29.04.2021 | Uzmanların Dolar Yorumları, Altın ve Piyasa Analizleri

0

29.04.2021 Perşembe sabahından herkese merhaba. Bugün dolar kuru güne 8,20 seviyesinden başlıyor. Ons altın fiyatı 1,782 dolar, gram altın fiyatı ise 470 liranın altında işlem görüyor. Dün FED gecesi yaşandı, düne dair satır başlarını, bugün piyasaları etkileyecek gelişmeleri, 29 Nisan 2021 tarihli uzmanların dolar yorumları ve altın analizlerini yazımızda bulabileceksiniz.

Altın Yorumu – 29 Nisan 2021

Dün yatırımcıların merakla beklediği FED faiz kararı açıklandı. FED, beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. 11-0 oy ile alınan faiz kararı sonrasında kamera karşısına geçen FED Başkanı Powell’ın açıklamaları, uzun bir süre daha destekleyici para politikasının devamına ve faizlerin uzunca bir süre daha arttırılmayacağına işaret etti.

Powell’ın yapmış olduğu açıklamalarla birlikte 1,780 dolar üzerine yükselen ons altın 1,790 dolar direncini test etti. Şimdilik bu seviyeyi kırabilmiş değil. Sabah saatlerinde dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde geri çekilme dikkat çekmekte.

Dolar Bugün Kaç Lira ? – 29 Nisan 2021

Dün FED’in açıklamalarını beklerken, hemen öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan Erdoğan – Biden görüşmesine dair açıklamalar geldi. Yapılan açıklamalardan net bir sonuç çıkarabilmek mümkün olmasa da S-400 konusunda ABD’nin ısrarının devam ettiği görüldü.

FED tarafından gelen açıklamalar ve Başkan Powell’ın söylemleri dolar endeksinin geri çekilmesini sağlasa da kur tarafında fazla bir oynaklık yaşanmadı ve güne başlarken de dolar kuru 8,20 seviyesi civarında fiyatlamasına devam ediyor. Gün içerisinde düşüş yönlü eğilimin daha ağır bastığını söyleyebiliriz ancak bugün açıklanacak önemli ekonomik verileri takip etmek de fayda olacaktır diye de not düşmeyi ihmal etmeyelim.

Borsa Yorumu – 29 Nisan 2021

Borsa İstanbul’da 2 günlük yükselişin ardından dün satıcılı bir seyir hakimdi. ABD borsalarının rekor kırdığı Avrupa borsalarının da rekor seviyelere yakın işlem gördüğü bir ortamda Borsa İstanbul maalesef yurtdışına ayak uyduramıyor. Özellikle Mayıs ayında açıklanması beklenen Halkbank davası BIST tarafında baskı oluşturmayı sürdürmekte. Bugün yurtdışı piyasalar yine yemyeşil, açılışı yukarı yönlü yapmasını beklediğimiz BIST tarafında yükselişlerin kalıcı olup olmayacağına dikkat edilecek.

Ekonomik Veriler – 29.04.2021

Bugün açıklanacak ekonomik veriler oldukça önemli. Dolar endeksi ve ABD tahvil faizlerini direkt olarak etkileyebilecek öneem sahip ABD verilerini izlemekte fayda var. Onun öncesinde ise Almanya işsizlik verileri açıklanacak. ABD’de büyüme verisi, işsizlik haklarından yararlanma ve askıdaki konut satış verileri izleniyor olacak. Özelikle ABD’de açıklanacak veriler hem borsalarda hem dolar hem de altın tarafında fiyatlamalara yön verebilir diyerek uzmanların güncel analiz ve beklentilerini sizlerle paylaşalım.

İktisatbank – Piyasa Haberleri – 29 Nisan 2021

 • Dün Türk mali piyasaları da, küresel mali piyasalar da sakin ve dar bir bantta salınarak, gece geç saatlerde açıklanacak FED’in olağan FOMC toplantısının sonucunu bekledi.
 • Dün gün içerisinde, USDTRY kuru önemli bir teknik seviye olan 8,18 etrafında gün boyu salındı. Bir ara, Milli Savunma Bakanlığı’nın, Adana’daki İncirlik Üssü ile ilgili – üzerindeki tüm tesislerle birlikte mülkiyetinin Türkiye Cumhuriyeti devletinde bulunduğu yönünde – haberlere yansıyan açıklamaya paralel  kısa soluklu dalgalansa da, piyasalar gelişmeye önemli bir anlam yüklemek istemedi.
 • Yurtdışı piyasalarda ise, FED’in gece geç saatlerde açıklanacak toplantısı öncesinde hafif de olsa tedirgin seyir gün boyu korundu. Özellikle, piyasaların risksiz faiz olarak kabul ettiği barometre konumunda ABD 10 yıllık tahvil faizinin hızla toplantı öncesi %1,66 seviyesine kadar yükselmesi, kıymetli madenler ve kripto para birimleri üzerinde gün içinde baskı kurdu.
 • Tahminlere paralel ne tahvil alım programında ne de para politikası duruşunda önemli bir söylem değişikliğine gidilmedi. Toplantı ardından mikrofon karşısına geçen FED Başkanı Powell, bırakın faiz artırma ile ilgili bir ipucu vermeyi, tahvil alım programının azaltılmasının bile şu aşamada gündemde olmadığını söylemesi, müziğin sesinin tekrar açılarak piyasaları tekrar ‘parti’ havasına soktu.
 • Powell’ın güvercin duruşuna bağlı olarak, ABD 10 yıllık tahvil faizleri gün içinde %1,66 seviyesine varan yükseliş sonrası hızla %1,60 seviyesinin kıyısına kadar geri çekildi.
 • Yeni gün başlangıcında iyimserlik tüm piyasalarda korunuyor. Güne merhaba diyen Asya borsalarında hakim renk yeşil olurken, ABD borsalarının vadeli işlemlerinde ise yükseliş eğilimi görülüyor. Risk iştahının göstergesi konumunda Nasdaq borsası (vadeli işlemler) %1 artıda.
 • Elbette, ABD 10 yıllıkların korkulan bir şekilde FED sonrası yükselişe geçmemesi, kıymetli madenler üzerindeki baskıyı da bir nebze olsun aldı. Gümüş 50 günlük ortalamaların hemen üzerinde, çekim gücünden kurtulmaya çalışarak savaşını devam ettirirken, altın da benzer bir şekilde savunma hattını güçlendirerek daha yukarıya yürümeye çalışıyor (bakınız grafik).
 • Powell’ın istihdam sorununa dikkat çekip tonunu oldukça yumuşak (güvercin duruş) kullanması, ABD dolarının sepet değeri olan DXY üzerinde de baskı kurdu. DXY düşüşünü 4. haftaya taşırken, EUR/USD paritesi 1,2150 seviyesine varan bir yükseliş kaydetti. 1,20 seviyelerinin diplerinden taşıdığımız EUR/USD uzun pozisyonumuz devam ediyor. İz süren stop ile arkadan ve uzaktan yükselişe eşlik ediyoruz.
 • Veri takviminde bugün TCMB yılın ikinci Enflasyon Raporu’nu yayımlayacak. Saat 10:30’da başlayacak sunum ve Bankanın enflasyon tahminleri mali piyasalar üzerinde etkili olacak.
 • Türkiye cephesinde, pandemi ile mücadelede kapsamında bayram tatili sonrasına kadar devam edecek tam kapanma bugün başlıyor.
 • Gözler bir diğer taraftan, Cenevre’de devam eden ve bugün sonuçlanacak 5+1 gayri resmi Kıbrıs Konferansını takip ediyor. Görüşme sonrası bir açıklama yapılması bekleniyor.
 • Veri takvimi ise bugün oldukça kabarık görünüyor. İçeride, ekonomik güven endeksi, turizm gelirleri, dış ticaret dengesi, dışarıda ise, Almanya işsizlik, ABD öncü Q1 büyüme verileri, bekleyen konut satışları vr her hafta Perşembe günü olduğu üzere ABD’de işsizlik maaşı başvuruları ve TCMB para ve banka istatistikleri takip edilecek.

Piramit Menkul – Dolar Analizi – 29.04.2021

Dolar/TL kurunda dünkü işlemlerde 8,1568-8,2454 bandında hareket edildi. Kur, gün içi 8,15 desteğinden tepki alımları ile karşılaştı. Kurda 8,18 (5 günlük AO) -8,26 (22 günlük AO) bandı dışındaki hareketler kısa vadeli yönde belirleyici olabilir. Kısa vadede 8,20-8,18 bölgesi altında kapanışlar yapılması durumunda 8,15 ara destek olmak üzere 8,10-8,00 destekleri gündeme gelebilir.

Yukarı yönlü hareketlerde 22 günlük AO (8,26) direnci takip edilebilir. Bu direncin üzerinde kalıcı olunması durumunda 8,30-8,40 dirençleri hedeflenebilir. Bugün Japonya borsaları tatil nedeniyle kapalı olacak. Yurtiçinden ekonomik güven endeksi ve TCMB Beklenti Anketi sonuçları takip edilecek.

Yurtdışında ise, ABD’den haftalık işsizlik ve büyüme verileri, Almanya’dan Nisan ayı işsizlik ve öncü TÜFE verileri, Euro Bölgesinden ise ekonomik görünüm ve tüketici güven endeksi verileri takip edilecek.

İntegral Yatırım – Altın Yorumu – 29 Nisan 2021

Ons altında işlemler bu sabah forex piyasasında 1783 seviyesi yakınlarından geçiyor. Dün Fed’in faiz kararı sonrası Fed Başkanı Powell’ın yaptığı açıklamalar Dolar Endeksi’nde gerilemeye sebep olurken ons altına güç verdi. Powell, ekonomiyi desteklemeye devam edeceklerine ve varlık alımını azaltmanın şuanda söz konusu olmadığına yönelik açıklamalarda bulundu.

Bu sabah Dolar Endeksi 90.55, ABD 10 yıllıkları ise %1.60 yakınlarında fiyatlanıyor. 10 yıllıkların %1.60 üzerindeki seyri ons altını baskı altında tutuyor. Bugün piyasalarda ABD 1. çeyrek büyüme ve haftalık işsizlik başvuruları takip edilecek. Verilerin beklentilerden daha iyi toparlanmaya işaret etmesi ons altını baskılayabilir. Beklentilerin altında kalan veriler ons altına güç verebilir. Tahvil faizlerinin ne yönde hareket ettiği konusu ons altın üzerinde önemli olduğu için izlenmeli.

Teknik Analiz: Ons altın dün 1765 bandından gelen alımlarla yükselerek kısa vadeli yükselen kanalın içerisinde kapanış gerçekleştirdi. Bu sabah fiyat yükselen kanalın alt bandından geçiyor. Ortalamaların üzerinde bulunan değerli metalde yükseliş potansiyeli sürüyor. Yükseliş trendinin bozulmaması için 1780 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleştirilmesi önemli. 1765 seviyesi üzerinde uzun pozisyonlar taşınabilir. Yukarıda 22 haftalık ortalamaya denk gelen 1798 seviyesi direnç olarak takip edilmeye devam ediliyor.

Dirençler: 1798 / 1826 / 1835
Destekler: 1765 / 1756 / 1735

Alan Yatırım – Borsa Yorumu – 29.04.2021

Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi dün %0.44 değer kaybıyla 1,386 puana geriledi. Hafta başından bu yana güçlü alımların görüldüğü endekste hisse bazında kar satışlarının yaşanması dikkat çekti. Global piyasalar FED’in varlık alımlarına devam edeceği ve Biden’ın 1.8 trilyon dolarlık aile teşvik paketi teklifi açıklamasıyla birlikte pozitif bir görünüm sergiliyor.

Teknoloji devlerinden gelen güçlü bilançolar sonrasında ABD vadelileri güne artıda başlarken, Asya piyasaları kazanıma yöneldi. Yurt içinde gözler TCMB’nin enflasyon raporu sunumunda olacakken, yurt dışında ABD 1Ç21 GSYİH büyümesi takip edilecek. 1,400 ve 1,420 ilk direnç noktaları olarak karşımıza çıkarken, olası geri çekilmelerde ise 1,380 puan seviyeleri takip edilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.