ABD’de Çalışmak, Amerika’da Yaşam ve İş Fırsatları

0

Amerika’da yaşamak pek çok kişinin hayali olsa da bu bölgenin genel fiyatlarına dair kabataslak bilgilere dahi pek dikkat edilmemektedir ve dolar ile Türk lirası hesabı yapıldığında dolar kazanıp Türk lirası olarak harcama fikri genellikle kafaya pek yatan bir fikirdir. Durum ne yazık ki bu şekilde değildir, dolar kazanıldığı doğrudur ancak Abd’de yaşadığınız için harcamalarınız da dolar üzerinden olmaktadır. Bu da Türkiye’de lira kazanıp ülke içinde Türk Lirası olarak harcama ile aynıdır. Bu şekilde kazanılan ücretler ancak aylık yaşam masraflarını karşılamaya yeter. Zaten bu nedenle ülkelerde asgari ücret uygulamaları bulunur.

ABD’de İş Bulmak Kolay Mı?

Ekonomik anlamda oldukça gelişmiş ülkelerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri, üretim ve tüketimin had safhada olduğu bir konumdadır. İşi olanakları bakımından da oldukça zengin olan Amerika Birleşik Devletleri, bu ihtiyacı karşılamak için yabancı uyruklu çalışanlara da ihtiyaç duyabilmektedir. Pek çok göçmen yıl içerisinde buraya gelerek iş imkanlarından yararlanır. İşverenler bu bölgede çalışanların tamamının çalışma izni olup olmadığını kontrol ederler. Bu sebep ile Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşı ya da Green Card sahibi olmayanlar çalışma iznine başvurmak zorundadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde iş bulmanın en kolay yolları geçici iş bulma ajanslarına başvurmaktır. Bu şekilde kolaylıkla iş sahibi olunabilir. İnternet sitelerinden de bu ülkede iş bulmak mümkündür. Eğer Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşirmiş ise oturulan şehre ait gazetelerden iş ilanlarını takip etmek de olanaklıdır.

ABD’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Amerika Birleşik Devletleri’nde verilen asgari ücret o ülkenin yaşam masraflarını karşılamak üzere düzenlenmiştir. Türkiye için bakıldığında yüksek miktarlara denk gelen saatlik ücretler Amerika Birleşik Devletleri’nde ihtiyaçları karşılamaya yetecek düzeydedir. Saatlik yaklaşık 7,25 dolara denk gelen asgari ücret hemen hemen her yerde aynı şekilde uygulanmaktadır. Bu asgari ücret Türkiye’deki lira bazında düşünülebilir. Türkiye’deki saatlik ücret ve yaşam masrafları da birbirini ancak karşılamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde de durum bu şekilde düşünülebilir.

Aylık değil saat başı ücret veren ABD, aylık 1305 dolar civarı bir asgari ücret kazanmaya olanak tanır. Saat başına ödenen güncel asgari ücret tutarı 7,25 dolardır. Bunun için de çalışanların haftada 5 gün olmak üzere her gün 9 saat çalışması gerekir. Bu şekilde aylık 1305 doları bulacak şekilde asgari ücret kazanmak mümkün hale gelecektir. Saatlik asgari ücretin 2019-2020 yıllarında yükseltilmesi planı hala gündemdedir. Eylül 2019’da asgari ücreti 2 katına çıkaran yasa tasarısı onaylanmıştır. Buna göre asgari ücretin saat başı 15 dolara çıkarılması söz konusudur. Ancak henüz yasanın senato tarafından da onaylanması beklenmektedir. ABD’de güncellenen asgari ücret tutarlarını Amerika’da Asgari Ücret sayfasından takip edebilirsiniz.

Amerika’da Aylık Yaşam Masrafları

Amerika’da yaşam oldukça masraflıdır. Dünyanın en pahalı ülkelerinden bir tanesi olan Abd’de yaşamak için birikim ve harcamalarınızı doğru bir şekilde yönetmeniz gerekir. Aylık kira, mutfak, elektrik, su, telefon ve internet masrafları toplamda 1400 doları bulabilmektedir. Bu miktar kiralanacak olan evin bulunduğu bölgeye ya da mutfak için harcanacak miktara göre değişiklik gösterebilir. Farklı bölgelerde 500 dolar ile 1500 dolar arasında fiyatlara ev kiralamak mümkündür. Mutfak masrafları genellikle 500 doların üzerine pek çıkmaz. O elektrik ve su masrafları ise genel anlamda toplam 100 doları bulur. Telefon ve internet masrafları ise 100 dolara yakın bir tutar olabilmektedir.

Fiyatlar çok değişkenlik gösteriyor olsa da mutfak masraflarından kısarak ya da daha düşük kiralı konaklama tercih ederek, aylık daha az masraf yapmak da mümkündür. Bu sebep ile tutulacak olan evin kirasının ne kadar olduğunu ve evin konumuna da bakılmalıdır. Evin konumu da oldukça önemli bir etkendir çünkü eviniz iş yerinize veya okulunuza çok uzak ise ödeyecek olduğunuz ulaşım ücreti de artacaktır.

[ilgili_yazi id=”1017″]

Mutfak masraflarından kısmadan hemen hemen her türlü ürünü almak isterseniz, yaklaşık olarak 750 dolarlık bir harcama yapmanız gerekecektir. Tabi aile olarak değil de tek başınıza yaşıyorsanız, çok daha uygun tutarlara mutfak masrafını çıkarabilirsiniz. Aylık yaklaşık 1305 dolar asgari ücret alan bir çalışanın günde 9 saat ve haftada da 5 gün çalışması gerekmektedir. Asgari ücret ile geçinmek için Amerika’da yaşayacak olanların mutfak masraflarından kısması ve ev bakacakları zaman da pek pahalı olmayan bölgelerde kendilerine ev tutmaları gerekecektir. Aksi takdirde asgari ücret ile geçinmek zorlayıcı olabilir.

Bu makalede Amerika’da yaşam ile alakalı aklınıza takılan bir çok soruya cevap vermeye çalıştık. Eğer sizlerde Amerika’da yaşıyorsanız, güncel bilgilerinizi bu konu altında paylaşabilirsiniz. Eğer Abd’de yaşamayı düşünüyorsanız, konu altına merak ettiklerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.