Warren Buffett Kimdir? Nasıl Zengin Oldu? Önemli Sözleri

0

100 milyar dolara yakın bir servete sahip olarak başarılı bir kariyer sayesinde dünyanın en zengin iş adamları arasında bulunan Warren Buffet, çok zorlu bir hayat yaşamıştır. Warren Buffett 1930 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuştur. Babası Amerika Birleşik Devletleri senatörü olmak ile birlikte ülkenin ilk bakkallarından biri olan Buffet, hayatında çok önemli dönüm noktaları da yaşamıştır.

Kimdir Bu Warren Buffett ?

Gençlik döneminde babasıyla birlikte New York borsasında çalışan bir dostlarının hazırladığı toplantıya katıldıktan sonra kendi hayallerini şekillendirmeye başlamıştır. Çok küçük yaşlarda iken birçok değişen iş fikri ile tecrübe elde eden Warren Buffett, sonrasında borsaya girmiş ve sabırsız davranışlar ile büyük zararlar da yaşamıştır.

Hayatı boyunca elde ettiği tecrübelerden ders çıkaran Buffet, 16 yaşında 50.000 dolar gibi bir servete sahip olmayı başarmıştır. 19 yaşında işletme bölümünden mezun olduktan sonra Kolombiya Üniversitesi’ne girmiş ve ünlü ekonomistlerden ders almıştır. Birçok farklı iş deneyimi sonrasında Omaha’ya geri dönmüş ve Buffet Associates Ltd. Şti. kurulumunu gerçekleştirmiştir. Bu şirket sayesinde elde ettiği birikim ile ve sonrasında Berkshire Hathaway isimli tekstil şirketi üzerinde yatırım gerçekleştirmiş ve yavaş yavaş firmanın hisselerine sahip olarak tam anlamıyla şirketi ele geçirmiştir.

Warren Buffet Nasıl Zengin Oldu ?

İlerleyen süreç içerisinde giderek daha hırslı bir şekilde ekonomik çalışmalarını sürdüren Buffet, Berkshire Hathaway firmasını daha geniş bir noktaya ulaştırmıştır. Apple, McDonald’s, IBM, Heinz ve Coca Cola gibi firmalarda hisse sahibi olmuştur. Bu sayede hayatı genelinde çok büyük bir gelir sahibi olarak dünyanın en zengin adamlarından biri olmayı başarmıştır.

Warren Buffet, elde ettiği başarılar ile birlikte hem Amerika’da hem de dünya genelinde birçok kişiye örnek olmuş ve önemli önerilerde bulunmuştur. 1952 yılının Nisan ayında Susan Thompson ile evlenen ve 3 çocuk sahibi olan Warren Buffett, daha sonrasında boşanarak başka bir evlilik daha gerçekleştirmiştir.

Dünya genelinde birçok toplumsal çalışma ile ilgili katkılar sağlayan Warren Buffett, bilhassa AIDS, verem ve sıtma gibi hastalıklarla mücadele edilmesi için eğitim seferberliklerine katılmak amacıyla Bill ve Melinda Gates Vakfı’na 31 milyar dolar gibi bir bağış gerçekleştirmiştir. Kalan servetini ise 3 çocuğu ve karısı için kurmuş olduğu vakfa bağışlayacağını açıklamıştır.

Warren Buffet’in Unutulmaz Sözleri

Warren Buffet bir çok yatırımcının bir çok traderin örnek aldığı bir isimdir. Bu nedenle yapmış olduğu açıklamalar finansal piyasalar içerisinde bir şekilde yer alan çevrelerin dikkatini çekmektedir. Söylediği sözler büyük bir tecrübenin ürünü olarak görülmekte ve çoğu zaman yatırımcılara ışık tutmaktadır.

  • İhtiyacınız Olmayan Şeyleri Satın Almayın ! – Warren Buffet

Bu sözü ile Warren Buffet paranızı boşa yere harcamayın uyarısı yapmaktadır. Eğer bir şeye ihtiyacınız yok ise onu almayın. Eğer ihtiyacınız olmayan şeyleri almakta ısrar ederseniz bir gün ihtiyacınız olan bir şeyi alamayacak duruma düşme ihtimaliniz artacak demektir.

  • Parayı Biriktirmeye Alışın ! – Waren Buffett

Bu sözü ile Buffett’in anlatmak istediğini şu şekilde açıklamak doğru olacaktır. 88 yaşına girmekte olan Buffet için para biriktirmek, harcanan paradan sonra kalanı biriktirmek değil, birikiminizi bir kenara ayırdıktan sonra kalanı harcamaktır. İşte bunu gerçekleştirebilenlerin kalıcı bir zenginliğe sahip olacağını vurguluyor kendisi. Yani kimine göre bu durum cimrilik olarak gelebilir ancak yine de kulak ardı etmemekte yarar var diyebiliriz.

  • Risk Al ! – Warren Buffet

Evet arkadaşlar Waren Buffett risk almak konusunda bir çok açıklama yapmıştır ve risk almadan özellikle finansal piyasalarda zenginlik elde etmenin zor olduğuna vurgu yapmıştır. Risk Alın sözünün devamında ‘Nehrin derinliğini ölçmek için iki ayağınızı birden suya sokmanıza gerek yok’ diyor. Yani herşeyinizi kaybedebileek riskleri asla almayın diyen Buffet gerektiği zamanlarda, gerektiği kadar risk almaktan da kaçınmayın vurgusu yapıyor.

  • Başkaları Korktuğunda Aç Gözlü Ol ! – Warren Buffett

Belkide traderler arasında en çok paylaşılan Warren Buffet sözü olabilir bu. Başkaları korktuğunda aç gözlü davran sözü. Burada Buffett kendi yatırım stratejisini de açıklıyor aslında. Finansal piyasalarda yapmış olduğu işlemlerle zenginliğe ulaşan Buffett bir ürünün değeri düşerken korkmamak gerektiğini herkesin korktuğu anda alıma geçmek gerektiğini belirtmektedir. Örneğin; borsada bir hisse senedi alacak olduğunuda yükselişte olan piyasada alım yapmak yerine bir kaç gündür düşüşte olan piyasada uygun hisseyi belirleyip, herkesin alım yapmaya korktuğu dönemde alıma geçerek fırsatı yakalamanın önemine vurgu yapmaktadır.

  • Ne Alırsan Al ama Ucuza Al ! –  Warren Buffett

Evet hafızalara kazınan Warren Buffett sözlerinden bir tanesi de budur. ‘ Ne alırsan al ucuza al ‘sözü. Bu sözle beraber Buffett şunu da vurgulamaktadır. Hayatımın bazı dönemlerinde hisse senedi piyasalarında alım yaparken belki de tek bildiğim şey buydu diyerek, bir şeyi satın alırken ucuza almanın önemine vurgu yapmıştır.

Dilerseniz son dönemlerine n zengin isimlerinden olan Jeff Bezos’un serveti başlıklı makalemize de göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.