Yurtdışında Çalışmak İçin Bilinmesi Gerekenler

0

Yurtdışında daha dolgun maaş ve daha iyi çalışma ortamı hayal ediyorsanız; yurtdışında çalışmak için bilinmesi gerekenler bulunmaktadır. İşe nereden başlayacağınız, hangi form veya başvuru belgelerini nereye teslim edeceğiniz, hangi resmi evrakları tamamlamanız gerektiği, yurtdışı iş tecrübeleri hakkında fikir almak, yurtdışına giderken yapmanız gerekenler, yanınıza almanız gerekenler ve daha birçok şeyi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. İşte, yurtdışında çalışmak için bilmeniz gereken tüm detaylar…

Yurtdışında Çalışmak İçin Bilinmesi Gerekenler

  • Ülke Hakkında Ön Bilgi Edinin

Öncelikle hangi ülkeyi seçeceğinize karar vermeniz gerekir. Bunun için o ülke ile ilgili elbette bir kitap yazacak kadar bilgi sahibi olmanız gerekmez ama bazı önemli noktaları bilmeniz gerekir. İnanışları, yemek kültürleri, maaş ve iş sahaları, yaşam standartları gibi önemli bilgileri bilerek o ülkeyi analiz etmeniz ve seçmeniz gerekiyor. Aksi durumda hayal kırklığına uğrayabilirsiniz. İlk olarak, maaş ve çalışma şartlarını inceleyerek işe başlayabilirsiniz.

  • Vize ve Pasaport İşlemlerini İnceleyin

Bazı ülkeler, pasaport ve vize işlemlerinde sıkıntı çıkarabilmektedir. Özellikle İngiltere, ABD, Fransa ve Körfez ülkeleri, bu bağlamda bazı olumsuzluklar yaratabilmektedir. Dolayısı ile öncelikle vize işlemlerinizi doğru bir şekilde yönetmeniz gerekir. Bunun için başvurunuzu zamanında ve doğru bir şekilde yapmanız gerekir. Aynı zamanda vize sürenizi de doğru bir şekilde takip etmeniz gerekecek. Bu, kimi zaman iş vereniniz tarafından takip edilirken; kimi zaman bu adımları geçen kişilere iş imkanı sağlandığından hepsini sizin yapmanız beklenir.

  • Orta Ölçüde Yabancı Diliniz Olmalı

İngilizce veya gideceğiniz ülkenin ana dili için yetersiz iseniz; özellikle uzun vadeli çalışma dönemleri için yapacağınız başvurularda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bununla birlikte o ülkede her ne kadar çalışmak amacı ile de gidiyor olsanız, yine de dil yetersizliği sizi büyük ölçüde olumsuz etkileyecektir.

  • Bir Miktar Para Alın

Nasıl olsa çalışır, kazanırım ve işimi görürüm! Mantığı ile asla hareket etmeyin. Zira, kimi zaman yurtdışı işlerde ödeme aksaklığı meydana gelebilmektedir. Bu da ciddi mağduriyetlere neden olabilmektedir. Bu yüzden yanınıza sizi bir süre idare edecek nakit para almayı unutmayın!

  • Eşyalarınızı Yanınıza Alın

Ülkenin hava koşullarına ve çalışacağınız iş alanına göre, uygun kıyafet ve eşyalarınızı almayı ihmal etmeyin. Aksi durumda sağlığınızdan ve sosyal yaşamınızdan olabilirsiniz.

  • Sözleşme Metinlerini İyi İnceleyin

Çalışmaya başlamadan önce iş vereniniz ile aranızdaki sözleşme metnini doğru ve tam bir şekilde okuyun. Kimi zaman bu durum büyük mağduriyetlere nede olabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.