranlarının sabit tutulacağı yönünde. Enflasyonda baz etkisi ile gerilemenin Ekim ayı ile başlayacağını, TCMB’nin bunu görmeden hamle yapmasının, piyasa nezdinde olumlu karşılanacağına kesin gözüyle bakıyoruz.
 • Bu sabah Tokyo ve Singapur piyasaları tatil konumunda olması nedeniyle, Asya piyasalarında işlem hacmi göreceli olarak sığ. Bu nedenle de, altın ve gümüşte zarar kes seviyelerin tetiklenmesi, doların EUR karşısında son 4 ayın en güçlü seviyesine gelmesi ve elbette dünya genelinde pandemide yaşanan yükseliş bir nebze de olsun göz ardı edilmiş gibi görülüyor. Lakin, ABD borsalarının vadeli işlemlerinde bu sabah hakim renk kırmızı.
 • Açık bir şekilde yukarıda veya aşağıdaki grafiklerde de görülebileceği üzere, ABD istihdam raporu ardından hemen hemen tüm finansal varlıklar dolar karşısında boynunu büktü! Bu süreç, hafta ortası açıklanacak ABD enflasyon verisi ardından daha da şiddetlenebilir; küresel risk iştahı daha da azalabilir.
 • Tüm bu olumsuz gelişmeler karşısında ayakta kalabilen, hatta haftalardır devam eden 29-42bin dolar seviyesindeki sıkışmasını da güçlü ABD verisine ve her yer meydana gelen piyasa depremine rağmen yukarı yönlü aşabilen Bitcoin, bu sabah 43bin seviyelerinde saldığını görüyoruz. Sıkışma alanının dışına çıkmasını Bitcoin için pozitif olarak okurken, kalıcılığını, doların uygun adım marş marş ileriye gittiği bir ortamda endişe ile takip ediyoruz.
 • FED’in tahvil alımlarını ne zaman azaltacağı konusu bugünden itibaren devamlı gündemde kalacaktır. Bu sürecin başında, mali piyasaların baskı altında kalma ihtimalini de oldukça yüksek olduğunun altını bir kez daha çizmek isteriz.

Işık FX – Dolar Yorumu – 09.08.2021

USDTRY- Geçtiğimiz Cuma gününde de; Dolar Endeksi’ndeki sert yükselişe paralel olarak hızlıca yükselen kurda, 8.62 civarından kapanış gördük. 8.30 seviyesinin altından son 4 işlem gününde hızla tırmanan kurda, yeni günde de oluşabilecek yukarı yönlü hareketler için; 8.65, 8.68 ve 8.72 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Olası TL lehine hareketlerde ise; 8.58, 8.54 ve 8.52 destek bölgeleri yeniden izlemeye alınabilir.

Ikon Menkul – Dolar Yorumu – 09.08.2021

Geçtiğimiz hafta Cuma günü beklentilerinde üzerinde gelen ABD Tarım Dışı istihdam verisiyle Dolar endeksinde görülen yükselişle USDTRY paritesi de 8.64 ile son üç haftanın en yüksek bölgesine yükseldi. Teknik açıdan bakıldığında, 50 günlük üssel hareketli ortalaması üstüne yükselen parite 8.6270 direnç bölgesi sınırında fiyatlamakta. Bu bölge üstüne olası hareketlerde 8.7110 ve 8.7979 seviyeleri sonraki direnç bölgeleri olarak izlenebilir. Aşağıda ise 50 günlük ortalama artık ilk destek bölgesi olarak takibimizde olacak.

Destekler: 8.5166-8.3495-8.2858
Dirençler: 8.6270-8.7110-8.7979

A1 Capital – Altın Yorumu – 09.08.2021

Geçtiğimiz hafta ABD’de TDI verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile ons altın fiyatlarında geri çekilme sertleşti. Bu sayede 1770 desteği aşağısında kapanış gerçekleşti. Bu seviyenin aşağısında fiyatlamaların devam etmesi ile geri çekilme sürebilir. Bu durumda ilk olarak 1750 ve ardından 1723 seviyesini takibe alacağız.

1770 üzeri fiyatlamalar görmemiz durumunda ise 1790 ve ardından 1810 ile 1830 dirençleri bir kere daha hedef konumuna yerleşecektir.

Dirençler: 1770 – 1790 – 1810
Destekler: 1750 – 1723 – 1700

Meksa Yatırım – Altın Yorumu – 09.08.2021

ABD doları değer kazanırken (Dolar Endeksi 92.80) ABD 10 yıllık bono faiz oranı yükselerek yüzde 1.30 seviyesine ulaştı. Bu gelişmelere bağlı olarak altında sert düşüş görüldü ve 1.700 doların altı test edildi.

XAUUSD; Yatay hareket yerini sert düşüşe bıraktı. İlk destekler 1.733 ve 1.687 seviyelerinde görülüyor. 1.687 seviyesinin altında sonraki destek 1.677 seviyesinde. Olası tepki çıkışında ilk dirençler 1.765 ve 1.775 seviyesinde görülüyor. Tepki çıkışının devamı için 1.775 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 1.795-1.800 seviyelerinde bulunuyor.

İnfo Yatırım -Borsa Yorumu – 09.08.2021

Çarşamba günü Fed Başkan Yardımcısı Clarida ile başlayan ‘şahin’ açıklamalar, Perşembe günü de farklı Fed üyeleri ile devam etti. Fed üyelerinin ortak görüşü ise delta varyantının etkileri ile varlık alım programlarının olumsuz etkileneceği yönünde.

BİST100 endeksi tarafına bakıldığında ise endeks haftanın son işlem gününe hafif alıcılı başladı. Günü yatay seyirde geçiren endeks ABD’den gelen Tarım Dışı istihdam verisi sonrası kurdaki yükseliş sonrasında negatif seyre döndü. . Kapanışa doğru küresel piyasalardaki iyimserlikle BİST100 endeksi günü hafif alıcılı tamamladı.

Tarım Dışı İstihdam verisi beklentilerin çok üstünde 943.000 olarak açıklandı. Dolar, küresel piyasalarda değer kazanırken, ons altın 1.788 seviyesine kadar gerildi. Tarım dışı istihdam verisi ardından Dolar / TL 8,60 seviyesine kadar yükseldi. Hafta başından beri ABD tarafından gelen şahin tutum ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz – enflasyon açıklamalarının ardından, Tarım Dışı İstihdamın da yüksek gelmesi doları güçlendirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.