Troy Kart Nedir, Troy Kart Kullanımı, Özellikleri ve Avantajları

0

Bankacılık kart merkezi tarafından bütün bankaların katılımıyla 2016 yılında, Türkiye’de bulunan kullanıcıların hizmetine sunulan kredi kartı ödeme sistemidir. Özellikle yerli ödeme sistemleri içerisinde ciddi bir kullanıcı sayısının bulunduğu bilinmektedir. Dünya’da Troy kart gibi bir çok ünlü ödeme sistemi bulunuyor.

Troy Kart Nedir ?

Visa, American Express ve Mastercard gibi önemli ödeme sistemlerini oluşturan kartlar yabancı ülkelerin firmalarına aittir. Yabancı ülkelerin olması sebebiyle farklı komisyon oranlarının ve ücret kesintilerinin yaşandığı bilinmektedir. Bu nedenle dışa bağımlılığın ödeme sistemleri üzerinde azaltılmasını amaçlayan Troy kart geliştirildi.

Milli ödeme sistemleri hem dışa bağımlı kart kullanımını azaltırken, hem de ülke içerisindeki kullanıcılara daha fazla alternatif özellik sunmaktadır. Troy kart nedir diye merak eden kullanıcılar şunu bilmeliler ki kart ülkedeki tüm ATM’LERDEN ve pos cihazının olduğu her noktada kullanılmaktadır. Fakat tek dezavantajı yurt dışı anlaşmaları henüz yapılmadığından kartla yurt dışında para çekme veya alışveriş yapılması henüz mümkün değil.

Türkiye’de kredi kartı kullanıcılarının yaptığı işlemler yüzde 97 oranında ülkemizde gerçekleşmektedir. Yani bu yalnızca yüzde 3 civarındaki kullanıcıya dezavantaj oluşturmaktadır. Bu nedenle Türkiye’de aktif kullanım yapan yurtdışına çok fazla seyahat etmeyen büyük bir kitle için tavsiye edilmektedir. Çünkü kartın ücret kesintileri komisyon oranları yabancı kartlara göre çok düşüktür.

Troy Kart Özellikleri

Troykart milli geliştirilen bir kart ve ödeme sistemi olması sebebiyle kullanıcı kitlesinin masraflarını düşürmeyi amaçlamaktadır. Çünkü bilindiği üzere Visa, Mastercard gibi sistemler yabancı firmaların ödeme sistemleri olduğu için çeşitli lisans bedelleri ve ücretler alınmaktadır. Buda bankaların kart aidatlarına yansıttığı ve tüketiciden belirli bir ücret istemesiyle karşımıza çıkmaktadır.

Troykart tüm yabancı firma kart ödeme sistemlerine göre bu tutarları yarı fiyatına kadar düşürmektedir. Daha kullanışlı olmasının yanı sıra ücret politikası da diğer ünlü kart sistemlerinden düşük olmaktadır. Üstelik tüm banka iştirakleri sayesinde gerçekleştirilen bu sistem bütün banka kanallarıyla rahatlıkla kullanılması sağlanıyor.

Hatta kartın son zamanlarda otobüslerde bile kullanılabilmesi için bir özelliğin devreye girmesi beklenmektedir. Kullanım amacının geliştirilmesi için çeşitli geliştirmeler yapılmaktadır. Troykart milli bir sistem olması sebebiyle, daha fazla imkanı ve olanağı bir araya getirmesi bekleniyor. Ayrıca sistemin milli olması devlet tarafından yeni çıkan tüm yöntemlerin kolayca dahil edilmesini içermektedir.

  • İş bankası ATM’LERİYLE 7/24 kullanılmaktadır.
  • Hiçbir işlem ücretini ödemeden para çekme fırsatı vermektedir.
  • Bireysel bankacılık işlemlerinin tümü Troy tarafından desteklenmektedir.
  • Troy alışverişleri sonrası maxipuan elde edilmektedir. ( Çeşitli alışverişlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.)
  • Hesapta para yoksa, ek hesabı devreye koymanız sağlanmaktadır.

Genel anlamda sunulan özelliklere bakıldığında diğer kart ödeme sistemleri arasında çokta bir farkının olmadığı görülmektedir. Fakat milli bir ödeme sistemi olması sebebiyle kart kullanım ücretlerinin daha düşük olması avantaj sağlamaktadır.

Troy Kart Kullanımı

Troy kullanımı TroyKart kullanıcısının yükselmesiyle daha da geliştirilmesi planlanmaktadır. Fakat Pazar payı oldukça yüksek olan kart ve ödeme sistemi piyasasında Troy kart yalnızca yüzde 3’lük bir kısma hizmet vermektedir. Tahmini olarak troykart kullananların sayısının yaklaşık 500 bin seviyelerinde olduğu düşünülmektedir.

Troykart veya ödeme sistemini kullanırken normalden farklı bir şey yapmanız gerekmiyor. Diğer ödeme sistemlerinden bir farkı bulunmuyor. Özellikle sistemi kullanılması için şunları yapmanız gerekiyor gibi önemli bir nota yok. Oldukça basit kullanımı alışık olduğumuz kart kullanımı ve ödeme sistemiyle aynıdır. Her ülkenin çeşitli yerel ödeme sistemleri bulunmaktadır. Troykart milli ödeme sistemi olması nedeniyle kullanıcıların bu karta rağbet göstermesi için çeşitli etkinliklerle Pazar payını genişletmeyi amaçlamaktadır.

Troy kart başvurusu Türkiye’de hizmet veren tüm bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Çünkü sistemin oluşturulması tüm bankaların katılımıyla yapıldı. Bu nedenle her bankanın Troy kartı vermeye hakkı bulunmaktadır. Papara kart ile ilgili merak edilenler için papara kart nedir başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.