Trump Yanlıları Kongre Binasını Bastı, Piyasalar Oralı Olmadı.

0

ABD’de akşam saatlerinde oldukça karışık olaylar yaşandı. Trump’ın sözleriyle binlerce Trump destekçisi Kongre binasına yürüdü ve polis bariyerini aşarak içeriye girdi. Polisle yaşanan çatışmalar neticesinde 4 kişi hayatını kaybetti.

Bu Yazıda Bulabilecekleriniz

Neler Yaşandı?

ABD’de tarihinin en önemli olaylarından biri yaşanırken piyasalar bu duruma tepkisiz kaldı diyebiliriz. ABD borsaları yaşanan gelişmelerin ardından yukarı yönlü hareketlerini sürdürüyor ve rekor seviyelerden işlem görmeye devam ediyor. Dolar endeksinde de herhangi bir hareket göze çarpmıyor.

Kongre binasının boşaltılması ve göstericilerin geri dönmesinin ardından Biden’ın seçim zaferinin tescil edileceği Senato oturumu yeniden başladı. Gün içerisinde Biden’ın seçimi kazandığının tescillenmesi bekleniyor.

Biden Sonrası Piyasalar

ABD’de normal şartlarda yeni başkan Biden’ın 20 Ocak tarihinde görevi devralması bekleniyor ancak dün gece yaşanan olaylar bu srecin hızlanmasına neden olabilecek gibi duruyor. Bugün bazı gazete başlıkları da Trump’ın görevde kalmasının ulusal tehlikeye neden olabileceğini belirtmekte. Nasıl bir süreç yaşanacak bilinmiyor ancak artık Biden’ın 20 Ocak tarihinde kesin olarak ABD Başkanı olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Biden sonrasında piyasaların odaklandığı en önemli konu başlıkları yine virüs salgınının ilerleyişi ve önlemler ile ABD’de halkı ve işletmeleri destekleyici ek tedbirler olacak. Çünkü artık hem Temsilciler Meclisi, hem Senato’da istediği çoğunluğu yakalamış bir Demokratlar ekibi bulunuyor. Dolayısı ile Biden’ın taahhütlerini yerine getirmesi daha kolay olacak ki, ilk taahhütlerinden birinin de ekonomiye destek paketi olduğunu daha önceki değerlendirmelerinde kendisi dile getirmişti. Bu beklentiler ile piyasalarda olumlu hava esmeye devam ediyor. diyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.