Uzmanların Dolar Yorumları, Altın, Kripto Para ve Borsa Analizleri-29.06.2021

0

Dolar kurunda dün sert bir geri çekilme yaşandı. 8,70 altına gerileyen dolar/TL paritesinin borsaya yansıması ise beklenildiği gibi olmadı. Çünkü dolar düşerken borsada da bir satış vardı. Yaklaşık %1,5 gerileyen BIST tarafı yatırımcıları korkuturken özellikle yeni halka arz edilen hisselerde yaşanan düşüşler yatırımcıları çileden çıkardı.

Bir çok yeni hisse senedi yatırımcısı, borsaya küsmüş durumda. Yabancı alımlarının da göze çarpmadığı BIST tarafında yeni bir hikayeye ihtiyaç var gibi duruyor. Aksi takdirde  Borsa İstanbul’da kısa vadede sert yükselişler beklemek için yatırımcıların elinde çok fazla bir done bulunmadığı söylenebilir.

Bitcoin ve kripto para birimlerinde yön yukarı dönmüş durumda. Hafta sonu düşüşe geçen coin piyasası hafa içi yönünü yeniden yukarı çevirdi. Ancak Bitcoin fiyatının 35k üzerinde tutunamaması altcoinlerde de yükselişi sınırlayan etmen olarak gösteriliyor.

Altın fiyatları düşen ABD tahvil faizlerine karşın yükselemiyor. Daha doğrusu yükseliyor ancak bu yükselişler sınırlı kalıyor. Şu sıralarda 1,780 dolar civarında fiyatlanan ons altın fiyatının yarından itibaren ABD’den gelmeye başlayacak verilerle hareketlenmesi bekleniyor. Özellikle Cuma günü açıklanacak TDI verisi ile altın fiyatlarında volatilitenin arttığı görülebilir hatırlatmasıyla geçelim uzmanların güncel analiz ve yorumlarına..

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 29:06.2021

 • Küresel mali piyasalar haftaya göreceli olarak sakin bir seyir ile başladı. Hatırlanacağı üzere, Cuma günü ABD’de açıklanan ve FED’in favori gösterge endeksi olarak kabul edilen PCE (kişisel tüketim harcamaları) enflasyonu, Mayıs ayında yıllık bazda %3,9 ile 2008’den bu yana en yüksek düzeye yükselerek ABD’de enflasyonist baskıların devam ettiğini teyit etti.
 • ABD ekonomisine yönelik son dönemde açıklanan başta enflasyon veri seti olmak üzere, makro ekonomik verilerin güçlü geldiğini gözlemliyoruz. Bu bağlamda, her ayın ilk Cuma günü açıklanan ABD istihdam raporu bu hafta piyasaların merceğinde bulunuyor.
 • Küresel mali piyasalar bir tarafta FED’in enflasyona karşı ‘geçici’ söyleminin getirdiği konfor alanı içinde her iyimserlikte hisse senedi piyasalarını daha da yukarıya taşımaya devam ederken, parti havasını ise bu sefer Hindistan kökenli Delta varyantı bozdu.
 • Pandemide yeni bir dalga riskini artıran bu gelişme, özellikle İngiltere’de yeni vaka sayısını 22,644 kişi ile dün son 5 ayın zirvesi taşıdı! Henüz, cılız da olsa, pandemide en kötüsünün geride kaldığı inanışını artarken, delta varyantı ve artan vaka sayıları, yeniden izolasyon önlemlerini artırarak başta petrol olmak üzere piyasaların tadını kaçırıyor.
 • İçeride ise döviz piyasasında ilginç gelişmelerin yaşandığını görüyoruz. Geride bıraktığımız hafta, ABD heyetinin Türkiye’ye Afganistan konusunu görüşmek için gelmesi ile oluşan iyimser havanın da yardımı ile 8,60 seviyesini test eden USDTRY kuru, Cuma gününün son işlem saatlerinde ani bir yükseliş kaydederek 8,80 seviyesine tırmandı.
 • Bu hareketin arkasında yatan dinamiği tam olarak anlamasak da, Türk Lirası’nın geçen haftayı kırılgan bir görünümle bitirdiğini kabul etmek gerekiyor. Küresel piyasalar ucuz ve kolay paranın nimetlerinden sonuna kadar yararlanmaya çalışırken, %19 gibi ağız sulandırıcı bir faize rağmen, TL’nin dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesinde işlem görmesi açık bir şekilde ‘zayıflık’ olarak nitelendiriyoruz.
 • Piyasa dedikodularına göre (teyide muhtaç) kuru aşağıda tutmak için her yükselişte satıcı bir gücün devreye girdiğini işitiyoruz. Cuma günü 8,80 seviyesini test eden USDTRY kurunun, dün gün içerisinde kaydettiği sert yükselişin bir kısmını geri verdiğini ve 8,67 seviyelerine kadar geri çekildiğini not etmek gerekiyor.
 • Her ne kadar döviz piyasasının rekor seviyelerin kıyısından dün uzaklaştığını görsek de, BIST100 endeksi 200 günlük ortalamasının da altına sarkarak dün günü %1,3 düşüşle tamamladı. TL’nin döviz karşısında genellikle toparlandığı zamanlarda, alternatif piyasalar da bu eğilime eşlik ederdi. Hangi fiyat yanlış acaba?
 • İçeride Kanal İstanbul, faiz enflasyon sarmalı devam ederken, resmi enflasyon verisi, TÜİK tarafından 5 Temmuz tarihinde açıklanacak. Öncü veriler, enflasyonun yüksek gelebileceğini gösteriyor. Mayıs ayında yaşanan kapanma, veri toplanamaması ve beraberinde artan döviz kurunun fiyatlara Haziran enflasyonu ile birlikte yansıyacağını bekleniyor. Piyasa tahmini %1,5 manşet TÜFE artışına odaklanırken, dün Türk-İş’in de Haziran ayı mutfak enflasyon hesaplaması bu riski teyit etti: Aylık fiyat artışı %1,22 oldu.
 • İçeride enflasyona yönelik riskler yukarı yönlüyken, dışarıda ise gözler, FED’den gelecek kolay para döneminden çıkış sinyaller üzerinde olacaktır. FED’in geçen haftalarda, tahvil alımları ile ekonomiye verilen desteğini azaltma noktasında piyasaları yoklaması sonrasında yaşanan piyasa türbülansı, aslında yakın gelecekte vizyona girecek filmin de fragmanı bağlamında ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. TCMB’nin enflasyon tırmanırken yapacağı politika hatası, TL ve TL cinsi varlıklarda mevcut olumsuz fiyatlamaya daha da alevlendirebilir.
 • ABD’de her ne kadar FED geçici dese de, enflasyonun multi yılların zirvesinde şirazesinden çıkma noktasına doğru emin adımlarda kuzeye yürüdüğü bir ortama, Cuma günü açıklanacak istihdam raporu büyük bir dikkatle takip edilmelidir. Rapor, emek piyasasında işlerin yolunda gittiğini teyit ederse, FED’den gelebilecek şahince ifadeler, gelişmekte olan ekonomiler üzerinde daha büyük bir yıkım yaratabilir.
 • Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarının kırmızılara büründüğünü görüyoruz. Yukarıda da izah etmeye çalıştığım üzere, Delta varyantının piyasalar üzerinde baskı kuruduğunu ve tedirgin bir havanın hakim olduğunu görüyoruz. ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde satıcı bir seyir görülüyor.
 • Altın ve gümüş önemli bir değişim göstermeden sırası ile 1,775 ve 26 dolar seviyelerinde salınırken, Bitcoin şimdilik 30-31 dolar seviyelerinden bulduğu destekten faydalanmaya çalışıyor. Hem kıymetli madenlerde, hem de amiral gemi Bitcoin’de riskleri aşağı yönlü görmeye devam ediyoruz.
 • Bugün veri akışı sakin görünüyor. Dikkatler Delta varyantı üzerinde olacaktır.

İnfo Yatırım – Dolar Yorumu – 29.06.2021

Yeni haftada dalgalı bir seyir izleyen USDTRY paritesi az da olsa aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Fakat son günlerde dolar kanadında şahinvari yorumlar gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskılar oluşturuyor.

15-16 Haziran’da gerçekleşen Fed toplantısı sonrasında faiz artışlarının beklenenden önce gerçekleşebileceği ve varlık alım programının azaltılmasının önümüzdeki toplantılarda gündeme geleceği belirtilmiş ve toplantı sonrasında da yetkililerden şahin açıklamalar gelmeye devam etmişti. Bu gelişmeler ise zaman zaman TL üzerinde baskı oluştururken, parite tarihi zirve seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor.

Haftanın ikinci işlem gününde piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Ekonomik Güven Endeksi verisini takip edecek. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite bir miktar artacaktır. 17:00’da ise ABD kanadından gelecek olan CB Tüketici güveni verisi dolar endeksindeki hareketliliği artıracaktır.

Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 8.73328 – 8.76218 – 8.80017 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 8.66144 – 8.61116 – 8.57128 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Meksa Yatırım – Altın Yorumu – 29.06.2021

XAUUSD; Destek seviyelerinden gelen tepki alımları güç kazanamadı. Destek arayışı sürüyor. İlk destekler 1.773-1.770 ve 1.760 seviyelerinde. 1.760 trend desteği olması açısından daha önemli. Bu seviyenin altında verilecek destek 1.750 seviyesinde.

İlk dirençler ise 1.785 ve 1.790-1.795 seviyelerinde. Tepki çıkışının güç kazanması açısından 1.795 daha önemli görülürken sonraki dirençler 1.825 ve 1.850 seviyelerinde bulunuyor.

Alan Yatırım – Borsa Yorumu – 29.06.2021

Global piyasalarda Delta varyantı nedeniyle risk iştahının düştüğü bir işlem gününe başlıyoruz. ABD endeksleri vadeli işlemlerde yataya yakın ekside işlem görüyor, Asya’da ise Japonya öncülüğünde satışlar var.

Endeksin yeni işlem gününe yatay yakın başlaması beklenebilir. 1,390 puan seviyesi üzerinde kalıcılığın sağlanması durumunda 1,400 puana doğru bir hareket beklenebilir. Satışların devam etmesi durumunda ise kritik 1,375 puanın altında kalınmaya devam edildiği bir senaryoda 1,350 puan seviyelerine doğru bir geri çekilme yaşanabilir.

Gedik Yatırım – Dolar Yorumu – 29 Haziran 2021

Dolar/TL kuru dün 8,7688 ile 8,6817 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 8,6913’den tamamladı. Geçen hafta Cuma gününde 8,8012’ye kadar gelen alımlardan sonra dün Dolar/TL’de satıcılı bir görünüm hakim oldu ve 8,68’li seviyelere kadar geri çekilmeler görüldü. Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. ABD tarafında ise CB tüketici güven endeksi verisi takip edilecek.

Dolar/TL, bu sabah 08:10 itibariyle 8,6916’dan işlem görüyor. DXY 91,93 seviyelerinde hareket ederken ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.4840 seviyesinden işlem görüyor. Gelişmekte olan ülke para birimleri bu sabah dolara karşı yatay ve karışık bir görünüm sergiliyor.

İnfo Yatırım – Eurusd Yorumu – 29.06.2021

Yeni haftaya 1.1934 seviyelerinde başlangıç yapan EURUD paritesinde haftanın ilk işlem gününde dalgalı bir seyir izlendi. FED’in son gerçekleştirdiği para politikası toplantısı sonrasında faiz artırımına dair beklentiler arttı. Artan bu beklentiler zaman zaman dolar endeksini desteklerken, EURUSD paritesinde de baskılar oluşmasına neden oluyor.

FED kanadında bunlar yaşanırken Avrupa Merkez Bankası ise güvercin tondaki duruşunu halen koruyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, ekonomik toparlanma olduğuna dair net işaretler görene kadar desteklerin çekilmemesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Piyasalar yeni güne başlarken gözler Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan TÜFE verisinde olacak. Veri TSİ 09:00’da açıklanacak. Ardından 17:00’da ABD kanadından gelecek olan CB Tüketici Güveni verisi izlenecek. Veri ile birlikte dolar endeksinde küresel bazda volatilite artacaktır.

Haftanın ikinci işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.20006 – 1.21008 – 1.21933 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18943 – 1.18321 – 1.17633 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.