25.05.2021 | Güncel Piyasa Haberleri, Dolar, Altın ve Bitcoin Analizleri

0

25.05.2021 salı sabahından herkese merhaba, Piyasalarda yaşanan son dakika gelişmeleri, dolar yorum, altın ve bitcoin yorumları ile karşınızdayız.

Dolar kuru dün düşüş eğilimli bir yön izlese de gün sonunda ve bu sabah yine 8,40 civarında bir fiyatlama mevcut. Dün akşam saatlerinde gelen bir haber vardır. Erdoğan’ın ABD’nin önde gelen üst düzey 20 şirket yöneticisiyle görüşme gerçekleştireceği haberi. Bu haberle beraber, bugün BIST tarafından güne pozitif başlamasını bekliyoruz. Yurt dışında da pozitif fiyatlamalar sürmeye devam ediyor. Ancak bu pozitif fiyatlamadan, Türkiye maalesef yeterli kadar nasibini alamadı.

İçeride yaşanan ekonomik problemler, pandemi sorunu derken şimdi bir de Mafya Lideri Sedat Peker’in açıklamaları gündemi işgal etmeye başladı. Türkiye’nin öncelikli gündemi ne zaman ekonomi olacak diye yatırımcılar da merak içerisinde.

Ons altın tarafında 1,875 direncini aştıktan sonra 1,890 dolar seviyesine doğru bir çıkış olsa da, burada yükselişin kalıcı olamadığı gözlendi. Bugün için ABD tahvil faizlerinde bir gerileme dikkat çekiyor. 1,60 seviyesine kadar inen bir 10 yıllık ABD tahvil faizi söz konusu.

DXY tarafında da düşüşler devam etmekte. Durum böyle iken altın fiyatlarında yukarı yönlü potansiyelin hala olduğu söylenebilir. Altın fiyatı ile birlikte kripto paralarda oluşacak hareketlenmelerinde ons altın fiyatına etki edebileceği hesap edilerek, iki piyasanın da aynı anda takip edilmesinde fayda olacağını belirtelim.

Bitcoin ve kripto paralar dün Elon Musk’ın atmış olduğu twitle bir miktar toparladı. Musk’ın twitinde Kuzey Amerikalı madencilerle görüştüğü ve yenilenebilir enerji konusunda yapılabileceklerin detaylarının konuştuğunu belirtmesi ile beraber yükselişe geçen bitcoin 40.000 dolar seviyesini zorladı.

FED tarafından gelen açıklamalar ise kripto paralara hala mesafeli olmaya devam etti. İngiltere MB Başkanı Bailey ise kripto para birimlerinin güvensiz olduklarını belirterek, Kripto varlıklar konusunda kuşkulu olduğunu, çünkü onların tehlikeli olduğunu belirtti.  Bu açıklamalarla beraber kripto paralar da ufak da olsa bir geri çekilme yaşandı. Bitcoin şu sıralarda 38.000 dolar seviyesinden işlem görmekte.

25.05.2021 tarihli ekonomik veriler içerisinde,  Türkiye kapasite kullanımı ve imalat güveni verileri açıklanacak. Almanya’da büyüme, ifo iş endeksi, ABD’de ise yeni konut satış verileri ile CB Tüketici güveni endeksi ibi bveriler takip ediliyor olacak diyerek geçelim güncel uzman yorum ve analizlerine.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 25.05.2021

 • Küresel mali piyasalar haftanın ilk iş gününü oldukça sakin bir seyirle tamamladı. Dışarıda da, içeride de önemli bir değişim göremedik.
 • Hazine, ilk tur ihalede 8,4 milyar TL borçlanırken, ihaleler bugün ve yarın da devam edecek. Hazine’nin borçlanma ihtiyacı son dönemlerde ciddi bir şekilde artarken, yabancı yatırımcı eksikliğinde, Türk bankalarının ana fonksiyonu olan mevduat toplayıp kredi vererek ekonomik aktiviteyi desteklemek yerine, devleti fonladıklarına şahit oluyoruz. Buna ekonomi literatüründe (kamunun reel sektörü dışlamasına) “crowding out” etkisi denmektedir.
 • USDTRY kuru, dün gün boyu, adeta yaprak kıpırdamadan 8,40 seviyesinin hemen altında sakin bir şekilde bekledi. Kur cephesinde, günlerdir bültenlerimizde, teknik analizde sıklıkla rastlanan ters üçgen formasyonun oluştuğunu, bunun da yükseliş potansiyeli taşıdığının altını çiziyoruz (bakınız grafik).
 • Dünyada da hava dün temkinli ve iyimser cephede kalmaya devam etti. Avrupa borsaları ılımlı yükselirken, risk iştahının göstergesi konumunda ABD teknoloji borsası Nasdaq geceyi %1,4 yukarıda tamamladı.
 • Kıymetli madenler dünü dinlenerek geçirdi. Yükseliş eğiliminin ivme kaybetmeye başladığını görsek de, teknik manada altının ons fiyatı 1,865 dolar, gümüşün ise 27,35 dolar seviyelerinin altında gecelik kapanış yapmadığı sürece, yukarı yönlü isteğin devam edeceğini düşünüyoruz.
 • AB, NATO ve ABD; Yunanistan’dan Litvanya’ya giden İrlanda kökenli Ryanair yolcu uçağının, Belarus tarafından bomba ihbarı nedeniyle savaş uçağı eşliğinde Minsk’e zorla indirilmesi ve muhalif gazeteci Roman Protasevich’in gözaltına alınmasına sert tepki gösterdi. Batılı güçlerin, Belarus’a yaptırımlar uygulamaya ve havacılık bağlantılarını kesmeye hazırlandığını okuyoruz.
 • Son günlerde, aşırı alım bölgesine geçen kripto para evreninde başlayan kar alma isteği ve adeta çöken fiyatlar, dün dip seviyelerden ciddi anlamda toparlanma kaydetti.  Bu piyasayı Twitter üzerinden etkisi altında tutan Tesla’nın patronu Elon Musk, Bitcoin madenciliğinin fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji ile yapma yönünde çalışmalara destek vermesi, altcoinlerde %20-%30 civarında fiyat artışlarına yol açtı.
 • Çözüm önerisi ile gelen, hikayesi güçlü olan kripto paralara ve yıkıcı yenilik blokzincir teknolojisine inanan bir kişi olarak, zincirden uzak kalınmaması gerektiğini; pozisyonlanma anlamında ise olabildiğince küçük ve sabırlı olunması gerektiğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum.
 • Hazır kripto paralardan söz etmişken, HSBC’nin CEO’su Noel Quinn, Reuters’e verdiği demeçte, HSBC’nin kripto para birimi alım satım masası kurma veya dijital paraları müşterilere yatırım olarak sunma gibi bir planı olmadığını, çünkü çok değişken ve şeffaf olmadıklarını söyledi. Aklıma birden Kodak fotoğraf makinesi geldi!
 • Resmi gazeteye göre, TCMB Başkan Yardımcısı Dr. Oğuzhan Özbaş görevinden alınıp yerine TCMB’de çeşitli görevlerde bulunan Prof. Dr. Semih Tümen atandı. Tümen en son TED Üniversitesi öğretim üyeliği yapıyordu.
 • Son günlerde beklenenden daha yumuşak açıklanan ABD verileri ve FED yetkililerinin politikanın sabit kalacağına dair yeni ısrarı, yatırımcıların faiz oranlarını yükseltmeye zorlayan enflasyonla ilgili korkularını yatıştırdı.
 • Yeni gün başlangıcında, Asya piyasalarında, dün akşam Wall Street’teki yükselişi takiben yüzlerin güldüğünü görüyoruz. ABD’de özellikle enflasyon kaynaklı faiz artışlarına ilişkin korkuları yatışmasının da yardımıyla, doların gerilmesi, risk iştahını canlı tutuyor.
 • Bu sabah, doların ticaret partnerlerine göre değerini gösteren sepet kur DXY, 89,7 seviyesine gerileyerek neredeyse yılbaşından bu yana en düşük seviyede işlem görüyor (bakınız grafik). Doların piyasa faizinin ise (10 yıllık gösterge ABD devlet tahvilinin getirisi) %1,60 seviyelerinin kıyısında sakin bir şekilde işlem görüyor.
 • AB Liderler Zirvesi aylar sonra ilk kez Brüksel’de yüz yüze toplandı. Zirve bugün de devam edecek. Bugün içeride kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi takip edilecek. Dışarıda ise Almanya IFO endeksi ile ABD yeni konut satışlar takip edilebilir.

İnfo Yatırım – Altın Analizi – 25.05.2021

Nisan ayının başından itibaren kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları, Nisan ayının başından bu yana yüzde 10 yukarıda fiyatlamalarına devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta FOMC toplantı tutanaklarında önümüzdeki toplantılarda tahvil alımlarının azaltılmasına yönelik değerlendirmelerin tartışılabileceği belirtilmişti. Bununla birlikte ABD repo ihalesinde ayda 120 milyar dolar varlık alımı yapan Fed, geçtiğimiz hafta ters repo ile piyasadan 351.1 milyar dolar çekmişti.

Son gelen veriler ile birlikte yüksek enflasyona rağmen faizlerin yükselmemesi altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyor. Diğer yandan kripto piyasalarında yaşanan düşüşler ile birlikte kafalarda ‘kriptodan altına dönüşler mi yaşanıyor?’ soruları oluşuyor.

Haftanın ikinci işlem gününde piyasalar ABD kanadından gelecek olan CB Tüketici Güveni verisini takip edecek. Veri TSİ 17:00’da açıklanacak. Veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır.

XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1890.08 – 1900.26 – 1910.00 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1870.09 – 1860.26 – 1851.84 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

İktisatbank – Dolar Yorumu – 25.05.2021

USDTRY kuru, dün gün boyu, adeta yaprak kıpırdamadan 8,40 seviyesinin hemen altında sakin bir şekilde bekledi. Kur cephesinde, günlerdir bültenlerimizde, teknik analizde sıklıkla rastlanan ters üçgen formasyonun oluştuğunu, bunun da yükseliş potansiyeli taşıdığının altını çiziyoruz.

USDTRY kurunda riskleri yukarı yönlü görüyoruz. Ters üçgen formasyonu korunmaya devam ediyor. 8,35 seviyesinin altında gecelik kapanış, formasyonun iptal olduğu anlamını taşıyacaktır.

Piramit Menkul – Dolar Yorumu – 25.05.2021

Dolar/TL kurunda dünkü işlemlerde 8,3693-8,4342 bandında satıcılı hareket edildi. Dolar/TL”de kısa vadeli yönde takip ettiğimiz 22 günlük AO (8,35) desteğinin altına yerleşmesi ile daha önce kanal desteği konumunda test edilen 8,00 seviyesi gündeme gelebilir.

Yukarı yönlü hareketlerde ise kanal üst bandı (8,50) önemli direnç seviyesi olarak takip edilebilir. Küresel piyasalar haftaya karışık bir seyirle başladı. Küresel piyasalarda ABD enflasyon verilerindeki yükseliş ve tapering riskinin gündemde olması nedeniyle risk iştahı temkinli seyretmektedir.

Dolar Endeksi (DXY) ve ABD 10 yıllık Hazine tahvili faizi haftaya satıcılı başladı. Altın ONS fiyatında 1.900 direnci hedefine yönelim devam etti. Hafta genelinde Fed Başkanlarının konuşmaları DXY ve ABD’de Cuma günü açıklanacak PCE enflasyon verileri izlenecek. PCE deflatörü Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olmasından dolayı piyasa için para politikasının yönüne ilişkin ipuçları vermesi açısından piyasa için önemli olacaktır.

Bugün, Almanya tarafında büyüme ve IFO İş Ortamı Endeksi, Yurtiçinde reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım, ABD’den ise Philadelphia Fed İmalat Dışı Aktivite Endeksi, Yeni Konut Satışları ve CB Tüketici güven endeksi verileri takip edilecek.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.